Mancare copii intre 6 luni si 3 ani

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andronic_madalina20002000
Incepator

Re: Mancare copii intre 6 luni si 3 ani

Mesajde andronic_madalina20002000 » 24/03/2008 09:37

anca64 scrie:Tarta cu piure de spanac :copii peste 6 luni
Ingrediente
1 cartof mare
50g spanac congelat
1 ou
40ml lapte
1 lingurita smantana proaspata

Mod de preparare
Cartoful se curata,se taie in bucati si se pune la fiert intr-o cratita cu apa clocotinda.
Cu 2 minute inainte de a termina de fiert cartoful,se adauga in cratita la fiert si spanacul.
Din lapte caldut si smantana sa face un sos.
Dupa ce au fiert,spanacul si cartofii se amesteca bine,pana se obtine un piure care se amesteca cu oul.Combinatia obtinuta se pune intr-un vas termorezistent uns cu unt si se fierbe in bain-marie circa de 15 minute.

Mod de servire
Se serveste pe un platou,turnand deasupra amestecul caldut de lapte si smantana.

pussycat
Bucatar in devenire

Mesajde pussycat » 25/02/2009 07:22

Cum am promis am sa impartasesc cu mamicile cateva retete care ii plac fetitei mele de un anisor.
Piure de legume cu branzaingrediente: morcov, cartof, telina, branza de vaci cateva frunze de patrunjel si un pic de lapte. Legumele se fierb in oala acoperita astfel se pastreaza mai bine vitaminele. Se paseaza legumele fierte si in piureul obtinut se adauga lapte, branza de vaci si patrunjelul tocat. Se serveste cald.
Piure de legume cu carne de pui/curcaningrediente: morcovi tineri, cateva buchetele de brocoli, lapte si piept de pui sau curcan.
Legumele se fierb. Se face un piure in care adaugam lapte si bucatele de carnita fiarta. Daca bebe nu are destui dintisori pasam toate ingredientele la blender. :)

tiramisu
Incepator

Fasole verde cu menta

Mesajde tiramisu » 22/06/2009 06:57

Am si eu citeva retete pentru bebei:
FASLOE VERDE CU MENTA
Aceasta reteta este potrivita pentru copii de peste 7 luni
INGREDIENTE:
250g fasole verde curatata;
1lingura de menta tocata
2 linguri ulei de masline (optional)
PREPARARE:
Pune putina spa la fiert intr-o cretita mare, la foc mediu. Adauga fasolea verde si las-o sa fiarba 7-10min,pana devine moale, apoi clateste-o cu apa rece.
Paseaza fasolea verde, impreuna cu doua lingurita de apa si cu menta, cu ajutorul robotului de bucatarie. La final se adauga uleiul de masline.
PTRCIZARE: Cand copilul mai creste ii poti de fasolea verde ca gustare, mai intai taiata in bucati, iar mai tarziu pastaia intreaga.
POFTA BUNA :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 29/10/2009 09:32

Foarte frumoasa initiativa, dar ,dupa cum stiti, la copiii sub un an nu se da albus, deci reteta cu un ou nu e potrivita pt aceasta grupa de varsta! :rusine:

iulia_bada
Incepator

o reteta foarte simpla cu somon pentru bebelusi

Mesajde iulia_bada » 06/09/2011 07:20

...

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 06/09/2011 08:58

Iulia, nu ai voie sa pui link-uri cu adrese de blog, se considera publicitate; daca doresti poti scrie aici retete pt copilasi, ne bucuram ,
multumesc :flower:

bogdanmatei
Incepator

Buna ziua.

Mesajde bogdanmatei » 28/05/2015 03:30

Eu i-am comandat bebelusului meu piure de fructe de pe acest site si este foarte ok, i-a placut. M-a incantat si faptul ca este bio, ceea ce este important pentru sanatatea copilului nostru.
http://www.longeviv.ro/mama-copilul/man ... s-gracious
:idea: :idea:

Înapoi la “Bucataria mamicilor”