Propuneri modificare mod votare concurs

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/08/2010 05:40

Cred ca ceea ce discutam noi aici contravine regulilor interne ale acestui site. Ma refer la acestea:

"Ce poti si nu poti face
Puteti crea un subiect nou in acest forum
Puteti raspunde la subiectele acestui forum
Puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Puteti vota in chestionarele din acest forum

Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum"

adi, regulile astea:
Puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Puteti vota in chestionarele din acest forum

trebuie actualizate, pentru ca s-au operat schimbari in regulament iar userii una citesc in Regulament, si alta gasesc in forum (ma refer la regulile citate mai sus, care apar efectiv pe fiecare pagina).

nicopopa
Incepator

parerea mea chiar daca nu conteaza

Mesajde nicopopa » 17/08/2010 09:02

Bine v-am gasit tuturor! Am citit acest tutorial si m-am gindit ca este cazul sa reactionez. M-am inregistrat pe acest forum in data de 03.01.2009 si am postat 17 mesaje, in marea majoritate ca raspunsuri la reactiile iscate de cele cateva retete ale mele. Eu personal sunt foarte nemultumita de aceasta limitare a mesajelor pentru dreptul de vot la reteta lunii. M-am inscris in acest concurs de 2 ori, binenteles ca nu am castigat nimic, nici nu am putut sa votez, dar am refuzat sa ma inscriu in categoria "lingusitorilor " de pe acest forum pentru a obtine drept de vot. Sunt prietena cu cristyd, citesc chiar regulat, poate zilnic acest forum, dar imi exprim parerea numai cind am ceva de transmis. Sunt useri care la fiecare reteta noua posteaza acelasi comentariu (chiar daca fac parte din grupurile editori, nu pot emite ceva mai inteligent?), cu o infima modificare, si sincer cind privesti de pe margine este jenant ce se intimpla.
Cu privire la obligarea postarii in cartea de bucate a unui anumit numar de retete, la fel mi se pare aberent. In final acest sait este infiintat numai pentru acele cateva zeci de persoane care se voteaza intre ele lunar, iar un cititor ocazional care vine si cauta o reteta a carei cautare ia scos-o google si vede acest concurs, are o parere, dar nu se poate exprima, nu are "linguseli" la activ. Fiecare gateste, mai bine sau mai putin bine. De ce incurajati postarea de retete a tuturor, retete care in final nu se vor transforma in reusita in bucataria celui care o incearca? Chiar am citit mai demult un comentariu al unei doamne care incercase o reteta (aluat de eclere), nu ii reusise si scrisese ceva urat la suparare. Nu stiu, poate considerati ca sunt deplasata, dar pe multe saituri sunt zeci de concursuri si nicaieri nu este limitat dreptul la vot. Numai aici. Eventual sa monitorizati votarea cu mijloace speciale, sa nu se poata vota de pe un IP decat o singura data, indiferent cate conturi are fiecare si sa se poata indentifica cei care folosesc IP-uri multiple. M-as bucura daca s-ar tine cont si de vorbele mele. In speranta ca da, va doresc mult succes in toate. Nico

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/08/2010 09:31

Fara nici o suparare mie imi place ce a scris Nico!

Iar despre zicea Lory "Eu propun ca retetele ce participa la concurs sa primeasca 50%din votul userilor si 50% din votul unei comisii din staful RC (nu moderatori si editori)cred ca astfel nu ar mai fi discutii" sunt si mai de acord.
ImagineImagineImagine

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 17/08/2010 09:46

LORY scrie:
elena.elena scrie:Eu propun ca retetele ce participa la concurs sa primeasca 50%din votul userilor si 50% din votul unei comisii din staful RC (nu moderatori si editori)cred ca astfel nu ar mai fi discutii.

Imi pare rau dar nu pot sa ma abtin. Ideea asta ma duce cu gandul la preotul din orasul meu natal care ne amintea mereu sa vorbim cu doamnele din "Comitetul de coliva"

Infiintarea unei comisii pentru un amarat concurs de retete mi se pare tras de par. Nu exista nimeni cu cunostinte IT care sa verifice cine voteaza de mai multe ori cu acelasi IP?

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 17/08/2010 09:53

Ok, nu stiu cum veti lua acum ceea ce spun eu, dar...

Nico, sunt intr-un anume de accord cu ceea ce spui tu si nu sunt, si iti explic si de ce.
1. Eu una reactionez de multe ori la fel scriind comentarii aproximativ egale, dar asta e si pentru ca sunt de multe ori lipsita de cuvinte, sunt o persoana care nu vorbeste mult si fara sa ma considerati poate cu fitze, in romaneste. Asta nu inseamna ca nu apreciez retetele la fiecare in contextul ei.

2. Ideea cu reactiile pe forum, cu discutiile, daca nu exista o interactivitate, atunci de ce mai exista un forum? Din cate stiu eu, un forum este un loc unde oamenii isi schimba pareri si nu sta fiecare in coltul lui.

3. Probabil ca vei spune ca din cauza ca sunt la editori sau moderatori ca iau o astfel de atitudine, dar crede-ma sunt inscrisa pe forum dupa data inscrierii tale si sincer povestea cu linguselile nu e de felul meu. Prefer sa tac decat sa spun ceva daca nu apreciez o reteta. Apoi Cara si alti cativa membri stiu ca din cauza exprimarii mele uneori s-au iscat probleme.
De altfel am in obicei nici sa nu votez daca cumva prezint o reteta la concurs.

Apoi daca s-ar vota cu 50% 50% cred ca tot ar iesi probleme caci se va spune ca administratia va sustine pe cei din grupuri editori, moderatori sau vechii membri.
Cat despre Ip s-a explicat pe clar mai sus ca este foarte usor sa se voteze de pe un alt ip, facand numarul de mesaje.
Pe de alta parte nici sistemul de acum nu-ti permitea tie, Nico, care nu ai avut activitate pe forum sa votezi.

Nu stiu daca exista sustineri de prietenie, eu una optez pentru retetele ce mi se par de calitate. Am vazut ca cineva mai scris undeva ca este de accord sa voteze reteta cea mai simpla si buna, ce n-am inteles eu e, de ce cea mai simpla? Munca nu conteaza?

Nu spun ca toate gatim la fel, dar cred si sustin ca acest forum exista si pentru a ne perfectiona, atunci cand avem nevoie, nu doar pentru a prezenta ce bunatati pregatim.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 17/08/2010 10:27

yafa scrie:Ok, nu stiu cum veti lua acum ceea ce spun eu, dar...

Nico, sunt intr-un anume de accord cu ceea ce spui tu si nu sunt, si iti explic si de ce.
1. Eu una reactionez de multe ori la fel scriind comentarii aproximativ egale, dar asta e si pentru ca sunt de multe ori lipsita de cuvinte, sunt o persoana care nu vorbeste mult si fara sa ma considerati poate cu fitze, in romaneste. Asta nu inseamna ca nu apreciez retetele la fiecare in contextul ei.

2. Ideea cu reactiile pe forum, cu discutiile, daca nu exista o interactivitate, atunci de ce mai exista un forum? Din cate stiu eu, un forum este un loc unde oamenii isi schimba pareri si nu sta fiecare in coltul lui.

3. Probabil ca vei spune ca din cauza ca sunt la editori sau moderatori ca iau o astfel de atitudine, dar crede-ma sunt inscrisa pe forum dupa data inscrierii tale si sincer povestea cu linguselile nu e de felul meu. Prefer sa tac decat sa spun ceva daca nu apreciez o reteta. Apoi Cara si alti cativa membri stiu ca din cauza exprimarii mele uneori s-au iscat probleme.
De altfel am in obicei nici sa nu votez daca cumva prezint o reteta la concurs.

Apoi daca s-ar vota cu 50% 50% cred ca tot ar iesi probleme caci se va spune ca administratia va sustine pe cei din grupuri editori, moderatori sau vechii membri.
Cat despre Ip s-a explicat pe clar mai sus ca este foarte usor sa se voteze de pe un alt ip, facand numarul de mesaje.
Pe de alta parte nici sistemul de acum nu-ti permitea tie, Nico, care nu ai avut activitate pe forum sa votezi.

Nu stiu daca exista sustineri de prietenie, eu una optez pentru retetele ce mi se par de calitate. Am vazut ca cineva mai scris undeva ca este de accord sa voteze reteta cea mai simpla si buna, ce n-am inteles eu e, de ce cea mai simpla? Munca nu conteaza?

Nu spun ca toate gatim la fel, dar cred si sustin ca acest forum exista si pentru a ne perfectiona, atunci cand avem nevoie, nu doar pentru a prezenta ce bunatati pregatim.

1. Sincer, tu nu esti o persoana care nu vorbeste bine romana. Vad ca scrii corect romaneste si comentariile tale au "substanta". Deci, chiar nu ma refeream la tine, nu are importanta la cine.
2. Reactiile, da, ai dreptate, daca toti ar fi ca mine unde am ajunge? Dar hai sa scriem cind incercam de exemplu o reteta, sa scriem apoi o parere sincera, nu numai de genul: "faine ingrediente, combinatie, o incerc si eu si apoi scriu cum mi-a iesit." Si in marea majoritate cei care scriu asa nu se mai intorc sa spuna si altceva. Chiar am cateva persoane care imi sunt dragi dupa comentariile scrise (pupi, tu si alte cateva), nu vorbesc ca tot raul s-a adunat pe saitul asta.
3. Daca faci parte sau nu din grupul editori, nu am stiut, stiam ca traiesti in afara. "De altfel am in obicei nici sa nu votez daca cumva prezint o reteta la concurs." Foarte frumos, numai un roman ce nu traieste in Romania ar fi in stare sa faca asta. Cat despre prietenia cu cristyd, am amintit pentru a fi credibil ce spun. Stiu ca se gasesc multi care arunca cu piatra, sa le inchid gura, pentru ca poate pare de necrezut ca urmaresc asa din umbra acest sait. Dar aici ne-am cunoscut si discutam adesea pe mess despre reteteculinare.ro . Nu scriu in general pentru ca in multimea de "linguseli", fara suparare, nu m-am "simtit ca si acasa".
Despre conditionarea voturilor dupa IP, indiferent de cate conturi ai, stiu ca se poate, de altfel si identificarea IP-urilor multiple. Postarea unui anumit numar de retete in cartea de bucate, am mai spus, nu mi se pare corecta. In scurt timp acest sait va deveni unul cu si mai multe retete, deci cantitate, dar nu si calitate.
Este la alegerea dvs. Nico.

oana86
Bucatar in devenire

Mesajde oana86 » 18/08/2010 02:10

Invidia e urata ... imi rezulta ca retetele lui lory sunt mereu foarte bune si aceasta de inghetata nu e mai prejos, eu sunt inscrisa de multisor pe forum dar nu intru sa fac complimente mereu sau sa postez retete .. va urmaresc destul de des , am votat reteta lui lory si am si probato , si imi pare rau fatelor sa va spun ca e foarte buna si inca ceva .. de multe ori ati postat retete care nu placeau nici ochiului si nici gustului ... si nu era nimeni sa va dea o opinie negativa ...

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 18/08/2010 08:17

Daca imi ingaduiti: oare nu pierdem din vedere motivul pentru care ne aflam pe acest site, acela de a impartasi de fapt experientele noastre culinare, fie ele si mai putin reusite? Concursul lunar eu il vad ca pe un mijloc de a incuraja activitatea pe site iar acum devine marul discordiei. Sa fim seriosi, miza concursului e aproape simbolica... Ma intristeaza ce se intampla.
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/08/2010 08:38

cristyd scrie:
LORY scrie:
elena.elena scrie:Eu propun ca retetele ce participa la concurs sa primeasca 50%din votul userilor si 50% din votul unei comisii din staful RC (nu moderatori si editori)cred ca astfel nu ar mai fi discutii.
Alooooooooooo, de ce ma citezi cu ce nu am scris?! Uita-te mai bine si vezi ca nu eu am facut aceasta propunere.....

:rusine:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/08/2010 08:41

cara scrie:
elena.elena scrie:Si eu spun ca vechimea mai mare ar trebui sa fie un criteriu, imi scuzati naivitatea, dar de ce ar clona cienva voturile sau ar frauda concursul, care sa fie scopul?! mie nu mi-a trecut prin cap asa ceva, chair daca ,de ex, reteta de luna aceasta de pe locul I nu il merita, dupa parerea mea, si stiu bine ca se voteaza mult si pe prietenii...

Cum adica "de ce ar frauda cineva concursul, care sa fie scopul?" Este foarte simplu: castigarea concursului. Si nu e vorba ca cineva cloneaza voturi, e vorba ca cineva foloseste un alt calculator (cu alt ip) sau apeleaza la un amic si isi face in graba un cont nou si tasteata mesaje de lauda (foarte in voga pe forumul nostru***) pentru toate retetele care ii ies in cale, totalizeaza 50 de mesaje si capata drept de vot. Asta e un user oprtunist/prefabricat, cel de care incercam sa scapam printr-un nou regulament.

Eu nu am dovezi ca s-a votat "pe prietenii" si daca nu am dovezi nu pot sa intru intr-o polemica. Banuiesc ca cei care au votat reteta de pe primul loc au testat si au apreciat reteta. Sotul meu, de exemplu, e un mare fan limette. Nu stie de reteta asta, dar daca ar afla, ar vrea imediat tipul asta de inghetata. :? Evident, nu o sa afle! 8) 8) 8)
Sfatul meu este sa nu ne lansam in speculatii fara sa avem dovezi si argumente.

**Si v-as mai ruga sa spuneti direct ce ganditi, fara insinuari, fara apropouri. Suntem adulti si putem sa ramanem si intr-o discutie in contradictoriu in limitele bunei-cuviinte.
Cara,de ce nu accepti faptul ca unora dintre noi ni se pare ca nu reteta ta ar fi trebuit sa castige?! Reactionezi tare violent la fiecare alta parere, asta nu inseamna ca nu e buna, in nici un caz,cred ca e delicioasa dar comparand-o cu celelelta retete e prea simpla, doar mi-am exprimat parerea, nu te pune nimeni la zid asa ca....relax...!! :D

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”