CE am gatit azi( 56)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 07/01/2015 08:22

Danieluta scrie:Noi ieri la prinz am mincat in oras... :)

T-ul ca de obicei a mincat "crab legs",iar eu am mincat pentru prima data o supa cu fructe de mare care a fost delicioasa... :roll:

Danieluta, sa va fie de bine!
Ce bine arata "crab legs" si supa de fructe de mare ce sa mai zic, arata demential, numai in Italia am mai vazut asa ceva!
:buuun:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/01/2015 11:51

Roxana ia sa povestesti macar cum ai facut andivele dupa reteta noua, ca-s curioasa .. mie imi plac mult de tot, in tinerete le mincam si eu crude in salata dar acum nu prea mai ma atrag asa deci caut mereu retete noi si apetisante

Dani :lol: :lol: :lol: :lol: lasa ca o sa ies si eu cu Nico la greci sa ne facem pofta, ca avem in plan de anul trecut :roll: :roll: ... ce crezi ca numai tu ne faci noua pofta? :buuun: :buuun: :buuun: vine si rindul nostru :party:

azi friptura de ieri si nu stiu ce sa pun alaturi ... poate un piure de conopida, ma duc sa caut prin retetele Luciei ca ea avea ceva de genul asta

edit ... pardon de confuzie :flower: reteta de care imi aminteam era a lu' Pupi :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2015 05:01

biaskitchen scrie:Danieluta, sa va fie de bine!Ce bine arata "crab legs" si supa de fructe de mare ce sa mai zic, arata demential, numai in Italia am mai vazut asa ceva! :buuun:

Bia,iti multumim... :hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2015 05:04

crista scrie:Dani :lol: :lol: :lol: :lol: lasa ca o sa ies si eu cu Nico la greci sa ne facem pofta, ca avem in plan de anul trecut :roll: :roll: ... ce crezi ca numai tu ne faci noua pofta? :buuun: :buuun: :buuun: vine si rindul nostru :party:

Crista... :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/01/2015 05:14

va zic de pe acum sa nu ziceti ca nu v-am spus :lol: miine sarmale din cele de la Craciun, le-am scos acum din congelator sa aiba vreme sa se dezghete incet incet ... :buuun: :buuun: :buuun:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2015 05:21

Anul asta le fac si eu de Craciun,este deja bifat in calendar... :P

Crista... :buuun: :hug: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/01/2015 05:28

haha si uite asa planificam mincarurile din timp =)) =)) =))

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2015 05:48

crista scrie:haha si uite asa planificam mincarurile din timp =)) =)) =))

...pai da,ca anul trecut multe n-am facut :(

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/01/2015 06:05

me too :roll: :roll: :roll: :roll: F a renuntat sa mai ceara piftie si ce draga ii e lui... poate ma induplec si pun de o piftie de curcan totusi .. dar NUMAI daca vine iarna ca pina acum nu prea da brinci sa vina si uite as bifez si eu ceva nebifat =)) =)) =))

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 07/01/2015 09:20

Crista, draga mea, sorry, dar nu am apucat sa imi faca andivele azi la pranz :( Donsorul nu a dormit decat jumatate de ora si nu am putut sa scot dosarul cu retete din dulap, nu vreau sa invete sa deschida usa aceea, nu inca :P

Asa ca azi am facut pt mine ceva super rapid si usor: mini sandwichuri calde in cuptor :P rosie, ceva salam de vara ramas si doua branzeturi: chedar si gouda. Din jumatate de bagheta am mancat doar 3, celelalte felii au disparut, dar asa se lingea Codita cand am revenit in salon :P

In seara asta carnati de casa facut de tata-socru, buni-buni, asa mai mult fierti in tigaie cu o foaie de dafin si piper boabe langa un piure de cartof.
Maine insa :badday: habar n-am :o
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Retete preferate”