Tort pentru Teodor

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yaya6
Bucatar de elita

Tort pentru Teodor

Mesajde yaya6 » 25/01/2010 10:23

Eram foarte indecisa ce tort sa fac baiatului meu care sambata a implinit 2 ani,vroiam unul diplomat,dar din cauza cantitatii gelatinei,asa cum i-am zis si lui pupi si altor fete imi era teama sa incerc pt prima data un tort pe care l-am mancat si mi-a placut mult,dar aveam unele dubii, ma mustra constiinta ca nu am insistat si am renuntat asa usor ,asa ca mi-am luat inima in dinti si am incercat si tortul pt prima data si masinutele din pasta marshmallow,le-am facut cu fetita mea Bianca

ingrediente

blat

10 oua
10 linguri de zahar
10 linguri de faina
un praf de sare

crema
6 galbenusuri
300 gr zahar
300ml lapte
30gr gelatina
2 compoturi macedonia
1 compot de ananas
arome pt sirop
500gr frisca

pt ornat

400ml frisca
paste marshmallow pentru diferite forme(200gr marshmallow,500gr zahar pudra cumparat ,2 linguri de apa)

modul de preparare

se face un blat : se bat spuma albusurile,se adauga jumatate din cant de zahar si se mai mixeaza un pic pana se topeste zaharul,separat se bat galbenusurile cu zaharul ramas,se amesteca apoi cu albusurile,si la urma se adauga faina,sare,arome,se coace la foc mediu

crema

se bat bine cele 6 galbenusuri cu 300gr zahar,dupa care se adauga laptele fierbinte ,amestecat cu vanilie,putin cate putin.se obtine o crema care se fierbe pe baie de aburi pana se ingroasa ca o smantana,se da la rece,intre timp se dizolva gelatina in zeama de compot si se amesteca cu crema calduta.cand crema s-a racit se amesteca cu frisca si apoi se adauga fructele din compot.din zeama de la compot,la care am mai adaugat apa si zahar dupa gustul meu,arome am facut siropul pt insiropat blatul.

se taie blatul in trei parti,am tapetat tava in care l-am copt cu folie si am pus primul blat,crema,iar blat,crema si ultimul blat,se lasa la rece pana a doua zi

se orneaza dupa bunul plac

pofta buna
Fişiere ataşate
tort.jpg
tort.jpg (49.33 KiB) Vizualizat de 4712 ori
Tort2.jpg
Tort2.jpg (40.08 KiB) Vizualizat de 4712 ori
tort3.jpg
tort3.jpg (33.97 KiB) Vizualizat de 4712 ori
Torta1.jpg
Torta1.jpg (54.46 KiB) Vizualizat de 4712 ori
Ultima oară modificat 25/02/2010 09:28 de către yaya6, modificat 1 dată în total.

dana67
Bucatar in devenire

Mesajde dana67 » 25/01/2010 10:42

:shock: :master: :master: =D> =D> =D> =D> Yaya ,fff. frumos tortul, deosebit......
La multi anisori lui Teodor , sanatate si mult,mult noroc in viata, iar voi sa aveti numai bucurii de la copii si sa fi-ti mereu o fam. fericita.... :love: mi-e tare drag de piticut, cind il vad in avatar imi aduc mereu aminte de nepotul meu .... cind era asa mic ( avea si el parul lung si cret).
Si revenind la tort.... imi place mult si reteta , am sa mi-o salvez .... :pup: :hug: :hug: :hug:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 25/01/2010 10:46

La multi ani frumosului :hug: :hug: :flower: :flower:
La luat durerea de cap cu atatea masinute :P :P :pup:
Felicitari Yaya arata foarte bine :flower: :flower:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 25/01/2010 10:53

Arata foarte bine tortul!
Sa-ti traiasca baietelul...LA MULTI ANI!
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 25/01/2010 11:11

LA MULTI ANI ptr baietel...ce mare ajutor ai avut , cred ca a fost o placere ptr fetita :flower: :flower: :flower:
Yaya ,cred ca noi toti suntem in dubii..eu una am inteles ca baietelul a implinit 2 anisori si fetita este cea din poza cu tortul,adevarat?
Iar la avatar este baietelul?
Ce citesc din mesajele mai sus mai in dubii intru :lol:

alyina09
Incepator

Mesajde alyina09 » 25/01/2010 11:31

La multi ani pt Tudor :party: :party: :party:
Felictari tie pt tort...arata super si sunt sigura ca e ( sau a fost :wink: ) super si la gust :master:

Asa ca inca o data felicitari pt munca , initiativa si indemanare, iar rezultatul e de nota 10. :flower:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 26/01/2010 12:02

La Multi Ani !!! printisorului :party: si felicitari mamei si surioarei pentru tortuletul frumos si numeroasele masinute :) Cred ca a fost placut surprins piciul cand a dat cu ochii de tort :)

Felicitari Yaya =D> =D> =D> =D>

:hug: :pup:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 26/01/2010 12:13

Yaya, la multi ani dulcetii de pitic sa fie sanatos, sa va bucurati de el si el de voi. Tortuletul e foarte frumos ai muncit mult, dar rezultatul e pe masura. :hug: :hug: :hug:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 26/01/2010 09:34

yaya La multi ani ! lui Teodor! sa fie sanatos si sa aiba o copilarie frumoasa si plina de bucurii!foarte buna ideea cu masinutele pe strada, daca era nepotelul meu acolo sigur voia si el una! :party: :flower: :party:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 26/01/2010 10:53

dana_67 iti multumesc mult pt aprecieri si ma bucur ca teo iti aduce aminte de cineva care iti face placere :hug: :flower:

lory mersi mult,la fel va doresc si voua,intr-adevar a fost o surpriza faina pt teo :hug: :flower:

djprometeu multumesc pentru urari si aprecieri :hug: :flower: :flower:

roxy14 stai sa te lamuresc intai de ati multumi pentru tot,eu am o fetita si un baiat,chiar daca seamana cu o fetita pt ca parintii se incapataneaza sa-i taie parul,teo e in poza,el a fost sarbatoritul si a facut 2 ani,bianca e surioara si face 12 ani,diferenta e cam mare dar sant doua bucurii amandoi,iti trimit aici doua poze
Fişiere ataşate
bia marita.jpg
bia marita.jpg (45.09 KiB) Vizualizat de 4572 ori
teo.jpg
teo.jpg (27.31 KiB) Vizualizat de 4572 ori

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”