Cafeneaua ( 14)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 26/03/2008 10:44

nicoleta64 scrie:
Ioana scrie:
nicoleta, ceaiul alb e ca cel verde doar mai light, gustul de iarba =)) nu e asa puternic. e placut, e delicat si are mai putina cofeina decat cel verde.

Am inteles :hug: ...am impresia, ca nu face pentru mine. :mrgreen: :P

eu il beau fiindca TREBUIE, si cel verde si cel alb sunt diuretice. de aceea m-am si orientat spre cele cu arome, asa a devenit placuta dimineata :D sa ma vezi cand il beau pe cel de busuioc, desi imi place busuiocul la nebunie ceaiul e prea puternic :mrgreen:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/03/2008 10:45

Ioana cel rosu e ROOIBOS
din africa de sud, tonifica si e aromatic... e antioxidant si il poti bea la orice ora ca nu are teina si are putini tanini ( pina aici am scris de pe cutie :lol: ) .. ii pui ff putin zahar sau chiar deloc caci nu are nevoie e ff bun la gust ... eu ii mai adaug uneori in loc de zahar un strop de lapte ( mie imi place ceaiul cu lapte :buuun: ) ...

Stiu ca ceaiul ala chinezesc de iasomnie nu imi placea ... deci la cel alb nu o sa iau cu arioma de iasomie ci poate de vanilie ...
sa vad ..

si de portocale mi-a placut ( asta ales de Gabriela ) a acoperit bine tot gustul nasparliu de ceai verde

eu cu tensiunea stau bine ( adica am stat mereu )deci avantaj eu .. pot bea orice :wink:

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 26/03/2008 11:54

Thea draga am trecut si eu pe ceai Rooibos de vanilie.Am gasit aici si urmeaza sa mai testez si altele.Imi place mult de tot.

Si ca sa va amuzati putin asa cum am facut eu la cafea:

Ce spune spermatozoidul care fuge dupa un ovul ?
R. Daca te prind, om te fac !

I. Cum se face intreruperea de sarcina la o gaina ?
R. Se ridica de pe oua ! I.

De ce nu alearga melcul?
R. De frica sa nu-i falfaie ochii.

I. Cum clasifica femeile penisurile?
R. In viziunea femeilor, penisurile se clasifica astfel: - in ordine descrescatoare: mica, foarte mica si ce-i aia. - in ordine crescatoare: mare, foarte mare si NORMALA.

I. De ce iau politistii salariu?
R. Pentru ca prostia se plateste.

I. Cum se numeste un barbat inteligent, sensibil si frumos ?
R. Un zvon.

I. Cum se numeste femeia care stie mereu unde este sotul ei ?
R. Vaduva !!!

I. Ce este un salariu?
R. Un fel de menstruatie: il astepti o luna si trece dupa trei zile ...

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 26/03/2008 11:58

salutare la toata lumea :flower: ...

ce de-a discutii pe aici despre ceaiuri :o ...parca mi-ati facut pofta :roll: ...ma duc sa-mi fac unul...nici verde , nici alb, nici rosu :wink: ...de lamaie si portocala ca se potriveste mai bine cu vremea de al noi :lol: ...ploua, bate vanul si este frig :(

:cafea: :hug:

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 26/03/2008 12:50

:P :P =)) =)) Albinuzza foarte bine venite glumele tale =D> :flower:

silvia13
Incepator

Mesajde silvia13 » 26/03/2008 12:52

Super bancurile Albinuzza
O zi buna la toata lumea.Hop si eu cu o cafeluta(cu ceaiurile nu ma prea impac)
Fişiere ataşate
555.jpg
555.jpg (4.89 KiB) Vizualizat de 1861 ori
Imagine

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 26/03/2008 12:54

Crista , ceaiul verde eu il am in combinatie cu vanilie sau cu pepene(aceste este atat de parfumat ca mi-e rau de la el) verde cu iasomie(am foat foarte incantata de el pana am baut 1/2 de cana-mentzionez faptul ca virgula cana mea are 800 ml :wink: - si apoi mi-a venit sa :mrgreen: , nu stiu de ce :paguba: ) asa ca am ceai verde cu iasomie pt. musafiri :D .
Sa-ti mai scriu ceva: eu prepar ceaiul super diluat: la cana mea de 800 ml pun doar 2 plicuri de ceai, alteori dupa-amiezile cand fac ceai negru adaug doar 1 plic - crede-ma ca ceaiul asa diluat are un gust extrem de fin indirefent de planta. Am incercat sa fac 1 plic la o cescutza, asa ca la cofetarie 8) si dupa ce l-am baut am simtit ca explodez :x
Ceaiul rosu, dupa culoare, se poate obtine si din hibiscus, foarte acrisor si aroma :roll: si cel rooibos pt. sportivi. Roiboos eu il am cu aroma de vanilie si cu scortisoara , portocale. O sa atasez poze cu ce ceaiuri mai am , acum nu mai am asa de multe; recent am primit de la R ceai negru cu vanilie -excelent daca il prepar la dilutzie mare 8)
Ceai de culoare rosie mai obtin din cel de coacaze si cirese, voi atasa poza, de asemeni din cel de cirese cu aroma de banane
Sa stiti fetelor... eu nu adaug nimic in ceai, nici macar miere - daca pun miere imediat se schimba aroma si gustul.
A... era sa uit : mai am un ceai excelent - negru pikant ! cesta il prepar la cantitate mai mica de apa ca sa se simta ,,pikanteria" :wink:
Pofta mare ! nu prea ma pricep eu la ceaiuri... cumpar ce cred ca mi-ar place, beau si ceai de musetel, foarte rar, de galbenele cand ma doare stomacul-saptamanal :x - si... menta, chimion, fenicul pt. Sonia... cam astea sunt
Ceaiul alb are un gust , cum a scris ioana ca de iarba , dar ... o iarba de primavara :P gust neutru , fad , eu il beau mai mult dupa-amiaza.
:flower:
A.. era sa uit , ceaiul verde cu lamaie imi face rau , imi place la gust dar... :hug:
Fişiere ataşate
ceai alb.jpg
ceai alb.jpg (28.05 KiB) Vizualizat de 1860 ori
ceai coacaze cirese.jpg
se face rosu - rosu si este foarte acrisor; este deosebit alaturi de paine cu miere
ceai coacaze cirese.jpg (40.59 KiB) Vizualizat de 1860 ori
ceai special.jpg
acesta are o combinatie care mie imi place f mult cardammom, coriandru, chiodi di garofano(it) cortecia di tabebuia(it) etc ..
ceai special.jpg (46.47 KiB) Vizualizat de 1860 ori
ceai negru picant.jpg
ceai negru picant.jpg (39.11 KiB) Vizualizat de 1860 ori
negru.jpg
negru.jpg (33.68 KiB) Vizualizat de 1860 ori
negru cu vanilie.jpg
negru cu vanilie.jpg (26.46 KiB) Vizualizat de 1860 ori
neru mango si negru mar.jpg
neru mango si negru mar.jpg (31.65 KiB) Vizualizat de 1860 ori
verde.jpg
verde.jpg (42.22 KiB) Vizualizat de 1860 ori
verde cu pepene.jpg
verde cu pepene.jpg (34.46 KiB) Vizualizat de 1860 ori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 26/03/2008 12:58

ceaiul negru, simplu, inca nu l-am incercat :party:
Fişiere ataşate
negru.jpg
negru.jpg (33.68 KiB) Vizualizat de 1857 ori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 26/03/2008 01:09

gata am postat formularul de votare - fac o pauza de :cafea: lutza cu lapte si trimit si newsletterul :bum: :lol:

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 26/03/2008 01:11

mai feteor....dupa ce v-am citit discutiile mi s-a facut pentru prima data in viata pofta de ceai...Ma duc sa-mi fac shi eu unu de floare de tei. Cit am caut pe aici shi am gasit abia saptamina trecuta. Am dat pentru 150 gr 3,5 euro. Nebuni nemtii ashtia!!! Va doresc o zi buna shi pe unde se poate cu soare, caci la noi ninge de ieri. :pup: :hug:
liliana

Înapoi la “Zona libera”