Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/11/2009 01:36

Daca bine imi aduc aminte, cred ca pe la vreo 9-10 luni am renuntat la masa de dimi si la cea de seara formata din laptic. Pentru ca iti dai seama ca daca ii dai papica se satura de la ea si atunci ii dai lapte doar asa ca supliment peste zi sau chiar si seara dupa masa (sunt copii care cer in plus lapte dupa ce mananca cina), pt ca de la un moment dat, adica de pe la 9-10 luni ei cresc si nu se mai satura cu laptele simplu si il beau asa din obisnuinta seara inainte de culcare sau de sete. Eu de exemplu si acuma le dau lapte seara cu cioco dupa cina, chiar daca sunt baieti mari care au deja gagici (cel mic - grupa mica - ii disperat sa mearga in fiecare dimineata la camin sa-si vada iubita, iar cel mare - clasa a III-a - ii place de o fata din clasa a IV-a).
ImagineImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/11/2009 01:46

=)) =)) =))

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 09/12/2009 03:47

N-am mai intrat de ceva vreme pe acest forum si m-am gandit sa impartasesc cu voi faptul ca ieri Matei a facut.....8 luni!!! :party: :love: A papat peste deja si acum pot sa-i fierb carnea impreuna cu legumele :wink:
Ii dau avocado destul de des,cartof dulce... Voi le dati spanac si mamaligutza? Nu stiu daca sa-i dau sau nu mamaliga cu branzica de casa si putin unt,spanacul era in plan.
Multa sanatate la pitici!
Madallina

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 03/01/2010 02:16

La Multi Ani! Uite cum trece timpul si azi-maine Matei implineste 9 luni!! Am papat si imi place foarte mult spanacul, mamaliga mi-a dat-o mami cu smantana si nu mi-a placut.... mami promite ca va face branza cu mamaliguta data viitoare :).Incet dar sigur imi dau si 2 dintisori sus si ma cam trezesc noaptea sa-mi dea mama sau tata cu gel. Mosul a fost darnic si mi-a adus premergator pe care-l tot imping s-ajung la brad :D.
Mami are o intrebare pentru voi: Poate sa-mi dea soia? Nu snitele prajite,ci fierte! Multumim pt raspuns..va pupam! :flower:
Madallina

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 06/01/2010 02:23

Buna,La multi ani si tot ce va doriti pe 2010!
Fetelor,noi avem o problema (cred).Am vazut ca ati scris de renuntat la mese dimineata,seara (laptic adica).Programul nostru e urmatorul aproape zilnic:
-dimineata papa mar cu biscuit,mar potrivit de mare si 3-4 biscuiti,am incercat sa-i fac program de masa,dar nu in fiecare zi are acelasi apetit,poate sa manance mult si bine toata ziua si fructe si iaurt si mancarica si lapte sau abia sa ciuguleasca toata ziua..si problema e ca oricat de mult ar manca,seara papa mancare solida pe la 6-7 apoi laptic pe la 8-9,ne mai rasfatam un pic prin pat si la 10 nani.pana in 12 vrea sa pape sau se scoala plangand si nu se linisteste decat dupa ce papa lapte,asa adormit cum e,la 1-2 iar 120gr-150gr lapte (cam asta e portia),la 3-4 iar,la 7 iar papa si pe la 8.30-9se scoala de tot.SI o foiala si o maraiala toata noaptea,ba tipete din toti rarunchii,azi-noapte cel putin m-a terminat,lipsa asta de somn odihnitor ma baga in depresie,umblu ca un zombie prin casa.Dupa masa de la 10-11 seara ii dau la urmatoarele doua mese ceai de fructe amestecat cu baby drink,sa-l calmeze la burtica.Nu stiu ce sa-i fac cu mesele astea dese noaptea,vreau sa doarma linistit cum am auzit ca dorm copiii de varsta lui,deja pleaca pe 11 luni.Am crezut ca atunci cand vom incepe sa papam mancarica,ne saturam si dormim mai bine,nimic...Si pediatra e o tampita,nu mi-a zis nimic ce sa=i fac,nici nu m-a ascultat,a tipat la mine ca am intarziat 5 minute (dei am anuntat),o cretina.In fine,moamaaa cata polologhia :paguba: :pup:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 06/01/2010 08:15

Draga mea,te compatimesc, eu nu stiu ce inseamna trezit noaptea pt mancare, am invatat-o cred asa caci daca se trezea noaptea incercam sa o pacalesc cu ceai, nu mergea mereu dar ce la 2 luni nu cred ca a mai mancat noaptea..., Eva doarme acum 12 ore noaptea, mananca dimineata si seara lapte iar la pranz si 2 gustari, mancare. E un chin absolut trezitul si mancatul noaptea, poate e portia prea mica, Eva mananca 210-24- ml lapte, si are 8 luni, ce sa zic, mult succes si nervii tari! :hug:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 06/01/2010 09:08

elena.elena scrie:Draga mea,te compatimesc, eu nu stiu ce inseamna trezit noaptea pt mancare, am invatat-o cred asa caci daca se trezea noaptea incercam sa o pacalesc cu ceai, nu mergea mereu dar ce la 2 luni nu cred ca a mai mancat noaptea..., Eva doarme acum 12 ore noaptea, mananca dimineata si seara lapte iar la pranz si 2 gustari, mancare. E un chin absolut trezitul si mancatul noaptea, poate e portia prea mica, Eva mananca 210-24- ml lapte, si are 8 luni, ce sa zic, mult succes si nervii tari! :hug:

La Muti Ani ! de data aceasta tin sa te felicit =D> =D> =D> ai procedat corect . Foarte bine ai facut ca ai inlocuit masa de noapte cu ceiuc =D> =D> =D>

Black, incearca noaptea cand se trezeste sa ii dai ceai de tei indulcit cu miere de albine . Au efect de linistire . Nu cred ca pediatra putea sa iti spuna ce sa faci in acest caz . Poate de aceea a si adoptat starea de criza ca sa evite sa iti recomande ceva caci nu avea leac la problema ta .
Stai linistita , stiu ca e greu dar asa sunt unii bebei . La fel eram si eu cu micuta mea , nu numai ca nu dormea noaptea dar nici ziua nu voia sa inchida deloc ochii decat daca se simtea in brate :bum: Situatia asta a tinut la mine cam pana la 9 l :bum: . Sfatul pediatriei a fost sa incerc sa ii administrez ceaiul de tei cu miere inainte de culcare ( sa fie caldut ) .La noi a functionat :wink:

Va doresc multa sanatate micutilor :hug: :pup:

mika1802
Incepator

buna

Mesajde mika1802 » 07/01/2010 10:49

am reusit sa citesc doar o parte din mesaje, pentru ca nu reuseam sa mai inteleg nimic. fiecare spunea cum face programul de masa al copilului. ceea ce va pot spune eu, din proprie experienta, sunt urmatoarele lucruri:

pe stefan l-am alaptat pana la 1 an si 2 luni, dupa care l-am trecut pe lapte de vaca (e mai economic si mai simplu. il fierb bine, iar cand ii e foame doar il incalzesc).

la 4 luni i-am dat suc de morcov amestecat cu mar. dupa cateva saptamani i-am dat mar ras amestecat si cu suc de morcov.
asa i-am intordus piurelul de fructe si legume.
i-am facut in casa branzica calcica de vaci si iaurt.
branzica: fiebeam 1 cana de lapte si cand dadea in clocot ii puneam 2-3 pastile pisate de calciu lactic. apoi o puneam in pansament sau tifon steril la scurs. cand se trezea dupa somnul de dupa amiaza ii dadeam branzica proaspata.

la 5-6 luni i-am facut prima supica: 1/2 ceapa, 1/2 morcov, 1/2 cartof, putin pastarnac, frunze de patrunjel, 1/2 rosie, cam toate legumele din perioada respectiva.

deci el avea urmatoarul program:
masa 1: laptele de dimineata
masa 2: piure fructe / legume
masa 3: ciorbita
masa 4: branzica / iaurt
masa 5: lapte + cereale
masa 6: laptele de seara

prima capsuna a mancat-o la 9-10 luni, iar toti spun sa nu-i dai copilului capsuni pana la 1 an. eu, avand in curte cultura de capsuni, abia il tineam sa nu dea iama in ele.

acum, la 2 ani si 4 luni:
dimineata: lapte + masa de dimineata a bunicilor (dupa ce-si bea laptele pleaca la bunici si mai mananca si cu ei: ceai, magiun, covrigi, etc. depinge ce au ei in dimineata respectiva)
gustare: fructe (mere, banane, portocale, mandarine, kiwi, pere, etc)
"somnul de frumusete" - la 12 cel tarziu adoarme
pranz - undeva pe la 2-3 (asa si-a facut singur programul): ciorba + felul 2
gustare - pe la 4-5: iaurt
cina: ciorba + felul 2
culcare: lapte / ceai (cam 500 ml de ceai de fructe uscate)

oricum, noi nu am fost crescuti dupa carti si scheme .... si suntem perfect sanatosi, avem copii la randul nostru ... :D
am observat, tot din experienta, ca mama simte sa-si creasca copilul, ca tot timpul stie cand sa-i dea ceva si cand nu, cand il doare ceva - si nu stie sa spuna - etc.
stiti despre ce vorbesc. :)

nu mi-o luati in nume de rau, dar cred ca pot spune ca am experienta.
in legatura cu laptele de vaca: fetitei mele - care avea probleme grave de sanatate si care avea interdictie la multe - i-am dat lapte de vaca de la 9 luni, in conditiile in care ei i-am inceput diversificarea la 7 luni (cu sucul de fructe si piureul), dar am mers in ritm alert ca sa recupereze. plus capsuni la 1 an si 2 luni. si totul a fost bine, pana la un anumit punct...

concluzie: faceti ceea ce credeti ca-i mai bine pentru copii si nu tot ceea ce scrie in carti, sau va spune unul si altul.
Fişiere ataşate
nessebar 2009.JPG
nessebar 2009.JPG (19.77 KiB) Vizualizat de 2749 ori
Imagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/01/2010 04:44

La multi ani di nou. Mie pediatra mi-a spus sa nu ii dau miere decat dupa 1 an, poate provoca botulism... :?

iulia_bada
Incepator

experienta mea intr-ale diversificari..:)))

Mesajde iulia_bada » 06/09/2011 07:23

...

Înapoi la “Bucataria mamicilor”