despre editarea fotografiilor

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

despre editarea fotografiilor

Mesajde elena.elena » 27/10/2010 12:31

Imi cer scuze daca deschid topic deja comentat, dar nu am gasit pana acum ce am nevoie, cine stie cum se pot lipi fotografiile una de alta, adica in aceeasi imagine sa apara mai multe foto?! multumesc!!!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Re: despre editarea fotografiilor

Mesajde Leila » 27/10/2010 01:26

elena.elena scrie:Imi cer scuze daca deschid topic deja comentat, dar nu am gasit pana acum ce am nevoie, cine stie cum se pot lipi fotografiile una de alta, adica in aceeasi imagine sa apara mai multe foto?! multumesc!!!

In programelul de modificat imagini, photoscape, cand deschizi dai optiunea Page , in dreapta iti apar diverse combinatii de imagini (cate 2 , 3 5 imagini etc.) si selectezi dand clik pe una din optiuni . in stanga ta deschizi locatia unde ai amplasate imaginile in calculatorul tau apoi selectezi imaginea cu clik stg de la mouse si tinand apasat stg mouse tragi poza , pozele in combinatia aleasa de tine apoi salvezi mixul facut unde doresti

Sper ca te descurci . Bafta !
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (43.94 KiB) Vizualizat de 3145 ori
2.jpg
2.jpg (96.19 KiB) Vizualizat de 3145 ori
3.jpg
3.jpg (95.18 KiB) Vizualizat de 3145 ori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 27/10/2010 01:51

Leila multumesc, eu nu am acest program, doar pixia, o sa incerc sa il iau si pe cel propus de tine. :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 27/10/2010 02:05

L-am descarcart, acum am alta problema: nu imi incape toate imaginea, chiar daca am micsorat-o, doar partea centrala imi apare in colaj.... :?

Scuze , acum am ajuns de la servici . Dupa ce intri in photoscape la Page , alegi tiparul pe care il vrei fii atenta in dreapta ta ai posibilitatea sa maresti colajul la diferite dimensiuni (de ex . 404x404, sau 1200x 1200 .... etc ) apoi daca te uiti mai atent la imaginea centrala poti sa tragi in stanga sau dreapta , sus sau jos imaginea ca sa o centrezi sau sa o deplasezi .

Sper ca am inteles pb si ti-am explicat la subiect :wink:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 09/11/2010 12:13

Tot eu revin cu o intrebare pentru cei care se pricep bine la fotografie. Cum pot sa schimb fundalul unei poze, de ex . daca fotografiez un obiect, haina etc., as vrea sa nu existe fundal, adica sa fie neutru, sper ca ma fac inteleasa.
Si altceva, am un aparat foto Canon PowerShot A460, fac des foto la haine si obiecte, nu imi ies prea grozav, ce setari sunt cele mai bune si in ce conditii de lumina? Multumesc pentru ajutor (Vlad, Adi... :D ).

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 09/11/2010 04:47

elena.elena scrie:Tot eu revin cu o intrebare pentru cei care se pricep bine la fotografie. Cum pot sa schimb fundalul unei poze, de ex . daca fotografiez un obiect, haina etc., as vrea sa nu existe fundal, adica sa fie neutru, sper ca ma fac inteleasa.
Si altceva, am un aparat foto Canon PowerShot A460, fac des foto la haine si obiecte, nu imi ies prea grozav, ce setari sunt cele mai bune si in ce conditii de lumina? Multumesc pentru ajutor (Vlad, Adi... :D ).

Poate ar fi mai bine sa incerci aici http://albumdefamilie.ro/ ,cred ca ai gasi mai repede raspuns :)

:flower:

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 15/11/2010 03:07

Leila scrie:
elena.elena scrie:Tot eu revin cu o intrebare pentru cei care se pricep bine la fotografie. Cum pot sa schimb fundalul unei poze, de ex . daca fotografiez un obiect, haina etc., as vrea sa nu existe fundal, adica sa fie neutru, sper ca ma fac inteleasa.

1. trebuie sa incepi cu manualul camerei ... citeste-l f bine

2. ptr obiecte se foloseste de obicei un trepied si o cutie in care sa incapa obiectul respectiv
O idee de cutie ... poti gasi aici http://www.diyphotography.net/homestudi ... light-tent

3. ptr fundal foloseste o panza de culoarea dorita

4. experimenteaza cat mai mult ... fotografiaza cu modurile predefinite, portret, macro, etc. si vezi ce iese. fotografie reusita are in spate o munca titanica

spor!

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 14/07/2011 10:50

nu am gasit un alt topic mai potrivit pentru intrebarea mea:

cum atasez link-ul catre albumdefamilie.ro?

am intrat de curiozitate...si cum mie imi place sa fac multe multe multe poze, nu am rezistat si mi-am facut cont :D

dar nu stiu cum sa lipesc aici legatura catre ele..
ma ajuta cineva?
:rugaciune: :master:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 14/07/2011 11:03

dubi_07 scrie:nu am gasit un alt topic mai potrivit pentru intrebarea mea:

cum atasez link-ul catre albumdefamilie.ro?

am intrat de curiozitate...si cum mie imi place sa fac multe multe multe poze, nu am rezistat si mi-am facut cont :D

dar nu stiu cum sa lipesc aici legatura catre ele..
ma ajuta cineva?
:rugaciune: :master:
dubi inteleg ca vrei sa pui la semnatura asa cum am eu de exemplu? ai sus in dreapa optiune gadget si acolo cateva indicatii cum sa copiezi codul la semnatura de aici....daca nu merge striga help! :D

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 14/07/2011 11:15

iupiiiii!!! am reusit!!! :party: :party: :party:
multumesc elena!!!
:hug: :hug: :hug: :love: :love: :love: :flower: :flower: :flower:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături

Imagine

Înapoi la “Zona libera”