Ardei iute caramelizat

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

flaviadaiana
Incepator

Ardei iute caramelizat

Mesajde flaviadaiana » 29/09/2013 10:40

Ingrediente: -1/2 kg ardei iute
-2 linguri zahar brut
-1 lingura ulei de porumb

Ardeiul iute caramelizat este un produs care se obtine extrem de usor, este aspectuos, il putem folosi la diferite preparate si este extrem de iute :)
Am inceput prin a taia cubulete fiecare ardei in parte, iarcand au fost toti gata pregatiti doar le-am dat drumul intr-o cratita in care am incins ulei de porumb. I-am lasat sa se prajeasca bine mereu fiind prin preajma si intorcand cu lingura in ei pentru ca altfel s-ar fi ars.
Dupa aproximativ 15 minute am adaugat zaharul brut. Am amestecat cu lingura pana s-a topit. Vom obeserva ca produsul nostru isi va schimba textura si se va ingrosa putin.
Am oprit focul si cat am lasat la racit, caramelul deja isi facuse treaba si intarise ardeiul prajit.
Cantitatea de ardei iute caramelizat obtinuta am trasnferat-o intr-o caserola si am pastrat-o la frigider. Poate fi pastrata pentru... si se poate folosi la supe, ciorbe, pizza, fripturi, etc
Fişiere ataşate
254.jpg
254.jpg (101.36 KiB) Vizualizat de 1468 ori
258.jpg
258.jpg (106.85 KiB) Vizualizat de 1468 ori

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 29/09/2013 09:18

Merita incercata...pozele arata minunat :peace:
=D> =D> =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/09/2013 07:50

Cam cat de iute ramane dupa prepararea termica si dupa zaharul adaugat???
:o :roll:

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 30/09/2013 07:44

Multumesc!
Ramane foarte iute. E destul de mult cantitativ. Zaharul il face doar putin mai...comestibil :P

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 01/10/2013 07:19

La asa ceva nu m-am gandit. Imi plac (placeau) ardeii iuti de numa' si chiar e o sugestie sa evit sa-i mai arunc!
:flower: :hug:
MIKI

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 02/10/2013 01:30

Eu sunt mare amatoare de picanterii :wink: ...imi place si iute :blushing: chiar daca te inrosesti...pui sangele in miscare...

Imi poti preciza cat timp se pastreaza in frigider ?...dupa ingredientele folosite cred ca se poate pastra si pentru iarna, in camara...Ce ma sfatuiesti ?

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 02/10/2013 07:24

Lucia, pentru iarna eu nu am incercat. De altfel este prima data cand il fac si asta, ca sa ne amuzam, iti spun ca mi-a iesit din greseala. Fiindca voisem sa fac pasta de ardei iute, doar ca nah! A iesit cu totul altceva :P

La frigider al meu rezita mai bine de o saptamana. L-am pus intr-o caserola cu capac si-mi pun la mancare atat cat vreau sa folosesc.

In principiu ar trebui sa reziste si peste iarna la cum e facut.
O sa te tin la curent in ceea ce priveste pastratul la frigider :hug: :hug: :hug:

Înapoi la “Usor de gatit”