Pancakes cu cartofi dulci

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 01/10/2013 08:56

mikirafaela scrie:Nici noi nu am mancat cartofi dulci. Am evitat sa-i cumpar pentru ca nu stiu sa-i gatesc.
Dar ce ai facut tu arata atat de bine! :buuun: :buuun: :buuun:
:hug: :pup: :flower:

Iti multumesc. Cartofii dulci, cartofii violet sunt foarte sanatosi (mie imi plac in general cartofii). :) Cartofii dulci au un gust diferit (parca asemanator dovleacului) iar asa zisa ”dulceata” se dezvolta enzimatic la o anumita temperatura, pe parcursul pregatirii termice.

Sunt multe retete cu cartofi dulci. Sper sa iti placa. :hug: :pup: :flower:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 01/10/2013 09:40

ANTONIA am pierdut postarea ta :) si noua ne plac pancakes ii fac din cand in cand , dar ai tai sunt inediti nici eu nu am mancat cartofi dulci niciodata trebuie sa ii incerc , felicitari prezentare si foto de nota 10 ca de obicei :master: :hug:
claudia

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 01/10/2013 11:28

O prezentare minunataaaaaa...... :master: :master: :master: :master: :master:
...si o reteta care cu siguranta trebuie incercata =D> =D> =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 04/10/2013 11:23

alejoe scrie:ANTONIA am pierdut postarea ta :) si noua ne plac pancakes ii fac din cand in cand , dar ai tai sunt inediti nici eu nu am mancat cartofi dulci niciodata trebuie sa ii incerc , felicitari prezentare si foto de nota 10 ca de obicei :master: :hug:

Sper din tot sufletul sa iti placa. Nu m-am gandit la inceput ca o sa ne placa o combinatie intre cartofi dulci si lapte de cocos dar... au fost pana la urma mai bune decat ne-am asteptat. Iti multumesc mult Claudia. :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 04/10/2013 11:25

d_dana_a scrie:O prezentare minunataaaaaa...... :master: :master: :master: :master: :master:
...si o reteta care cu siguranta trebuie incercata =D> =D> =D> =D> =D>

Mie cum imi plac mult cartofii (de orice fel) sunt mereu in cautare si ”in incercare” de retete ce contin cartofi. :) Iti multumesc. Daca incerci reteta, sper din tot sufletul sa va placa. :hug: :pup: :flower:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 06/10/2013 10:51

Antonia draguta mea, ce frumoase au iesit, cred ca dulceata cartofului se completeaza perfect cu siropul de artar. N-am facut decat clasice, dar banuiesc ca trebuie sa fie fenomenale.

Tu iubitoarea cartofilor, nu puteai decat sa ne dai o reteta minunata.

Te pupic si iti doresc o saptamana buna si plina de soare.

Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 07/10/2013 10:33

Imi place tare mult ideea. Desi recunosc ca mereu sunt reticenta la amestecul legumelor in dulciuri ai al fructelor in mancaruri. Dar arata demential, la ce frumos ai pregatit tu, m-as incumeta sa gust si eu minunatia asta minunata :hug: :hug: :flower: :flower: :flower:

cla
Bucatar

Mesajde cla » 12/10/2013 12:31

Arata minunat. :buuun: :buuun: :buuun: =D>

O sa le incerc si eu, ca ingredientele sunt abordabile si in zona asta.

:hug: :flower: :flower: :flower:
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 17/10/2013 02:42

yafa scrie:Antonia draguta mea, ce frumoase au iesit, cred ca dulceata cartofului se completeaza perfect cu siropul de artar. N-am facut decat clasice, dar banuiesc ca trebuie sa fie fenomenale.

Tu iubitoarea cartofilor, nu puteai decat sa ne dai o reteta minunata.

Te pupic si iti doresc o saptamana buna si plina de soare.

:hug: Am trecut in ultimele zile de la frig la cald si iar la frig (de la 0 C la 21 - 26 C in cateva zile). Soare a fost dar... putin... :( si vara este departe... :(

Da, siropul de artar face casa buna cu dulceata cartofilor (si in vreme de iarna & frig, ceva dulce parca ma face sa uit ca vara mai are de asteptat).

Multumesc mult. Te pup si eu. :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 17/10/2013 02:49

flaviadaiana scrie:Imi place tare mult ideea. Desi recunosc ca mereu sunt reticenta la amestecul legumelor in dulciuri ai al fructelor in mancaruri. Dar arata demential, la ce frumos ai pregatit tu, m-as incumeta sa gust si eu minunatia asta minunata :hug: :hug: :flower: :flower: :flower:

Iti multumesc, sper sa iti placa daca pregatesti reteta.

Folosind cartofi dulci (yams) clatitele dobandesc o dulceata aparte, foarte placuta (dulceata acestor cartofi se dezvolta enzimatic intr-un interval anume de temperatura, 40 - 60 C si gustul lor depinde foarte mult de pregatirea termica). :hug: :pup: :flower:

P.S. Data viitoare pastrez pentru tine o portie virtuala. :)

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”