Carne de vita cu ciuperci, la tigaie

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 10/09/2013 07:27

mai fetelor ce drag mi-a fost sa citesc amintirile voastre din copilarie.. :flower: :flower: din pacate nu cunosc locurile, n-am fost niciodata pe acolo dar acum daca ajung o sa mi se para si mie ca "parca am mai fost pe aici " :)

azi fac iar carnita asta cu niste ciuperci pleurotus .. o sa fierb mai mult carnea ca nu stiu ce bou batrin o fi fost =)) =)) daca de data asta imi ies pozele mai frumoase chiar vin cu dovada ( data trecuta au iesit miscate cred ca imi tremura mina de foame =)) =)) =)) )

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/09/2013 10:36

Antonia, eu cred ca fioecare piatra am cunoscut in Moneasa =)) =)) . DE cand ma stiu acolo am fost vara iarna....vacanta de primavara era pentru familie :P la Arad....in rest ei voiau sa scape de mine eu de ei :wink: ( glumesc) .Ardeam de nerabdare sa plec la Moneasa, sa stau acolo in conditiile alea grele cu wc in curte si in loc de hartie igienica aveam frunza de brusture( ma cutremur acuma cand ma gandesc la asta =)) =)) ) lumina electrica nu era doar opaite pe fiecare perete din fiecare camera ssai incapere. Frigiderul era in fantana :P ....tot de-a roata , in interiorul fantanii erau batute cuie si de cuiele alea in saculeti de tifon legati cu sfoara si atarnati pana aproape de apa erau pastrate: untul, rosiile, ardeii , carnea , carnatul etc, etc.
Poienita din fundul curtii si in sus pe deal era locul de vis, raiul pe pamant :) :) .
Anto, imi amintesc si izvorul ala limpede ( era cumva sub numele de "piatra cu lapte" si era pe drumul spre cariera( in sus de lac spre piata aia mica si apoi mai departe inca vre-un km sau cam asa ceva???
Acollo era un teren, mai era inca unul in spatele strandului si pe dealurile alea din spate era pestera liliecilor si ceva izvor....mai era inca unul in sus pe munte daca urcai direct in spatele cofetariei/barului aluia rotund din parc( vis-a vis de fantana arteziana)......vai de mine , bine ca mi-am gasit cu cine sa vorbesc de Moneasa :P :P....te pup :hug: :hug: :pup: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/09/2013 10:37

Crista , poate o sa reusim sa ne vedem prin locurile alea....stai la mine la mosie :) ....acuma e in lucru dar tot se poate locui in ea, in conditii mai precare dar e fain :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/09/2013 11:32

mersi Pupi .. cine stie .. :flower:

asa mai rustic e mai frumos

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 05/10/2013 12:54

pupi scrie:Antonia, eu cred ca fioecare piatra am cunoscut in Moneasa =)) =)) . DE cand ma stiu acolo am fost vara iarna....vacanta de primavara era pentru familie :P la Arad....in rest ei voiau sa scape de mine eu de ei :wink: ( glumesc) .Ardeam de nerabdare sa plec la Moneasa, sa stau acolo in conditiile alea grele cu wc in curte si in loc de hartie igienica aveam frunza de brusture( ma cutremur acuma cand ma gandesc la asta =)) =)) ) lumina electrica nu era doar opaite pe fiecare perete din fiecare camera ssai incapere. Frigiderul era in fantana :P ....tot de-a roata , in interiorul fantanii erau batute cuie si de cuiele alea in saculeti de tifon legati cu sfoara si atarnati pana aproape de apa erau pastrate: untul, rosiile, ardeii , carnea , carnatul etc, etc.
Poienita din fundul curtii si in sus pe deal era locul de vis, raiul pe pamant :) :) .
Anto, imi amintesc si izvorul ala limpede ( era cumva sub numele de "piatra cu lapte" si era pe drumul spre cariera( in sus de lac spre piata aia mica si apoi mai departe inca vre-un km sau cam asa ceva???
Acollo era un teren, mai era inca unul in spatele strandului si pe dealurile alea din spate era pestera liliecilor si ceva izvor....mai era inca unul in sus pe munte daca urcai direct in spatele cofetariei/barului aluia rotund din parc( vis-a vis de fantana arteziana)......vai de mine , bine ca mi-am gasit cu cine sa vorbesc de Moneasa :P :P....te pup :hug: :hug: :pup: :pup:

Acum imi dau seama cate izvoare sunt in Moneasa... :P Eu stiam un izvor micut pe dealul din apropierea magazinului satesc ce se afla in vecinatatea terenului de sport, (chiar ”peste drum” de teren - era cred si o gradinita in apropiere). Oamenii locului spuneau atunci cand urcau pe dealul acela ca ”merg la holda”. Era porumb mult pe dealul acela unde este izvorasul. Imediat langa izvoras era o bancuta mica din lemn. :vis:

Am urcat odata pana sus la pestera liliecilor insa mi-a fost teama sa intru prea mult pentru ca nu aveam nici un echipament, nici o sursa de lumina.

Mie cand imi spui de barul acela rotund imi vine in minte ghereta de inghetata de alaturi... =)) De cate ori treceam trebuiau sa imi cumpere inghetata. =))

Pupi draga mea, sunt sigura ca perioada aceea a copilariei tale a fost minunata (dovada ca nu ai uitat-o si ca te gandesti cu mult drag la ea). :hug: :pup: :flower:

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 10/10/2013 08:45

Ce de bunatati aveti aici! Arata superb, parca ii si simt mirosul. Si gustul :blushing: :vis: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/10/2013 08:46

Revin la subiectul asta vechi. Abia acuma am vazut cele scrise de tine Antonia draga mea.
Iubesc Moneasa, am iubit-o in totdeauna si probabil o sa fie satucul de suflet al meu pana in ultima clipa. Cred ca cei mai frumosi ani acolo i-am petrecut, copilaria mea toata se leaga de locurile alea.
Imi e drag sa vorbesc de Moneasa , sa imi amintesc de ea mereu. .
Pestera liliecilor era cea in care ne jucam mereu , copii fiind. Imi amintesc ca venea Mihaiut de dimineata si statea sub geamul de la camera in care dormeam si cand ma trezeam si deschideam fereastra el era acolo , gata de plecare la joaca, la drumetie pe munte, la cules de zmeura etc.
La pestera liliecilor mergeam destul de des, ne puneam pe cap caciulite care se legau sun barbie de frica sa nu se agate vreun liliac de caciulita si sa o traga cu ghearele sa ramane cu capul descoperit . Imi amintesc ca trebuia sa ne taram pe burta ca sa putem intra in pestera mare din acea anticamera micuta.
Acuma sa ma pui sa mai merg acolo , cred ca nici sa imi dai milioane si nu as mai indrazni sa ma bag =)) =)) ....te pup draga mea :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/10/2013 08:48

Flaviadaiana, multumesc, da a fost bun, arome multe, gust divin :D :roll: :hug: :flower:

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 21/10/2013 03:17

Pupi, ma pot inscrie pe lista de asteptare, ca tare as vrea sa gust si eu din carnita aceasta cu ciuperci??? :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:

:hug: :hug: :pup: :flower: :flower: :flower:
Tina Chl

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/10/2013 09:48

Inna_tinna , te astept, pana ajungi mai pun de o tura , asa sa fie proaspat....mersi :hug:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”