Prajitura cu budinca si cocos

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/02/2014 10:12

lucia_bp scrie:Aceasta este prajitura adorata de fiica mea...doar ca eu faceam o alta crema...Intradevar, sunt delicioase =D> =D> =D> :flower: :flower: :flower: Sper ca fetele sa nu ocoleasca reteta si sa o pregatesca cat mai curand :peace:

:hug: :hug: :hug:

Lucia acum chiar am ramas fara cuvinte... Fiicei tale ii plac mult cartofii si prajitura aceasta. Ma intreb din nou... esti sigura ca nu esti mama? :P

Glumesc dar uite cate asemanari sunt. :hug:

Despre crema... DA! Ai dreptate, crema scrisa in reteta doamnei de care aminteam mai sus era diferita dar eu nu am vrut sa folosesc budinca praf cumparata si asa am pregatit o budinca dupa reteta veche (asa cum facea mama in copilarie).

Scriu in continuare crema asa cum era scrisa in reteta: ”Se face o budinca de vanilie cu 400 ml lapte si 200 g zahar iar cand este rece se amesteca totul cu un pachet de unt”. Am decis sa fac o budinca simpla doar ca sa nu folosesc praf de budinca dar stiu ca cea ”originala” este o crema foarte, foarte gustoasa.

Iti multumesc. :hug: :pup: :flower:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 01/03/2014 03:13

no coment...inghit in sec!!!

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 01/03/2014 09:34

yaya6 scrie:no coment...inghit in sec!!!

Iti multumesc mult. Va doresc o primavara frumoasa, succes micutului tau si fiicei tale la scoala!

:hug: :pup: :flower:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 02/03/2014 10:28

antoniah scrie:
alejoe scrie:O praji perfecta Antonia :master: :master: =D> =D>

Iti multumesc mult Claudia. Nu prea am eu curaj sa pregatesc deserturi doar ca... imi plac. :blushing:

Antonia, daca tu nu prea ai curaj la deserturi atunci noi ce ar trebui sa mai facem?
:master: :master: :master:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/03/2014 10:37

biaskitchen scrie:
antoniah scrie:
alejoe scrie:O praji perfecta Antonia :master: :master: =D> =D>

Iti multumesc mult Claudia. Nu prea am eu curaj sa pregatesc deserturi doar ca... imi plac. :blushing:

Antonia, daca tu nu prea ai curaj la deserturi atunci noi ce ar trebui sa mai facem?
:master: :master: :master:

:blushing: Iti multumesc mult dar adevarul este ca de fiecare data cand pregatesc un desert... am o strangere de inima pana vad ca este OK (mai bine framant si coc zece paini decat sa fac o prajitura si 100 de paini decat sa fac un tort =)) ).

Va doresc o primavara frumoasa! Te rog ransmite Alessiei succese multe pe toate planurile!

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”