Lebede indragostite

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 02/05/2011 11:03

Mai intru cand imi permite timpul ... Pupi cum sa ma supar ,chiar iti multumesc ca ai raspuns :) eu nu am facut niciodata aluat pentru eclere cu unt :) cred ca am sa incerc si aceasta reteta .

Black_sweet_crush imi pare rau sa aflu ca reteta mea ti-a dat batai de cap :( sincer nu stiu de ce nu ti-a iesit mai ales ca ai spus ca dupa 4 oua aluatul era "pleasca" .La aceste cantitati dupa 4 oua aluatul nu are cum sa fie moale :? .Sunt tare curioasa cum arata aluatul inainte de a pune ouale.Am scris in reteta 9 oua mai micute asta inseamna cam 7 oua obisnuite si iti garantez ca nu sunt multe :) cred ca am sa cantaraesc si ouale data viitoare si am sa fac specificatiile de rigoare ca sa nu mai fie confuzii.....le-am facut de zeci de ori si niciodata nu am avut probleme :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 04/05/2011 11:31

Lory, stai sa vezi.. am mai facut o coca oparita la ochiometru si am amestecat-o cu aia moale si cu restul de oua si am facut eclere si cateva lebadute, n-au iesit ele asa senzuale ca la tine,dar mi-am facut damblaua. Ce te faci ca a doua zi alta comanda de eclere, vreo inca 23 de-alea mari ca la cofetarie..de data asta am facut la ochiometru ca aveam lectia de cu o seara inainte. Vreau sa zic ale tale s-au mancat in 10 minute (2 platouri), vreo doua lebede au mai apucat a doua zi,iar celelalte au avut aceeasi soarta. ma mir ca nu ne-a fost rau de la atatea oua. Multumesc de sfaturi, fetelor, Pupi, tot timpul zici ceva care ma ajuta.. a doua oara am stiut cum sa le coc si au iesit de-mi venea sa ies pe scara sa urlu de mandra ce eram :P .
Mersi, au iesit intr-un final, crema e dementiala :roll:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/05/2011 05:19

B_S_C, ma bucur ca au iesit in final si totusi , cu tot dezastrul original , rezultatul a fost peste asteptari....esti o dulcica :hug:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 05/05/2011 11:16

black_sweet_crush ma bucur ca pana la urma ai remediat problema si nu a trebuit sa arunci atatea ingrediente .
Daca imparti ouale folosite la cate persoane au mancat toate eclerele ai sa vezi ca nu sunt multe :lol: :wink: .. daca ai sti ca la crema nr oualelor ar trebui sa fie dublu (conform retetei de unde am luat-o eu ) :P ...eu le-am injumatatit si tot buna a iesit crema :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 06/05/2011 11:08

persoanele au fost 3 si jumatate (cu leo mic, ca a papat si el)...si-am facut reteta de doua ori..ca au fost tare bune. ieri i-am dat-o si mamei ca vrea sa faca profiterol la restaurantul unde lucreaza ..ei au alt specific, dar mama e cam ceausista :P
pupici :flower:

superstar
Incepator

Mesajde superstar » 08/05/2011 10:11

foarte apetisant, trebuie sa incerc si eu.

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 20/03/2012 10:12

eu le-am facut si ma bucur ca i-am bucurat pe ai mei,sa vezi ce bucurosi erau,mersi lory pentru idee :hug: :pup:
Fişiere ataşate
xx.jpg
xx.jpg (99.89 KiB) Vizualizat de 2791 ori
x.jpg
x.jpg (71.11 KiB) Vizualizat de 2791 ori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 20/03/2012 06:36

Frumoase lebede , Yaya ! Felicitari ! :flower: :flower: :flower:

:pup:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 21/03/2012 10:26

Leila scrie:Frumoase lebede , Yaya ! Felicitari ! :flower: :flower: :flower:

:pup:

mersi leila :pup: :hug: :hug:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 21/03/2012 11:39

Yaya draga inspirata prezentare!! =D> =D> :flower: Felicitari pentru premiul obtinut cu ele la noi pe blog :flower: =D>

Bucataresele Vesele

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”