Ce am gatit azi (16)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 29/04/2008 06:19

cara scrie::love: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: tina, multumesc muult pentru explicatii!! :hug:

am o singura nelamurire: cojile trebuie sa fie de la ceapa rosie sau de la ceapa obisnuita? :?:

ps: imi place in mod special sectiunea de prajitura :cafea:

majoritatea cojilor au fost de la ceapa obisnuita, doar cateva coji ratacite de la ceapa rosie :flower:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 29/04/2008 08:54

Ce de bunatati, cozonacii, friptura, tortul, asa cum se cade la masa de Pasti, felicitari fetelor =D>
Tina, si mie imi plac ouale tale, sun frumoase foc. Si eu am avut niste kitch-uri ( asa se scrie, nu?) roz, bleu, verzi, mov, degradeuri si "stropite", ca nu am gasit altfel de culori. Daca ni le vedea tata, eram desmostenite :P
Clara si cu sora-mea Andra au vopsit ouale si desi Clara a racit chiar in Vinerea mare si a fost bolnava tot weekendul, am reusit sa facem destul de multe, pt. ca Andra m-a ajutat la toate, a fost sous chef-ul meu :D .
Am facut bors de miel, dar am uitat sa-l pozez, insa am facut o oala asa mare incat mai am destul sa fac o poza diseara.
Apoi drob din ficat, rinichi si vreo 5 limbi de miel, nu am gasit alte maruntaie, dar a iesit exact cum trebuia. Anul asta am fost norocoasa, nimic prea sarat, nimic prea uscat sau ars sau nefacut, totul la tanc.
Salata "Boeuf", dar cu piept de pui
Iar pt. drob si oua, sosul de smantana al mamei mele: o cana de smantana+ 2 linguri iaurt + 1 lingura maioneza+ marar, patrunjel si 6-8 cepe verzi. Noi nu am avut usturoi verde, dar mama pune si vreo 2 fire de usturoi.
Si cum de asta mi-a fost pofta mare, telemea :D ca in timpul postului mi-e greu fara carne, dar parca mai greu mi-e fara lactate, branzeturi si oua.
Paprikas de miel si
Friptura de miel cu ierburi, usturoi si vin, pe astea o sa le pun subiecte separate mai incolo. Garnitura cartofi natur si salata, dar poze, ioc.
Am apucat sa fac un cozonac cu stafide + rahat si o pasca, dar am pozele de dinainte de a le pune la copt, apoi am uitat, poate diseara fac o poza la feliile ramase.
Si n-am mai avut timp sa fac placinta cu spanac :?, asa ca ramane pe alta data.
Fişiere ataşate
cozonac si Pasca.jpg
cozonac si Pasca.jpg (32.41 KiB) Vizualizat de 6564 ori
paprikas de miel si friptura.jpg
paprikas de miel si friptura.jpg (48.66 KiB) Vizualizat de 6564 ori
friptura de miel 6.jpg
friptura de miel 6.jpg (44.75 KiB) Vizualizat de 6564 ori
drob de miel 2.jpg
drob de miel 2.jpg (41.65 KiB) Vizualizat de 6564 ori
drob de miel.jpg
drob de miel.jpg (48.99 KiB) Vizualizat de 6564 ori
salata Boeuf.jpg
salata Boeuf.jpg (34.68 KiB) Vizualizat de 6564 ori
masa de Pasti 2008.jpg
masa de Pasti 2008.jpg (40.71 KiB) Vizualizat de 6564 ori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 29/04/2008 10:00

Eu am incercat sa deschid si pagina urmatoare sa vad toate delicatesele Roxanei ... nu am reusit, am primit un mesaj :x ... poate rezolva Adi cumva pagina aceastasa vad toate pozele Roxanei
Roxi , =D> minunat ca de obicei, masa este plina de bunataturi :flower:

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 30/04/2008 09:38

delicioase preparatele tale Roxana =D> =D> mi-ai facut o poftaaa cu pasca :buuun: nu am facut niciodata pasca :D poate de aceea poftesc la ea :flower: :flower:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 30/04/2008 09:44

Tina , =D> totul apetisant ce am vazut la tine :buuun: :roll: Mi-ai facut o pofta cu tortul ala...
Roxana.... =D> vai ce frumoasa masa iar ouale asa culori delicate. Tu ai avut sigur oua de culoare alba. Aici ,nu gasesc la magazin oua albe ci rosiatice iar culoriile imi ies mereu cam inchise.
Mi-a venit o foame :roll: ...salata boeuf, drob, miel. Sa nu mai vorbim de pasca si cozonac... :buuun:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 30/04/2008 04:21

De Paste am gatit si eu cozonac dupa reteta Cristei, tort diplomat, drob dar din maruntaie de pasare, friptura de miel, pasca fara aluat , gratar de pui si porc, oua rosii, ciorba de miel.
nu am apucat sa fac poze decat la unele :lol:
Gratarul l-am facut dupa reteta Ioanei de coaste de porc pikante...au avut un succes enorm.
maine am musafiri asa ca voi face iar acelasi gratar :wink:
Fişiere ataşate
OUA ROSII.jpg
OUA ROSII.jpg (45.24 KiB) Vizualizat de 2815 ori
TORT DIPLOMAT.jpg
TORT DIPLOMAT.jpg (47.28 KiB) Vizualizat de 2815 ori
TORT DIPLOMAT 1.jpg
TORT DIPLOMAT 1.jpg (47.13 KiB) Vizualizat de 2815 ori
PASCA FARA ALUAT.jpg
PASCA FARA ALUAT.jpg (53.76 KiB) Vizualizat de 2815 ori
GRATAR DE PUI SI PORC.jpg
GRATAR DE PUI SI PORC.jpg (71.28 KiB) Vizualizat de 2815 ori
COZONAC.jpg
COZONAC.jpg (57.88 KiB) Vizualizat de 2815 ori

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 30/04/2008 05:42

:buuun: :buuun: :buuun:
ce de bunatati au gatit gospodinele pe aici :buuun: :buuun: :buuun:

Roxana, daca usturoi verde nu se gaseste pe la voi poti sa pui cativa catei de usturoi intr-un ghiveci si ai rezolvat problema. eu am pus anul asta si de fiecare data cand ies pe balcon mai rup cate un varf de frunza. :wink:

christeli
Bucatar in devenire

Super pozele!

Mesajde christeli » 30/04/2008 06:17

Cred ca voi face infarct cu pozele alea! :P Cel putin fripturile alea....ce sa mai zic? :hug: Seara placuta!
Christeli

iasmina
Bucatar in devenire

Mesajde iasmina » 30/04/2008 06:36

felicitari meli, ce bine arata toate :buuun: :buuun: :buuun: imi place foarte mult cum ti-a iesit cozonacul si tortul, de fapt toate, ce sa mai zic, super, super =D> :flower: :flower:
iasmina

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 30/04/2008 07:42

Bravo Melianda =D>

Înapoi la “Retete preferate”