Prajitura cu foi de napolitana si ciocolata

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/10/2013 12:24

Am citit ce ati discutat voi pe aici despre foile de napolitane.....este aparat de facut foi dar problema e ca le face rotunde. Oricum e ok si asa, se pot face prajituri in forma de tort....aici este un mic filmulet despre cumse fac conurile de inghetata si se vede clar aparatul. Este un aparat de uz casnic nicidecum de uz industrial.

http://www.youtube.com/watch?v=aCMm4ZzB_cQ

Imi place si mie prajiturica asta a ta :hug:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 21/10/2013 01:10

Prajitura ta arata foarte bine flavia! Mie imi plac mult foile de napolitana cu crema de caramel cu nuci, dar sunt convinsa ca si cu cioco este delicioasa!

:buuun: :buuun: :buuun:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 21/10/2013 05:58

Nu stiu de ce dar mie imi mplac prajiturile cu foi de napolitana.
Reteta e super.
hi

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/10/2013 08:41

Flavia nu-l are mereu la Lidl, doar cind fac ei oferte .. daca ai magazinul trebuie sa verifici brosura sau sa te uiti in alte magazine . Cred ca il mai vindeau si cei de la d-mail (aia de vind prin curier)

Pupi asa e .. de uz casnic e si ala de 12 euroi ... deci dupa mine parca ies cam grosuti fagurii ..

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 21/10/2013 08:43

:buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:
...imi plac foarte mult prajituricile cu foi de napoilitana :wink:
=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 21/10/2013 07:53

Multumesc, fetelor. Si pentru aprecieri si pentru informatii.
Prajitura cu napolitana eu cred ca este delicioasa in orice combinatie.
Abia astept sa vad daca-mi iau apartul acela de facut faguri. Cred ca ies prajiturele tare bune :)
Va pup :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/10/2013 08:54

DEci, raspuns pentru aparatul ala de faguri. Daca te uiti atenta la el, nu este exact ca cel pe care il ai tu Crista. Asta este plat , nu are margini ca cel normal de waffle( asa am si eu ca si al tau), nu e adanc si waffele ies exact atat de groase ca si foile de napolitane..
Am si eu unul din asta si cu mana pe inima pot sa spun ca ies foile exact ca si cele de napolitane.
Este uin aparat special , productie Italia, si se foloseste la voi acolo pentru ceva foi subtirele , nu mai retin numele lor, parca ceva cu p... =)) =)) se fac saleuri si foi de napolitane care se umplu cu crema se se fac ceva prajiturele "tip sandwich" ...ma rog idei sant o gramada.
Am sa scot aparatul din dulap si am sa ii fac o poza, precis cunosti produsul.
Al meu e micut , nu asa de mare ca cel din filmulet dar isi face treaba tare bine.
In el fac faimoasele saleuri care se gaseau pe vremuri ( cred ca si acuma se mai gasesc) sant saleuri subtiri cu forma specifica a waffelor, rotunde si au in compozitie branza si chimen( uneori) . Se vindeau in pungi de celofan stivuite si cred ca erau circa 20-25 de bucati in punguta ...plus ca erau tare bune :roll: :roll: :P :P

Scuzele mele de off topic :rugaciune: :rugaciune: si sper sa gasesti aparatul cautat ... :hug:

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 21/10/2013 09:55

Voi ma corupeti acum sa-mi iau doua aparate :P
Si dupa aia sa vedeti voi ce ma pun pe vandut prajiturele din faguri si saratele ca sa-mi scot investitia =))

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/10/2013 09:59

=)) =)) e o idee buna =))

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/10/2013 07:43

Pupi ai dreptate ca nu-s la fel :hug: :hug: :hug:

Nu-i mai face poza cred ca stiu cum e ca in Romania se faceau foile astea subtiri de tot si rotunde cu o chestie de aluminiu cu 2 parti si o coada lunga care se punea pe flacara aragazului ...

Flaviadaiana poate in Romania se mai gaseste unealta

http://www.okazii.ro/ustensile-bucatari ... a122223785

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”