Mic dejun cu oua ochiuri, carnati de curcan si multe legume

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

flaviadaiana
Incepator

Mic dejun cu oua ochiuri, carnati de curcan si multe legume

Mesajde flaviadaiana » 30/10/2013 08:53

Ingrediente: -4 oua crude
-ulei de porumb
-otet balsamic
-100 g carnati de curcan
-1 vanata potrivita
-jumatate fir de praz
-50 g ciuperci Champignon
-1 ardei capia mare
-1 legatura de patrunjel proaspat
-3 linguri de smantana
-50 g cas afumat
-condimente (sare, piper alb, busuioc)
-1 lingurita ardei iute caramelizat

Va prezint aici un tip de mic dejun atat de consistent ca poate fi servit la fel de bine si pe post de pranz. Un alt fel de mic dejun englezesc daca vreti. Se face rapid si e de folos atunci cand suntem in pana de idei culinare. Aspectul eu zic ca este pe masura.
Am uns tava cu ulei de porumb si am tapetat fundul tavii cu o vanata cruda, curatata de coaja si taiata felii. Peste feliile de vanata am scurs un strop de ulei si cateva picaturi de otet balsamic.
Intr-un castron am pregatit ciupercile taiate cubulete, impreuna cu ardeiul capia, carnatii de curcan, casul afumat, patrunjelul si prazul. Le-am taiat pe toate cubulete, dar grosier.
Am condimentat dupa gust, inclusiv am adaugat ardei iute caramelizat – reteta am publicat-o anterior – si am turnat totul in tava peste feliile de vinete. La suprafata am imprastiat cateva linguri de smantana si peste aceasta am spart 4 oua intregi. Grija mare sa nu le spargem ca stricam aspectul :)
Am introdus la cuptor si in 30 de minute la foc mic, deliciul acesta era gata. Simplu de facut si de mare efect. Serviti asa cum doriti. Noua nu ne-a mai trebuit altceva pe langa.
Fişiere ataşate
086.jpg
086.jpg (140.05 KiB) Vizualizat de 1481 ori
127.jpg
127.jpg (72.03 KiB) Vizualizat de 1481 ori
128_mic_dejun_cu_oua_la_tava.jpg
128_mic_dejun_cu_oua_la_tava.jpg (81.72 KiB) Vizualizat de 1481 ori
135_oua_la_tava.jpg
135_oua_la_tava.jpg (63.36 KiB) Vizualizat de 1481 ori

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”