Bine v-am gasit! Ma numesc Dan..

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Bine v-am gasit! Ma numesc Dan..

Mesajde soothe » 25/11/2006 12:06

Buna ziua,

Ma numesc Dan.. Numele de Soothe, mi l-am ales pentru ca inseamna a alina si acesta este rostul noi meserii pe care m-am ales-o. Ma ocup de medicina traditionala orientala (acupunctura in principal) in Canada, unde am venit de 10 ani... Mi-am urmat visul meu mai de tinerete si am pus ingineria in cui (daca ati citit Citadela - de Cronin, ma veti intelege.. eu am citit-o insa, cand deja "trebuia" sa dau la politehnica).

Am venit mai tarziu la "prezentare" pentru ca n-am observat rubrica acum doua saptamani cand m-am inscris pe site-ul acesta.

Primul meu mentor a fost si este Pastorel Teodoreanu. Din putinele carti care mi-au ramas de acasa, una scrisa de el o pastrez cu sfintenie si o citesc in clipele de.. dor de cei de acasa.

Ma pasioneaza gastronomia dar in special dietoterapia. Acesta este de fapt o disciplina/arta a medicinei traditionale chineze alaturi de acupunctura, fitoterapie traditionala si alte cateva.

Sunt in continuare indragostit de bucataria romaneasca. Chiar daca in ultimii ani nu mai gatesc asa de mult (sotia este bucovineanca si pune atata dragoste in orice mancare ar face incat ii pretuiesc f. mult priceperea) imi place sa imi petrec timpul in bucatarie.. Imi place bucataria romaneasca, greceasca si cea din Orientul Mijlociu, dar si cea frantuzeasca sau ungureasca.

Aici in Toronto, oasul imigratiei din Canada sunt foarte multe nationalitati si fiecare incearca sa-si etaleze bucataria si alimentele traditionale. Personal ma simt atras de bucataria orientala, cea chineza in special si pentru ca acesta a fost practicata de mii de ani pentru pastrarea sau recastigarea sanatatii. Nu spun ca e mai buna decat a noastra, doar ca e altfel.

A fost practicata, studiata, imbunatatita sau supervizata de cei mai buni bucatari dar si medici care au imbogatit-o. Retetele au fost explicate in asa fel incat majoritatea chinezilor stiu ca o masa (mic dejun, pranz, cina) trebuia alacatuita in asa fel incat sa echilibreze toate functiile organismului. Chiar, daca gustul, savoarea, modul de prezentare primeaza, de mare importanta este ce poate face respectivul meniu pentru sanatate. Mai mult decat atat, din cele 10 feluri de mancare care se servesc de obicei la un ospat obisnuit in familie, oricine poate alege ceva, indiferent daca este complet sanatos sau are vreo problema, daca este copil sau octogenar.

Am dobandit asadar aceasta filozofie in a alcatui un meniu. Incerc sa aflu cat mai multe despre cum un fel de mincare ne poate ajuta sa ne pastram sanatatea, chiar daca (poate) gustul si aspectul acesteia trebuie sa ramana pe primul plan.

Doresc sa impartasesc din ceea ce stiu, celor de acasa, sau romanilor oriunde s-ar afla. In acelasi tip doresc sa aflu retete noi sau uitate, pe care sa le incerc la randu-mi.

In incheiere as vrea sa va spun ca nu m-am inscris pe acest site sa-mi fac publicitate. Suntem prea departe unii de altii ca sa-mi treceti pragul cabinetului. Cred sincer insa ca in viata, in afara de a primi trebuie si sa dai. De aceea ofer, in limita timpului pe care-l am, cate ceva din ce am invatat sau mi s-a oferit la randul meu.

Toate cele bune si o zi minunata!

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 25/11/2006 01:48

bine ai venit Dan...si asteptam retete bucovinene de pe plaiuri canadeze!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 25/11/2006 01:58

angelique scrie:bine ai venit Dan...si asteptam retete bucovinene de pe plaiuri canadeze!

bini, bini, asha o sa fashim :)

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 25/11/2006 02:56

Buna, sa-ti fie inima!! :love: Bine ai poposit pe la noi!! :flower: Sper , ca din vasta ta experienta pe care spui ca ai dobindit-o pe meleaguri canadiene in medicina orientala , sa ne imbartasesti si noua cate ceva , in putinul tau timp liber :). Astept cu inters si retete de mincaruri chinezesti....bineinteles cat mai comestibile :D ....exclus vietati zburatoare......Daca nu te superi, te-as ruga , sa-mi spui un remediu contra unei dureri dentare, care nu ma lasa sa dorm de doua nopti :badday: Multumesc anticipat! :hug: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 25/11/2006 03:01

salut! chiar ma intrebam cand ai sa te prezinti :wink:
cred ca esti numa` bun de membru de baza in clubul editorial! daca esti de acord, desigur.

daca nu esti de acord, promit sa nu mai discut cu tine
:wink:
btw: nu-ti face un obicei din a ignora ce spun :rusine: :P :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/11/2006 04:05

Bine ai venit ! :party:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 25/11/2006 06:50

Si eu am multa admiratie pentru Pastorel.Talentul scriitorului innobileaza retetele!
Bine ai venit !

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 25/11/2006 08:37

Bine ai venit, Dan.

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 26/11/2006 03:50

cara scrie:salut! chiar ma intrebam cand ai sa te prezinti :wink:
cred ca esti numa` bun de membru de baza in clubul editorial! daca esti de acord, desigur.

daca nu esti de acord, promit sa nu mai discut cu tine
:wink:
btw: nu-ti face un obicei din a ignora ce spun :rusine: :P :hug:

nu te ignor, n-ai nici o grija (ai sa vezi ca am sa aduc mereu vorba de tine in comentariile mele.. oricum mai avem cate ceva de discutat, chiar am sa indraznesc sa-ti cer parerea in cateva privinte) ai inceput sa-mi fii chiar simpatica; prin meseria pe care mi-am ales-o (sau care m-a ales) invat sa citesc si printre randuri..

in legatura cu membru de baza, am sa incerc doar sa fiu folositor atat cat am sa pot; nu stiu daca ai sa ma numesti sau nu asa schimba cu ceva lucrurile..

apreciez foarte mult urarea ta de bun venit si cred ca pe forumul asta poate fi cu adevarat frumos/haios/dragut/folositor chiar daca uneori "piscator" :flower:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 26/11/2006 03:56

Mona S P scrie:Buna, sa-ti fie inima!! :love: Bine ai poposit pe la noi!! :flower: Sper , ca din vasta ta experienta pe care spui ca ai dobindit-o pe meleaguri canadiene in medicina orientala , sa ne imbartasesti si noua cate ceva , in putinul tau timp liber :). Astept cu inters si retete de mincaruri chinezesti....bineinteles cat mai comestibile :D ....exclus vietati zburatoare......Daca nu te superi, te-as ruga , sa-mi spui un remediu contra unei dureri dentare, care nu ma lasa sa dorm de doua nopti :badday: Multumesc anticipat! :hug: :flower:

multumesc de mesajul de bunvenit;
scuza-ma ca nu am raspuns ieri dar am fost prins cu ceva treaba (lucrez sambata)..
durerea de dinti - cel mai usor remediu culinar este sa mesteci un cuishor [clove/girofle] (din cele ce se pun la turta dulce sau la tuica fiarta);
daca vrei sa-mi dai mai multe amanunte iti voi indica si niste puncte de presopunctura, dar nu stiu daca e voie pe forumul asta

Înapoi la “Mesaj de bun venit”