Pui cu cartofi la cuptor-reteta pofticioasa

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 03/09/2013 11:16

Pupi stii sigur ca imi place mancarica aceasta. :hug: As putea manca zilnic asa (pui / curcan si cartofi la cuptor). Spun =D> =D> =D> :master: :master: :master: de multe, multe ori!

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/09/2013 10:16

Antonia, multumesc. Eu pregatesc puiul in forma asta destul de des....e foarte fraged. Pana chiar si pieptul de pui daca il pastrezi cu piele [pe el si ungi bine de tot intre piele si carne, devine mai suculent nu ramane sec.
Pielea se poate indeparta la masa , idea e sa fie un strat protector care sa nu permita carnii sa se usuce in timpul coptului.
Am cumparat ieri piept de curcan pentru ca asta va fi pranzul nostru pentru duminica :P :hug: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 07/09/2013 04:18

pupi scrie:Antonia, multumesc. Eu pregatesc puiul in forma asta destul de des....e foarte fraged. Pana chiar si pieptul de pui daca il pastrezi cu piele [pe el si ungi bine de tot intre piele si carne, devine mai suculent nu ramane sec.
Pielea se poate indeparta la masa , idea e sa fie un strat protector care sa nu permita carnii sa se usuce in timpul coptului.
Am cumparat ieri piept de curcan pentru ca asta va fi pranzul nostru pentru duminica :P :hug: :hug: :pup:

Pofta buna! :hug: :flower: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 08/09/2013 06:14

:P :P mersi....stau acuma si cochetez cu idea unei ture de eclere ( mai exact choux) si deja e trecut de 8 seara.....sa vad in ce ape " se scalda"Maxy :wink: si cam la ce ora vrea sa mearga la culcare :P :P :hug: :hug: :pup:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 11/09/2013 01:30

Chiar eram in impas cu ce sa le fac la cina baietilor! Arata foarte apetisanta tava asta cu cartofi si carnita de pui!Fac destul de des cartofi cu carnita la cuptor dar nu am impanat pana acum puiul cu unt aromat!
Imi lasa gura apa de pe acum! Multam pentru idee Pupi! :hug:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 13/09/2013 08:03

Nally, cu multa placere si ..... :blushing: sper sa iti placa la fel de mult ca si noua si ma bucur ca am puitut sa iti dau o idee , chiar si una mica de tot :hug:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 13/09/2013 11:28

Pupi au iesit foarte buni! Ca dovada nici nu am mai apucat sa fac poza la tava! :P Mirosea in casa numa numa... asa ca nici prin cap nu mi-a mai trecut sa mai fac altceva in afara sa ma pun la masa alaturi de baietii mei! :sfant:

Saru'mana pentru masa! A fost buna si gustoasa! :hug: :flower:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/09/2013 08:13

Nally, ma bucur ca vi-a placut .....ieri am repetat si eu carnita asta, de data asta am pregatit-o in cuptorul aragazului nu in cuptorasul de afara ....mirosea tare si la mine in bucatarie :D :D ....pupici nazdravanilor :hug:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”