Referinte web - siteuri care tin de domeniul culinar

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

atlasculinarro
Incepator

atlasculinar.ro

Mesajde atlasculinarro » 30/01/2013 02:31

http://www.atlasculinar.ro
http://www.facebook.com/AtlasCulinar

Retete culinare, restaurante, calatorii culinare, povesti cu si despre meniuri,

Bucataria inseamna mai mult decat senzatii si gust, mai mult decat o necesitate. Inseamna arta, ritual, creativitate si transformara unei simple mese intr-o alegorie a simturilor.

Din dragostea pentru mancare, din curiozitatea pentru noutate si unicitate, site-ul nostru are grija de papilele gustative ale amatorilor bucatariilor din toata lumea, din vechea Asie, unde traditiile prepararii mancarurilor este inca puternic inradacinata in cultura lor prezenta, pana in Europa, unde, intr-un spatiu familiar, intalnim bucatarii diferite, dar atat de similare in acelasi timp. Nu uitam nici de Lumea Noua, de vinurile si de retelele traditionale ce ne asteapta pe continente indepartate!

Astfel, atlasculinar.ro este un catalog online de retete culinare, ce gazduieste numeroase exemple din bucatariile traditionale si autentice din intreaga lume dar și retete speciale de regim, pentru copii sau cu ingrediente BIO, cautand inspiratie in toate locurile si in tot ceea ce vedem si gustam.

atlasculinar.ro prezinta arta si cultura culinara din toata lumea, cu retete testate de cele mai prestigioase restaurante, si dezvaluie si secretele bucatariei traditionale romanesti, prin intermediul retetelor primite de la utilizatorii site-ului nostru.

In fiecare saptamana gasiti noutati gastronomice, retete noi, ghiduri alimentare, cronici ale celor mai bune localuri si concursuri pentru cei mai activi gurmanzi.

De asemenea, site-ul ofera si o lista a firmelor de home-delivery, catering, a restaurantelor, bistrourilor, delicateriilor si magazinelor de specialitate.

Totul are gust pe atlasculinar.ro!

brigitte30
Incepator

site-uri culinare

Mesajde brigitte30 » 25/11/2013 01:46

Eu ma uit foarte des la paprika tv. Am facut multe feluri de mancare mai bune cu ce sugerau ei. Pe net dau un google daca vreau un fel de mancare, dar este o idee mai buna, poate pentru cautari si sugestii de moment. Vreau si eu sa-mi deschid un site cu prajituri si gustari dulci din toata lumea, dar nu stiu ce trebui sa fac pentru site, in afara de design, hosting. Daca m-ar ajuta cineva cu o sugestie de firma care se ocupa cu site-uri va rog anuntati-ma. Paprika tv m-a inspirat foarte tare.

almudena
Incepator

Mesajde almudena » 26/11/2013 09:52

Pe cuisineaz.com intru si eu pentru gatit noi retete :) La Paprika tv ma uit si mai fur si de acolo unele ponturi, tin mereu carnetelul de notite langa mine cand ma uit :P In rest, @Brigitte, e buna ideea cu site-ul. Cand e gata si ti-l urci online da un link sa vedem si noi si sa tragem putin cu ochiul ;) Eu stiu ca sotul meui colaboreaza cu o firma si pare multumit de ei, cam de 2 ani. E web-designer dar si-a deschis si el niste site-uri... Firma se numeste Claus Web, Claus Web. ro trebuie sa fie adresa lor web.

marga66
Incepator

Mesajde marga66 » 20/01/2014 12:11

http://margaretacismasiu.blogspot.ro/

Un blog la inceput de drum cu sfaturi,idei,dar mai ales cu retete culinare si imagini

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”