Septembrie 2013 - Inscriere in concurs: Masa in familie

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

adi
RC Admin
RC Admin

Septembrie 2013 - Inscriere in concurs: Masa in familie

Mesajde adi » 12/09/2013 12:52

Tema acestei luni e: Masa in familie. Pentru a putea intra in concurs, participantii trebuie sa gateasca 2 feluri de mancare + 1 desert. Prin "2 feluri de mancare" intelegem orice nu e desert si bautura: salate, ciorbe, aperitive, fripturi, paste etc.

Trebuie sa existe cel putin o poza comuna, care sa ilustreze toate cele 3 preparate, in acelasi cadru (nu intr-un colaj de mai multe cadre).

Retetele inscrise trebuie sa se supuna Regulamentului de Concurs.

Elementul de identificare pentru aceasta tema e:
literele RC scrise pe/in preajma produsului final cu ajutorul unor ingrediente, scobitori, pixuri etc.

sau

1 polonic

Elementul de identificare trebuie sa se regaseasca in cel putin una din imaginile postate.

Perioada de inscriere se incheie pe 30 septembrie 2013.

Premiile acestei editii sunt:
Imagine

Spor la gatit!
:flower: :flower: :flower:
Ultima oară modificat 29/03/2015 02:18 de către adi, modificat de 3 ori în total.
Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/09/2013 05:49

ca sa nu se trezeasca nimeni mai tirziu ca n-a stiut intreb eu acum : poza comuna poate sa fie un colaj din 3 poze cu cele 3 feluri ?? sau nu?

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 12/09/2013 06:22

Desi e mai greut putin ... eu cred ca cel mai corect e sa fie toate intr-o poza! Asa nu mai sunt dubii ca nu au fost preparate pentru aceeasi masa. :flower:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 12/09/2013 06:27

Spun si eu ca si Nally.....asa ar fi normal .....dar ...... :vis: :P e greu :wink:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 12/09/2013 07:04

crista scrie:ca sa nu se trezeasca nimeni mai tirziu ca n-a stiut intreb eu acum : poza comuna poate sa fie un colaj din 3 poze cu cele 3 feluri ?? sau nu?

Crista, am corectat in text. Nu se includ colajele, evident. :)

:flower: :flower: :flower: :hug:
Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/09/2013 06:52

mersi Adi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/09/2013 09:06

Tema acestei luni e: Masa in familie. Pentru a putea intra in concurs, participantii trebuie sa gateasca 2 feluri de mancare + 1 desert. Prin "2 feluri de mancare" intelegem orice nu e desert si bautura: salate, ciorbe, aperitive, fripturi, paste etc.

Trebuie sa existe cel putin o poza comuna, care sa ilustreze toate cele 3 preparate, in acelasi cadru (nu intr-un colaj de mai multe cadre).

Cum procedam???Facem doar poze la masa finala din 5 puncte diferite si postam pe forum la " evenimente sociale( a se citi -in familie) sau trebuie sa facem cel putin o reteta noua , sa pozam cativa pasi ai preparatului si atasam la pozele finale( cele cu masa incarcata) sau trebuie sa facem poze la fiecare preparat in parte si postam toate retetele in forum la mancaruri si dulciuri sau ...cum???
:? :?

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 15/09/2013 01:09

pupi scrie:
Cum procedam???Facem doar poze la masa finala din 5 puncte diferite si postam pe forum la " evenimente sociale( a se citi -in familie) sau trebuie sa facem cel putin o reteta noua , sa pozam cativa pasi ai preparatului si atasam la pozele finale( cele cu masa incarcata) sau trebuie sa facem poze la fiecare preparat in parte si postam toate retetele in forum la mancaruri si dulciuri sau ...cum???
:? :? [/i]

Pasul 1:
Se pregatesc 3 retete (dintre care una sa fie desert).

Pasul 2:
Se posteaza cel putin una din cele 3 retete in sectiunea aferenta din forum, respectand regulamentul de concurs (imaginile trebuie sa cuprinda si secvente din timpul pregatirii, si produsul final).

Pasul 3:
Se "aseaza" masa in familie, cu toate preparatele prezentate pe masa (inclusiv cele 2 retete pe care nu le-ati postat la punctul 2).

Pasul 4:
Se face o poza cu toate aceste preparate.

Pasul 5:
Se ataseaza aceasta poza la reteta postata la punctul 2.

Ultima oară modificat 16/09/2013 11:04 de către adi, modificat 1 dată în total.
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/09/2013 07:56

Deci sa inteleg ca trebuie sa ai TREI retete NOI , adica DOUA de mancare( felul unu si doi) si AL TREILEA sa fie desertul???.....nu scrie niciunde treaba asta.
Cum se posteaza si unde, am inteles ,stiam, nu eram in clar daca ai voie sa faci o mancare pe care deja ai mai facut-o si inainte si o ai postata SI sa faci doar o reteta noua si celelalte doua sa fie vechi deja postate sau sa fie ceva nepublicat inca SAU TREBUIE sa fie TOTUL"in premeira" SAU TREBUIE sa fie doar poza finala cu "masa in familie" :wink: .

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 16/09/2013 11:09

pupi scrie:Deci sa inteleg ca trebuie sa ai TREI retete NOI , adica DOUA de mancare( felul unu si doi) si AL TREILEA sa fie desertul???.....nu scrie niciunde treaba asta.
Cum se posteaza si unde, am inteles ,stiam, nu eram in clar daca ai voie sa faci o mancare pe care deja ai mai facut-o si inainte si o ai postata SI sa faci doar o reteta noua si celelalte doua sa fie vechi deja postate sau sa fie ceva nepublicat inca SAU TREBUIE sa fie TOTUL"in premeira" SAU TREBUIE sa fie doar poza finala cu "masa in familie" :wink: .

Anca, am corectat mesajul initial. Concluziile sunt:
1. Se poate poate posta pe forum o singura reteta din cele prezente pe masa.
2. Celelalte 2 retete pot exista deja pe forum postate de candidat sau pot fi mancaruri complet noi, pe care le vom sti doar dupa nume, pentru ca nu sunt postate pe forum niciunde.

Daca mai sunt nelamuriri, va rog sa anuntati.

Imagine

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”