Trandafir si ciocolata

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cla
Bucatar

Mesajde cla » 19/09/2013 08:20

Cat de frumos arata! =D> =D> =D>

Nu pare chiar complicat. Mi se pare o varianta extraordinara de a consuma dulceata de trandafiri.

:flower: :flower: :flower: :hug:
Imagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 20/09/2013 10:58

Trebuie sa fie bun...cred ca dulceata de trandafir ..ii da un gust aparte!! :buuun: :roll: =D>

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/09/2013 03:28

Bunica pregatea un desert similar (insa fara apa de trandafiri). Imi amintesc de un strat generos de bezea (insa nivelat) peste care era asezat stratul de ciocolata. Era o prajitura nu un tortulet (ea folosea o tava dreptunghiulara foarte inalta pentru a putea aseza toate straturile). Uneori alegeam cu lingurita bezeaua si stratul cu ciocolata... :blushing: lasand blatul. :) Desertul acesta satisface orice gust. Nu numai ca este foarte aspectuos dar este si deosebit de placut. Sunt sigura ca cei mici au fost incantati.

:hug: :pup: :flower:

yafa

Mesajde yafa » 22/09/2013 03:53

cla scrie:Cat de frumos arata! =D> =D> =D>

Nu pare chiar complicat. Mi se pare o varianta extraordinara de a consuma dulceata de trandafiri.

:flower: :flower: :flower: :hug:

Multumesc mult Cla, chiar nu e complicat, e usurel de facut si gustul e tare bunut. Cum ai spune simplu si bun.

Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

yafa

Mesajde yafa » 22/09/2013 03:55

nicoleta64 scrie:Trebuie sa fie bun...cred ca dulceata de trandafir ..ii da un gust aparte!! :buuun: :roll: =D>

Ciocolata neagra si trandafirul se completeaza foarte bine, nici nu ma asteptam, e fin si exista un bun echilibru intre amandoua.
Multumesc tare mult Nico,

yafa

Mesajde yafa » 22/09/2013 03:59

antoniah scrie:Bunica pregatea un desert similar (insa fara apa de trandafiri). Imi amintesc de un strat generos de bezea (insa nivelat) peste care era asezat stratul de ciocolata. Era o prajitura nu un tortulet (ea folosea o tava dreptunghiulara foarte inalta pentru a putea aseza toate straturile). Uneori alegeam cu lingurita bezeaua si stratul cu ciocolata... :blushing: lasand blatul. :) Desertul acesta satisface orice gust. Nu numai ca este foarte aspectuos dar este si deosebit de placut. Sunt sigura ca cei mici au fost incantati.

Draga mea, exista acele tete choco, care sunt facute pe aceasta baza. Yanis este un mare amator de astfel de gurmandize si a apreciat in mod special acest tortulet. In caietul bunicii nu am gasit nici o reteta asa, dar cu siguranta cum spunea si Pupi exista si la noi. Multumesc tare mult pentru ca ti-a placut. Te imbratisez

:pup: :flower:

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 10/10/2013 08:50

Ai creat o opera de arta! Este superb, nu vreau sa ma gandesc si cat de bun e ca te trezesti cu mine la usa ta :pup: :hug: :clipocit:

yafa

Mesajde yafa » 10/10/2013 10:53

flaviadaiana scrie:Ai creat o opera de arta! Este superb, nu vreau sa ma gandesc si cat de bun e ca te trezesti cu mine la usa ta :pup: :hug: :clipocit:

Multumesc Flavia, a fost tare bun, pacat ca s-a terminat rapid insa...La usa te astept si mai facem unul impreuna :wink:

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 11/10/2013 07:56

Minunata reteta :master: :master: :master: :master: :master: :master:
...felicitari pentru postare =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”