Paine cu bere

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/01/2014 07:24

biaskitchen scrie:
antoniah scrie:Bia, mi se pare foarte lung timpul in care ajung cartile despre care spuneai. :( Cartile pe care le comand eu ajung mult mai repede (este posibil sa ajunga chiar in 5 zile).

Am sa postez sigur fiecare reteta pe care o pregatesc din cartea lui P.H si in plus aici sunt discutiile cu fetele pe forum care mie mi se par foarte utile. De fiecare data am gasit o sugestie care sa imi placa. Mie chiar mi-e drag de fiecare data cand ne scriem parerea personala despre un aluat & dospirea lui, etc pentru ca asa invat mai usor.

Va doresc un week-end frumos!

:hug: :pup: :flower:

Multumesc!
:master: :love: :master:

Cu drag. :hug: :flower: :flower: :flower:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 19/01/2014 07:39

Ma tenteaza foarte mult aceasta reteta :peace:
...imi place foarte mult cum a iesit painica :master: :master: :master: :master: :master: ...ca de obicei perfecta :wink:
Imi place sa gatesc...
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/01/2014 08:04

d_dana_a scrie:Ma tenteaza foarte mult aceasta reteta :peace:
...imi place foarte mult cum a iesit painica :master: :master: :master: :master: :master: ...ca de obicei perfecta :wink:

Iti multumesc mult. Daca am omis sa scriu ceva sau pot sa fiu de folos... sunt aici. :hug: :flower: :flower: :flower: :pup:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/01/2014 07:03

Antonia nu-i reteta facuta de mine aici in cartea de bucate ci numai in blog dar diferenta majora e numai la drojdie si respectuv timpul de dospire ( mai putina drojdie astepti mai mult sa dospeasca ). E o piine rulata cu umplutura deci nimic deosebit insa merita combinatia de verdeata, brinza si berea din aluat

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 20/01/2014 04:07

crista scrie:Antonia nu-i reteta facuta de mine aici in cartea de bucate ci numai in blog dar diferenta majora e numai la drojdie si respectuv timpul de dospire ( mai putina drojdie astepti mai mult sa dospeasca ). E o piine rulata cu umplutura deci nimic deosebit insa merita combinatia de verdeata, brinza si berea din aluat

Tare astept sa inlocuiesc drojdia cu maia naturala (dar o maia pe care sa o hranesc si care sa dureze sper multi ani). Am trei retineri: timpul (nu stiu daca reusesc sa o hranesc la vreme si decat sa... mai bine mai astept), vremea mai racoroasa de acum si... faptul ca nu am citit suficient (simt ca trebuie sa mai citesc inainte sa ma apuc de treaba ca sa pot sa o intretin). Ultimul motiv este unul deranjant pentru mine (in fiecare seara imi dau seama ca a trecut ziua iar eu nu am reusit sa citesc cat mi-am propus :( ).

In general, obisnuiesc sa pun la 500-600 g faina 7 g drojdie uscata (asa cum scrie pe ambalajul drojdiei) dar lucrul acesta se intampla doar la painile pe care nu le postez (sunt painile noastre de zi cu zi si nu ajung sa le fotografiez pe toate). In rest nu prea ma abat de la randurile retetelor (mereu ma gandesc ca cel care a scris a stiut el ce spune :P ). Am sa ma uit la painica ta. Multumesc mult. :hug: :pup: :flower:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 28/01/2014 07:02

are dreptate lucia esti regina painilor!!!! :master:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 30/01/2014 08:20

yaya6 scrie:are dreptate lucia esti regina painilor!!!! :master:

Ma faci sa... :blushing:

Multumesc. :hug: :pup: :flower:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”