Placinta insiropata

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 22/04/2007 09:25

Angelique, mi-a venit inima la loc cititnd mesajul tau: pentru ca am postat cateva retete cu branza de vaci si ma intrebam daca nu sunt prea multe (mai ales ca mai am cateva idei :wink: ). :hug:

Adry, abia astept sa vad pozele :hug: :vis: :vis: :vis: :vis: .Si mie imi place baclavaua si tot datorita amintirilor din copilarie.

Multumesc, Lory. :hug: Este foarte buna, merita sa o incerci. :love:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 23/04/2007 09:56

Onna draga ce frumoasa si ce rumena si delicioasa e placinta ta! Ai mei family nu prea se omoara dupa placinta cu foi si eu nu prea fac decat la ocazii speciale... sambata am fost la IuliisMaal in timisoara si mi-am cumparat de acolo un triunghi de placinta sarbeasca... asa pofta am avut...
felicitari :flower: :flower: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 23/04/2007 10:00

pai iti zic de acum cum o voi schimba :
in loc de brinnza de vaci voi pune urda ( ricotta ) ca numai asta se gaseste la mine aici ... si in loc de foi cumparate voi face eu foile in casa .. ca nici foi din astea la mine nu se gasesc , adica eu nu le-am vazut nicodata nici la Carefour nici la Coop singurele magazine de aici .. dc totusi gasesc vrun magazin arabesc ( ca il caut de mult .. 8) ) atunci voi cumpara foi ...

acum numai sa ajunga la cumparaturi .. si gata placintica :buuun:

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 23/04/2007 11:37

Mare minune retetele astea de placinta cu brinza dulce. Sunt intr-adevar un deliciu, dar sotul meu nici nu vrea sa auda de brinza dulce. Eu ash face-o cu mare placere, dar nu prea am chef s-o maninc singura. Bravo Onna!!! Am sa trimit reteta shi acasa (unde se gateste brinza doar sarata)...
liliana

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 23/04/2007 01:02

Te-am ispitit Thea :( ...bine ca ai rezolvat-o. :)

Crista tu te pricepi la paste, aluaturi asa ca...sigur va fi buna. :peace: Ricotta n-am papat niciodata, dar de obicei urda noastra nu-mi place. :D Ce diferenta este intre ele?
Mancarea asta, era un fel de mancare indian numai ca se facea din carne de berbec, cu multe f multe condimente iuti. Pe mine m-a insiprat cum aratau ca la gust...nu mancam condimentat asa de puternic.

Ma bucur ca ti-a placut Lili, ca doar papam si cu ochii, nu? :)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 23/04/2007 01:11

nu este nici o diferenta urda = ricotta ... adica brinza care se obtine din zerul ramas dupa ce se face brinza prin re-coacere .. de unde si numele ricotta=recoapta

ee.. o sa fac cu masina dacei nu imi ies foi mari ci fishiutze ... dar merge ca tot tb sa le tai mici cum ai facut tu ....

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 23/04/2007 01:41

Ok. Multumesc. :hug:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 23/04/2007 05:54

lili777 scrie:Mare minune retetele astea de placinta cu brinza dulce. Sunt intr-adevar un deliciu, dar sotul meu nici nu vrea sa auda de brinza dulce. Eu ash face-o cu mare placere, dar nu prea am chef s-o maninc singura. Bravo Onna!!! Am sa trimit reteta shi acasa (unde se gateste brinza doar sarata)...

Trebuie sa se ia de mana cu barbatul meu. :D Pai si eu daca o fac, voi face jumatate de portie, doar pentru mine! Parca ii simt deja gustul! :roll:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 23/04/2007 06:53

:roll: imi place la nebunie ce vad eu acolo :buuun:
Am sa mai incerc si eu odata foile de placinta luate din magazin si maine fac reteta aceasta delicioasa . :pup: :flower:

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 23/04/2007 08:32

Nicoleta , am si eu cateva 'minuni' pe care le fac numai pentru mine (foarte rar, se intelege). :D :wink:

Leila, multumesc :hug: sa-mi spui daca v-a placut si daca ai mai descoperit ceva nou. :) .

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”