petele de ulei shi alte grasimi......dushmanii mei!!!!!

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lili777
Bucatar in devenire

petele de ulei shi alte grasimi......dushmanii mei!!!!!

Mesajde lili777 » 27/04/2007 04:38

Fetelor, care dintre voi ma poate ajuta???Am nishte maiouri faine ale sotului care au cite o pata de grasime pe ele shi nu le-a scos praful simplu de spalat. Shtiu ca nu am doar eu aceasta problema. Va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi...unu din maiouri e nou-nout shi-mi vine sa urlu cind il vad. merci mult!!! :rugaciune:
liliana

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/04/2007 04:47

Lili daca deja l-ai spalat si ai folosit praf impotriva petelor nu cred ca mai poti face ceva.... Zic din proprie experienta caci si eu am bunul obicei sa (ma ) patez .... deci ori VANISH sau Oxy sau chiar orice alt detergent de bucatarie ( care degreseaza ) cu care sa speli din prima dar dupa ce ai pus talc sau macar faina pe pata proaspata .... ori nu mai iese in veci ..... Eu am incercat si variante babesti :fiert in apa in care a fiert fasolea boabe :lol: si tot fara folos ....
Apoi cred ca e si materialul important .. am 2 fete de masa amindoua patate de ulei simplu de bucatarie .. amindoua spalate a 2 a zi cu Oxy .. una a iesit pata iar la cealalta care nu era chiar bumbac curat ( avea si ceva palstic in compozitie ) a ramas o pata galbena...

Nu vreau sa te supar .. poate stie cineva vreo tehnica si cu ocazia asta invat si eu dar pina acum eu n-am reusit mare lucru ...

pasii ar fii astia:
- pata proaspata
- talc sau faina dar talc e indicat
- spalat cu detergent care scoate pete
- si de aici inainte putin noroc ...

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 27/04/2007 04:58

petele nu sunt proaspete...toate au fost spalate cu praf obishnuit de spalat. Nu am folosit nimic deosebit (amoniac,sare,etc)....nu shtiu ce sa fac altceva decit sa-mi iua sotul la batut :cry:
liliana

StellaAlpina
Incepator

Mesajde StellaAlpina » 27/04/2007 05:00

crista scrie:pasii ar fii astia:
- pata proaspata
- talc sau faina dar talc e indicat
- spalat cu detergent care scoate pete
- si de aici inainte putin noroc ...

...io zic ca pana a proba cu toate cele de mai sus...daca pata e "proaspata"...da-i direct cu detergent de vase...eu cred ca nu-i dai gresh... :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/04/2007 05:05

da ... cu detergent cind e proaspata ... talcul e pt cind nu poti spala imediat si ajuta sa nu se intinda mai mult decit e ... daca e un tricou si nu are cu ce sa schimbe sau e o fata de masa si ai musafiri ( e Revelionul ) nu poti sa schimbi fata de masa la primul strop 8)

e naspa oricum ... urasc petele si ele ma iubesc la nebunie ... numai pe mine sar :P

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 27/04/2007 05:17

ma duc sa incerc cu detergent de vase...poate iese....va spun shi voua rezultaul
liliana

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 27/04/2007 05:40

am incercat...am inmuiat cu detergent de vase concentrat pata shi am "masat" in forma de cercuri 2-3 minute. am clatit bine shi am calcat cu fierul (cu ajutoru pinzei de calcat). Rezultat: pata s-a luat 80 la suta. Acuma am mai inmuiat o data cu detergent de vase shi las o ora sa actioneze pe pata...pe urma curat....sa vedem poate am totushi noroc shi salvez haina (e tare indragostit sotul de ea).
liliana

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 27/04/2007 10:27

sapunul de casa e inca foarte bun la scos petele de grasime , dar nu cred ca vei gasi pe acolo asa ceva :)

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”