Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)

Mesajde d_dana_a » 02/12/2015 06:23

Va servesc cu placinte ardelenesti cu varza murata ...de post ;)
Reteta am postat-o pentru concursul Gateste Romaneste! ;)

Ingrediente aluat:
aproximativ 1 kg faina
400 ml apa calduta
50 gr drojdie
5 linguri ulei
1 lingurita zahar
1 lingurita sare
Ingrediente umplutura:
o varza potrivita ,murata
o ceapa
200 ml ketchup
70 ml ulei
sare,piper,vegeta dupa gust
marar
ulei pentru prajit
<br/><br/> Mod preparare umplutura:
Prima data se prepara umplutura ,pentru a se racii.
Ceapa se taie cubulete si se caleste in ulei ,dupa care se adauga varza taiata marunt.Se lasa pe foc pana se patrunde bine dupa care se adauga ketchup-ul, se condimenteaza dupa gust cu sare,vegeta si piper si la sfarsit se adauga mararul.
Dupa ce este gata se da deoaparte si se lasa la racit.
Mod preparare aluat:
Drojdia se amesteca cu zaharul si apa calduta .Faina se pune intr-un vas mai mare ,iar in mijloc se adauga drojdia si se lasa pana ce acesta incepe sa faca basicute.Peste se adauga uleiul si sarea si se amesteca formand astfel un aluat .Daca mai este nevoie se mai adauga faina sau apa.Se framanta bine aluatul,dupa care se lasa deoparte acoperit cu un prosop pana ce isi dubleaza volumul.
Se tapeteaza masa cu faina si se intind rotunduri mici din aluat,care se umplu cu varza.Acestea se impacheteaza pe jumatate formanduse astfel mici semilune.La capat se sigileaza bine cu furculita .Se mai lasa aproximativ 15 minute pe masa dupa care se prajesc in ulei incins.

<br/><br/> Cand sunt rumenite frumos se scot intr-un vas tapetat cu servetele .
Se servesc calde sau reci.
Pofta buna!!!
Fişiere ataşate
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-3.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-3.JPG (66.22 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-4.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-4.JPG (77.72 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-5.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-5.JPG (81.58 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-6.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-6.JPG (98.14 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-7.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-7.JPG (53.11 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-8.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-8.JPG (66.64 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-9.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-9.JPG (74.33 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-10.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-10.JPG (55.19 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-11.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-11.JPG (80.6 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-12.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-12.JPG (76.82 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-13.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-13.JPG (80.61 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-14.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-14.JPG (63.94 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-15.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-15.JPG (57.24 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-16.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-16.JPG (72.31 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-17.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-17.JPG (66.62 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-18.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-18.JPG (92.1 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-19.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-19.JPG (90.75 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-20.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-20.JPG (91.9 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-21.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-21.JPG (93.05 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-22.JPG
Placinte ardelenesti cu varza murata(de post)-22.JPG (78.35 KiB) Vizualizat de 8264 ori
Imi place sa gatesc...
Imagine

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 02/12/2015 08:15

Foarte bune! =D> Succes! :flower:
MIKI

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 02/12/2015 08:19

mikirafaela scrie:Foarte bune! =D> Succes! :flower:

Multumesc :love: :love: :love:
Imi place sa gatesc...

Imagine

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 05/12/2015 08:53

Dana imi aduc aminte de placintele astea se vindeau la scoala la chiosc :vis: niciodata nu le-am gustat mi se pareau ciudate fugeam de ele =))
Arata super succes la concurs =D> =D> :hug: :hug:
claudia

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 06/12/2015 11:42

Absolut minunate!
Eu sint moarta dupa varza si "aluaturile" umplute cu varza (placinte, strudele, langosi, invirtite, etc) sint ptr mine indiscutabil pe locul 1 (de cind ma stiu!) in top-ul tuturor "copturilor" cu umplutura, pe departe inaintea celor cu brinza, mere, dovleac, nuci etc... Si apartin categoriei "maninc pina plesnesc"...
Nu stiu daca am mai scris, dar am incercat deja o "placinta cu varza" (si malai) publicata de tine si a fost ff buna (fara framintat aluat :( ).

Multumesc ptr postare si mult succes la concurs :flower: :peace: =D>

robert55
Incepator

Mesajde robert55 » 07/12/2015 06:37

Proiect nou, de talie mondiala! Nu este necesara niciun fel de experienta,decat cunostinte minime de computer! Oferim curs de instruire gratuit si complet,de la zero,pe computer! Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata nationala si mondiala. Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere. Cerem seriozitate maxima si corectitudine. Daca va intereseaza,va oferim alte detalii, dupa ce trimiteti un e-mail cu subiect ”Info” la adresa de email: robertionita55@gmail.com

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 07/12/2015 05:45

alejoe scrie:Dana imi aduc aminte de placintele astea se vindeau la scoala la chiosc :vis: niciodata nu le-am gustat mi se pareau ciudate fugeam de ele =))
Arata super succes la concurs =D> =D> :hug: :hug:

Multumesc :hug: :love: :flower:
Sunt foarte bune... :peace: ...sunt sigura ca ti-ar placea :wink:
Imi place sa gatesc...

Imagine

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 07/12/2015 05:48

angela_de scrie:Absolut minunate!
Eu sint moarta dupa varza si "aluaturile" umplute cu varza (placinte, strudele, langosi, invirtite, etc) sint ptr mine indiscutabil pe locul 1 (de cind ma stiu!) in top-ul tuturor "copturilor" cu umplutura, pe departe inaintea celor cu brinza, mere, dovleac, nuci etc... Si apartin categoriei "maninc pina plesnesc"...
Nu stiu daca am mai scris, dar am incercat deja o "placinta cu varza" (si malai) publicata de tine si a fost ff buna (fara framintat aluat :( ).

Multumesc ptr postare si mult succes la concurs :flower: :peace: =D>

Multumesc mult :hug: :pup: :love:
Si mie imi place foarte mult varza...preparata in orice fel :wink:
Ma bucur tare mult ca ti-a placut placinta cu varza si malai si mie mi-a placut foarte mult.
:hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...

Imagine

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”