`Flori` umplute

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/11/2011 12:21

:P :P si uite asa tot din doi in doi ani intram si mai facem putine valuri....degeaba....imi pare rau sa iti spun ( ma repet aici) idea cu cosuletele nu stiu zau daca iti apartine,poate a fost ,cel mult,o inspiratie de moment....ele se fac de pe vremea cand tu nici macar nu stiai ca vei fi vreodata pe lume :wink: .....
Laura si Cara nu mai sant pe aici nici ele, deci sant singura ACUMA care mai poate sa iti scrie inapoi.....si raman INCA la parerea ca Lucia nu s-a inspirat din postarea ta....m-am uitat si eu peste postarile tale si sincer ,sant frumoase , dar pot sa iti spun ca si eu le pregatesc si nu m-a dus jniciodata mintea sa intru pe blogul tau si sa iti spun ca idea a fost a mea cu mult inainte de a posta tu ceva.... :( .....imi pare rau ca s-a intamplat asa ,dar trebuie sa intelegi ca nu esti singura care face cosulete din foietaj sau alte mancaruri frumos aranjate sau bune....sa nu uitam ca mai sant si altii la fel de talentati si inca ceva.....o reteta odata postata pe internet, nu mai iti apartine, ea se poate copia, transforma, modifica,numeste cum vrei,devine un bun public :peace: .....trebuie sa recunoastem , ca fiecare dintre noi, se uita , cauta, gaseste si gateste de prin fel de fel de carti,bloguri etc si le posteaza, le duce mai departe....o reteta, trebuie transformata, adaptata dupa gustul si posibilitatile fiecaruia si uite asa devine o alta reteta,NOUA,.....sant sigura ca si tu te inspiri de prin fel de fel de carti, internet, you tube si le postezi, le dai mai departe si nimeni nu a venit sa te intrebe de ce copiezi reteta si o postezi mai departe.......problema era nasoala doar in cazul in care ar fi dat copy-paste la cele postate de tine, dar ea a facut o reteta noua, in bucataria ei, in vasele ei, cu ideile ei , a pozat cu aparatul ei , a postat de pe computerul ei ....deci totul a fost a ei, chiar nimic nu vad de la tine aici.....si... by the way, mersi de invitatie....e virtuala sau reala? :P....fara suparare , am scris mesajul asta doar pentru ca a fost scos de la naftalina....imi da impresia ca a fost facut intentionat :? ... :hug: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/11/2011 12:33

Felicitari Lucia =D> =D> =D> Foarte, foarte frumoase si sigur foarte, foarte bune. La fel de frumoase si fotografiile!

PARADIS
Incepator

Mesajde PARADIS » 19/11/2011 04:42

pupi scrie::P :P si uite asa tot din doi in doi ani intram si mai facem putine valuri....degeaba....imi pare rau sa iti spun ( ma repet aici) idea cu cosuletele nu stiu zau daca iti apartine,poate a fost ,cel mult,o inspiratie de moment....ele se fac de pe vremea cand tu nici macar nu stiai ca vei fi vreodata pe lume :wink: .....
Laura si Cara nu mai sant pe aici nici ele, deci sant singura ACUMA care mai poate sa iti scrie inapoi.....si raman INCA la parerea ca Lucia nu s-a inspirat din postarea ta....m-am uitat si eu peste postarile tale si sincer ,sant frumoase , dar pot sa iti spun ca si eu le pregatesc si nu m-a dus jniciodata mintea sa intru pe blogul tau si sa iti spun ca idea a fost a mea cu mult inainte de a posta tu ceva.... :( .....imi pare rau ca s-a intamplat asa ,dar trebuie sa intelegi ca nu esti singura care face cosulete din foietaj sau alte mancaruri frumos aranjate sau bune....sa nu uitam ca mai sant si altii la fel de talentati si inca ceva.....o reteta odata postata pe internet, nu mai iti apartine, ea se poate copia, transforma, modifica,numeste cum vrei,devine un bun public :peace: .....trebuie sa recunoastem , ca fiecare dintre noi, se uita , cauta, gaseste si gateste de prin fel de fel de carti,bloguri etc si le posteaza, le duce mai departe....o reteta, trebuie transformata, adaptata dupa gustul si posibilitatile fiecaruia si uite asa devine o alta reteta,NOUA,.....sant sigura ca si tu te inspiri de prin fel de fel de carti, internet, you tube si le postezi, le dai mai departe si nimeni nu a venit sa te intrebe de ce copiezi reteta si o postezi mai departe.......problema era nasoala doar in cazul in care ar fi dat copy-paste la cele postate de tine, dar ea a facut o reteta noua, in bucataria ei, in vasele ei, cu ideile ei , a pozat cu aparatul ei , a postat de pe computerul ei ....deci totul a fost a ei, chiar nimic nu vad de la tine aici.....si... by the way, mersi de invitatie....e virtuala sau reala? :P....fara suparare , am scris mesajul asta doar pentru ca a fost scos de la naftalina....imi da impresia ca a fost facut intentionat :? ... :hug: :hug:

Hai sa nu exageram.Se duce acum problema de la flori umplute pina la aranjarea pe platouri :o .Nu sint experta si nu ma laud chiar deloc.Daca ai intrat pe blogul meu,macar bine ca ai vazut retetele altei fete sau ale tale,dar aproape fiecare reteta are sursa ei de inspiratie daca ai observat.L-am scos acest mesaj de la naftalina pentru ca totusi o asteptam si pe Lucia sa-si spuna cuvintul :) macar dupa 2 ani...si pentru ca vin sarbatorile si lumea se uita dupa retete de aperitive.Deci invitatia este deschisa si foarte reala :flower: .Va citesc mereu,dar cu scrisul mai rarut ca e mai dragut.O zi faina...invitatia este deschisa

dora01
Incepator

Arata nemaipomenit "pupi:

Mesajde dora01 » 19/11/2011 04:52

Eu nu cred ca sunt in stare sa fac ceva atat de sofisticat.

Ce nu inteleg ce se intampla cu maioneza in cuptor?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/11/2011 08:30

CITEZ..."",dar aproape fiecare reteta are sursa ei de inspiratie daca ai observat"""..... am observat .....si la fel de bine am observat si cuvantul APROAPE.....si cu asta am incheiat toata discutia :peace: :flower: :pup:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 19/11/2011 10:02

Paradis,inteleg ca numai retetele "inventie proprie" sau cele la care le stim sursa au voie pe forum?

Lucia nu si-a insusit reteta ca proprie ,nici nu a castigat vreun concurs cu ea.In plus,asa cum a specificat si Pupi,a executat totul de la A-Z in bucataria ei. Lucia nu este persoana care sa copieze retete de pe bloguri culinare si sa le posteze pe forumul RC :!: Dovada stau multitudinea de retete cu care ne inspira si pe care nu le regasesti in blogosfera culinara.

Ca bucatarese citim multe retete si vedem idei nenumarate pe care le retinem,dar ma indoiesc ca majoritatea mai stie si sursa exacta. :? Eu cel putin nu. :?
La urma urmei,de ce postezi retete pe blog,nu si pentru ca sa fie sursa de inspiratie pentru cei mai putini talentai si inventivi in ale bucatariei? :wink:

Tot respectul pentru munca ta de pe blog si spor la treaba in continuare.Cred ca timpul tau e mult mai pretios ,decat sa pierzi vremea cautand recunoasterea dreptului de autor pentru o reteta postata de Lucia cam demult.

P.S. Lucia nu are acces la internet tot timpul,s-ar putea sa nu citeasca postarile acestea.De ce nu incerci sa iti rezolvi frustrarea trimitandu-i un PM.Mi se pare calea cea mai eleganta si mai corecta.
:flower: :flower: :flower:

PARADIS
Incepator

Mesajde PARADIS » 20/11/2011 12:50

pupi scrie:CITEZ..."",dar aproape fiecare reteta are sursa ei de inspiratie daca ai observat"""..... am observat .....si la fel de bine am observat si cuvantul APROAPE.....si cu asta am incheiat toata discutia :peace: :flower: :pup:

Aproape=retete luate de la diferite persoane din internet au sursa de inspiratie,iar cele aproape=retete din mos stramosi,neamuri,parinti,rude,prieteni(care nu doresc mentionati)n-au sursa.Retetele din carti,reviste sint mentionate.Gata,promit ca e ultimul meu mesaj pe topicul acesta.
Succes la gatit :flower: Happy thanksgiving! :hug:

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 20/11/2011 10:13

eu va multumesc pt ca ati scos subiectul asta de la naftalina! chiar sunt foarte interesante aceste flori umplute, excelente aperitive pt sarbatori.

din toata discutia asta (am citit de la inceput ca sa vad ce si cum) am inteles un lucru: poti sa ai aceeasi idee sau inspiratie de moment cu alta persoana fara ca unul sau altul sa-l copieze pe celalalt. si atata timp cat ideea exista de ani si ani, nimeni nu si-o poate insusi ca fiind proprie...
:peace:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”