sport?!

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mircea
Incepator

sport?!

Mesajde mircea » 14/01/2009 01:55

Au trecut sarbatorile si au lasat urmari. Acum tb. sa reluam o dieta si sa facem sport pentru a reveni la greutatea ideala. Problema e cat sport tb. sa facem si ce fel? :vis:

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 14/01/2009 05:16

Si eu sunt de acord ca trebuie sa facem sport !!!
Drept urmare, asta seara merg la aerobic si mi-am propus sa merg de doua ori pe saptamana cite o ora...
Eu cred ca e destul !
Ce ziceti ???
Fişiere ataşate
Aerobic.jpg
Aerobic.jpg (35.74 KiB) Vizualizat de 4060 ori
ImagineImagineImagine

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 14/01/2009 06:15

Draga Sidonia, felicitari! Apreciez intotdeauna consecventa, mai ales ca eu nu o am.....Dar pe langa sport trebuie sa ai si un anumit regim alimentar, nu?
Eu m-am ingrasat 12 kg. de cand m-am lasat de fumat si nu as da jos decat 5-6(inainte eram aproape transparenta, asa se zice), dar....consecventa, bat-o vina!Sa ne spui si noua ce rezultate ai dupa cateva saptamani, ok? Succes! :hug:
Christeli

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 15/01/2009 07:29

Cristeli...am omis sa spun ca eu de 4 luni , tin o dieta la care am dat jos 13 kg..asa incetisor...
Si acum, impreuna cu o prietena de-a mea , ne-am hotarit sa mergem la sala.
Am mai fost noi , dar de un an jumate, fiecare cu problemele ei, nu am mai fost .
Mi-era frica de febra muschiulara, dar vad ca deocamdata e OK !!!
Vino si tu cu noi, ca e mai usor asa, daca nu esti singura...
ImagineImagineImagine

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 15/01/2009 08:36

Sidonia, ce scumpa esti tu! Nu crezi ca e cam departe????? Dar dieta m-ar interesa, daca vrei sa ne-o impartasesti, ce spui? O zi cat mai frumoasa iti doresc! :hug: :flower:
Christeli

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/01/2009 08:57

Sidonia asteptam dieta ta, poate se va prinde si de noi ceva, fie-ti mila de noi :hug:

burdulea56
Incepator

Sidy draga,

Mesajde burdulea56 » 15/01/2009 09:36

Chiar asa, fie-ti mila si de alte suflete necajite, astept si eu sa vad cum ai slabit, as incerca ceva, dar ce?
:cry:
https://dulcesarat.blogspot.com

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 15/01/2009 04:08

Dieta mea se numeste HERBALIFE....

Produsele Herbalife sunt hrana si suplimenti de nutritie.Tocmai de aceea se pot consuma de oricine ca si produse care aduc organismului un aport de elemente nutritive necesare la nivel celular.Amentatia obisnuita este din ce in ce mai deficitara ,iar noi ne aflam permanent intr-o dubla capcana : in consumul obisnuit avem un mare surplus de grasimi ,carbohidrati,toxine,sare,zahar si un mare deficit de vitamine,mineralerale,proteinevegetale,apa. Produsele Herbalife sunt slab calorice ,bogate in proteine de calitate,sunt usor asimilabile si tocmai de aceea incepand un program cu acestea ,fie ca este un program pentru controlul greutatii,fie ca este un program de alimentatie sanatoasa orice persoana va observa din primele zile ca se simte mai bine.Pentru cei care incheie programul de slabire ,urmeaza un program de mentinere egal ca perioada .Apoi te poti hrani cu ce crezi ca este bun pentru tine,dar sa contina proteine suficiente si sa nu depasesti caloriile pe care le arzi,ceea ce este destul de greu,mai ales pentru persoanele f ocupate. De aceea eu am ales sa consum pe termen lung in fiecare dimineata un shake proteic de la Herbalife si un ceai Thermogetics si cateva suplimente nutritive cum ar fi, Herbalifeline ( contine acizi grasi Omega 3) si este bun pt cei care nu consuma peste oceanic de 3 ori pe saptamana,Tang kuei -un produs special pentru femei . Nu stiu daca m-ati inteles,dar va pot spune ca Herbalife este pentru oricine. Numai atunci cand consumi iti dai seama de schimbarile in bine pe care le obtii.Herbalife este un stil de viata,care te ajuta sa te mentii energic si sanatos !
Eu nu ma gandeam vreodata ca la peste 50 de ani te poti simti si poti arata mult mai tanar!
Fetelor,program de slabire inseamna inlocuirea a doua mese pe zi cu un shake slab caloric si bogat in proteine si o masa obisnuita.
ImagineImagineImagine

themaster
Incepator

Re: Sidy draga,

Mesajde themaster » 04/02/2009 01:22

Nici un Herbalife, alea-s numai prostii, unii s-au dereglat definitiv de la ele ajungand obezi de nu se poate, lasati porcariile si treceti pe metode naturale. Daca ati stii ce au in ele nu le-ati mai lua..., acum 100 ani nu exista asta si lumea nu era deloc grasa.
1 - Miscare mai ales aerobic la sala, fie alergare pe banda fie bicicelata cam 30-60 min/4 zile pe saptamana sau chiar mai mult in ritm alert, sau alergare in parc. 3 zile e bine pauza pe saptamana oricum, sa nu zicem 7 din 7 ca nu e chiar bine. Desigur nu trebuie 30-60 min continuu ci reprize de 15 minute cu pauze intre ele de 4 ori deci o ora total. De 2 ori pe sapt aerobic e fix mai nimic daca se mananca cum trebuie adica pe saturate. Trebuie mai mult.
2 - Fara diete exagerate fara glucide intrucat riscati o cetoacidoza de nu va vedeti. Un om are nev intre 150 si 250 g glucide pe zi ptr a functiona normal, ptr cei ce au probleme cu greutatea, merge un 200 dar nu mai putin.
3 - Nu se va intrerupe miscarea decat pe max 10 zile la ocazii deosebite.
4 - Evitare de grasimi saturate, nu de tot insa mai putine, un 60-70 g zi este deajuns grasimi. Cele polinesaturate sunt bune.
Problema este ca daca se mananca peste masura grasimi saturate directe adica carne porc grasa, unt, branza si altele ce au un procent mare de grasime, este si normal sa se ia in greutate fara sa se faca miscare.
Daca se mananca produse bazate pe glucide (paiine, cartofi, orez, cozonac, dulciuri), ingrasarea denota o secretie mare de insulina care transporta glucoza in celule iar excesul de energie nefiind consumat se depune sub forma de grasime, sau ptr persoanele care prezinta rezistenta la insulina (cei supraponderali in general), insulina desi e deajuns, nu reuseste sa bage glucoza in celule si o duce in grasime intrucat ea nu dezvolta rezistenta la insulina. La cei ce fac miscare nu ar trebui sa fie probleme.
Daca...se mananca glucide si nu se ia in greutate desi nu se face miscare = probleme adica pare bine insa secretia de insulina este mica, glicemia in sange este ridicata, nu se transporta glucoza in celule, deci nu exista depuneri de grasimi, ori f putine, asa ca daca mancati multe glucide (repet paiine = dulce, chiar daca diferenta intre paiine si cozonac este ca prima are 0,8-3,3 % grasimi, a doua are 16-35 %, procentul de glucide este aproximativ egal) si nu luati in greutate desi nu faceti miscare...probleme cu pancreasul sau tiroida care si aia tot secretia de insulina o controleaza. Deci daca mancati paiine si va ingrasati e semn "bun" nu probleme insulina, insa puneti osul la sport de urgenta si va fi f bine.
Eu fac sala de 4 ori pe saptamana intens si sper sa rezist si mai departe asa, e sanatate curata.
Deci cei ce va ingrasati si va mirati de ce nu slabiti, faceti bine si la analize cereti asa:
- TSH (tiroida)
- Glicemia pe nemancate (la 8-10 ore de la masa)
- Insulinimia (cata insulina secreta pancreasul)
- Cromul (are rol in metabolizarea glucidelor)
Si de aici rezulta ce se intampla de unii tin diete si nu slabesc....(oare o secretie excesiva de insulina nedectata ?!).
Glicemia pe nemancate trebuie sa iasa sub 100 mg/dL
Insulinimia trebuie sa iasa intre 6 si 24 Ui (unitati).

Hai sa va dau eu un regim ptr slabit, 5 mese pe zi cu un 1800 kcalorii/zi:

De tinut minte ca aveti nevoie la calcul mai jos:

Legume cu 5 % glucide: rosii, varza, praz, ciuperci, salata verde, castraveti, ridichii, vinete.
Legume cu 10 % glucide: morcovi, ceapa, telina, sfecla rosie, radacina de patrunjel
Legume cu 20 % glucide cantarite fierte: cartofi, fasole uscata boabe, mazare boabe sau orez alb fiert, paste fainoase

Fructe cu 10 % glucide: mere cretesti si domnesti, pere, portocale, kiwi, mandarine, gutui, capsuni, visine, cirese de Mai, fragi, zmeura, afine, coacaze, caise, piersici

Mic dejun ora 8:

- 250 ml ceai (o cana)
- 50 g paine neagra (nu din aia cu chimicale, naturala)
- 10 g unt Albalact (se gaseste in Mega Image)
- 1 ou fiert (de 2 ori pe saptamana ou, restul 30 g branza de vaci slaba sau o felie de sunca slaba de 30 g)
- 50 g legume cu 5 % glucide (lista e mai sus, va alegeti ce vreti)

Ora 11:

- 50 g paiine neagra naturala
- 250 ml lapte cu 1,5 % grasime (o cana) sau un iaurt de 200 ml

Pranz ora 14:

- Supa din 150 g legume cu 5 % glucide, 50 g legume cu 10 % glucide, 10 ml ulei presat la rece care e la plafar, 50 ml iaurt, verdeata (patrunjel, marar)
- Mancare din 150 g legume cu 20 % glucide, 15 ml ulei, 50 g legume cu 10 % glucide, verdeata
- 100 g carne fripta la gratar fie piept pui fara piele, fie peste slab (salau, Pangasius, cod), fie vita
- Salata din 150 g legume cu 5 % glucide, 50 g legume cu 10 % glucide, 5 ml ulei, verdeata, suc de lamaie
- 100 g fructe cu 10 % glucide (sau 250 g Grapefuit)

Ora 17:

50 g paiine neagra naturala
15 g unt Albalact
50 g branza de vaci slaba
In loc de unt si branza de vaci se poate bea 300 ml lapte de 1,5 % grasime daca se doreste.

Ora 20:

- Salata din 150 g legume cu 5 % glucide, 50 g legume cu 10 % glucide, 10 ml ulei, suc de lamaie si verdeata
- 100 g carne fripa la gratar, fie peste, fie piept pui fara piele sau vita
- 200 g fructe cu 10 % glucide sau 250 g Grapefuit

Asta ar trebui sa va ajute tinut a la long insa dupa cele 3 mese principale (ora 8, 14 si 20) sa se faca o plimbare usoara zilnic deci un pic de miscare, pe mine m-a lesinat de foame a doua zi deja, asa ca am rupt cozonacul in 14 de foame seara si aia a fost desi sunt slab dar am tinut dieta de test. Daca vi se pare totusi mult mult mai taiati din paiine ca restul sunt si asa vitamine curate. Nu de alta dar am avut om care s-a ingrasat 15 Kg intr-un an de la aceasta dieta, era prea mult.
Succes, cine are intrebari sa puna.

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 04/02/2009 03:59

Onorabile domn ("..desi sunt slab .." )

"..treceti pe metode naturale. Daca ati stii ce au in ele nu le-ati mai lua..."

Nu stiu cine ti-a bagat prostii in cap, dar dumneata cred ca nu sti pic de limbi straine....herba= plante

Produsele Herbalife sunt hrana si suplimenti de nutritie.Tocmai de aceea se pot consuma de oricine ca si produse care aduc organismului un aport de elemente nutritive necesare la nivel celular.Amentatia obisnuita este din ce in ce mai deficitara ,iar noi ne aflam permanent intr-o dubla capcana : in consumul obisnuit avem un mare surplus de grasimi ,carbohidrati,toxine,sare,zahar si un mare deficit de vitamine,mineralerale,proteinevegetale,apa. Produsele Herbalife sunt slab calorice ,bogate in proteine de calitate,sunt usor asimilabile si tocmai de aceea incepand un program cu acestea ,fie ca este un program pentru controlul greutatii,fie ca este un program de alimentatie sanatoasa orice persoana va observa din primele zile ca se simte mai bine.Pentru cei care incheie programul de slabire ,urmeaza un program de mentinere egal ca perioada .Apoi te poti hrani cu ce crezi ca este bun pentru tine,dar sa contina proteine suficiente si sa nu depasesti caloriile pe care le arzi,ceea ce este destul de greu,mai ales pentru persoanele foarte ocupate.( AI CITIT ASTA ??? sau te-ai ...aruncat, numai asa....)

O portie de shake ce se consuma din 2 linguri Formula 1 si 250 ml lapte contine :

Valoare energetica 217 kcal/portie
Proteine 17,5 g
Glucide 22 g
Lipide 6,5 g

Colesterol 18,2 mg
Fibre 2,5 g
Sodiu 0,28 g
Vitaminele : A, B 6 si B 12, C, D, E, tiamina, roboflavina,niacina, acid folic, biotina, acid pantotenic
Minerale : Ca, Fe, Mg, P( fosfor), Zn, i, K( potasiu), Cu, Se, Mn

Deci nu m-ai convins cu..."Daca ati stii ce au in ele nu le-ati mai lua..."

Pot sa te intreb cu ce te ocupi de ai timp sa mergi de atitea ori pe saptamana la sala...si citi ani ai ???
Ca la varsta noastra, nu cred ca ai putea !!!
Iti doresc succes in activitate !
Dar ceva retete culinare ne dai, daca tot ai intrat pe aici pe la noi ???
ImagineImagineImagine

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”