Grup de sustinere in cura de slabire (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 06/02/2007 03:01

din cate stiu eu nu ingrasa...dar nici sa mananci in cantitati industriale....oricum stai linistita faci sport,mananci sanatos....deci nu iti mai face grija..succes pe mai departe :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

Simosymo
Incepator

Grup de sustinere

Mesajde Simosymo » 06/02/2007 06:48

Bun gasit tuturor (si celor cu care am mai vb. si celor mai recent inscrisi pe forum). :hug:
Revin iarasi si iarasi cu aceeasi problema- cura de slabire, dar acum mai mult ca oricand am nevoie de sustinerea si sfaturile voastre pentru a reusi sa mai slabesc. Dupa cum stiti (unii dintre voi) eu nu mai lucrez de ceva timp iar faptul ca sunt mereu acasa (sa fie oare asta motivul?) m-a facut sa mai pun cateva kg pe mine. :cry:
Am vazut ca spunea cineva aici, ceva despre combinatia alimentelor. Ce alimente sa nu le combin cu ce? :? Eu stiu doar de cartofi cu paine, iar de cand stiu asta nu mai mananc cartofii niciodata cu paine. Poate cineva sa-mi spuna mai multe despre combinatiile "daunatoare"?

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 06/02/2007 06:57

don't forget sa-mi raspundeti la intrebarea cu pufuletii va rog !! soothe ? :master:

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 07/02/2007 07:33

Theo ti-am raspuns mai sus...
Simo nu manca prajeli dulciuri si nu bea sucuri acidulate.Si eu stateam acasa degeaba pana acum cateva zile pana cand mi-am achizitionat o bicicleta la care pedalez zi de zi.Nu mananc dupa ora 18.00-19.00 si fac cate o jumatate de ora la bicicleta.Vreau sa-ti spun ca se vad deja rezultae.M-am cantarit acum dupa 4 zile si am slabit 2 kg...si fara prea mari sacrificii ar spune altii,dar pt mine e un chin sa nu mananc seara. :(
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/02/2007 03:19

Theo scrie:e bine k nu ingrasha asha de mult .. eu de vreo 2 saptamani mananc numai legume , fructe si iaurt dietetic NUTRI DAY . Nu am problme cu stomacul deloc , merge super cu slabitul sau mentinutul si sa mentionez k fac si sport , asadar cred k mi-am gasit stilul de alimentatie . Dulciurile nu imi fac cu ochiul catushi de putin , aproape k am renuntat complet la zahar ..... mai greu cu pufuletii insa :? :lol: dak nu ingrasha excesiv e okay :flower: ms mult , il astept cu mare nerabdare pe SOOTHE !!! :twisted: Oricum sanatos mananc , iar masa musculara de pe corp nu dispare prea ushor cu antrenamente "every day" , mai vb , ms mult ... cel putin pana vine soothe o sa stau linistita :P

o sa stai linistita si dupa ce vine soothe, nu ai nici o grija...in legatura cu fufuletii, imi plac si mie; aici in toronto este o familie de romani care fac numai pufuleti si au mare succes.. i-am vazut chiar in magazinele mari;

din cate stiu eu asa, fara o documentare prealabila si statistica, malaiul si porumbul in general nu este cel mai prietenos aliment pentru noi; se pare ca reduce secretia de insulina a pancreasului (fireste a lui), asa incat cei care mananca multi pufuleti si floricele + sucuri, pepsi dulci, etc. au sanse sa aiba probleme de glicemie.. si in viitor de diabet

partea proasta este ca, tot pe termen lung, au de suferit si muschii.. dupa cum stii probabil hranirea muschilor cu zahar (corpul il produce oricum) se produce doar in prezenta insulinei.. de aceea multi dntre diabetici au muschii atrofiati si nu prea au "putere"..

in legatura cu dieta, eu nu m-as chinui atat sa slabesc.. am vrut sa-ti spun la un moment dat, arati foarte bine (foarte bine) si cred ca ai ajuns la un oarecare echilibru; e bine sa nu exagerezi pentru ca poti sa cazi in partea cealalalta : anorexie, care e o problema grava de tot;

din regimul tau am doar cateva mici probleme:
1-pepsi-ul diet care este mai rau decat celalalt; nu imi spune de zahar (putin zaharul brun e ooook) ca indulcitorii sunt mai rai decat zaharu'; as folosi putin miere (dimineata o lingurita, doua cu un pahar mare de apa calda/fierbinte.. faci si putina detoxifiere cu asta)
2-proteinele pe care le mananci ar trebui sa fie indestulatoare; eu as manca cate putina carne slaba la gratar sau gen snitel natur, sau/si ciuperci, fasole, fructe de mare, peste slab;
3 - vegetalele trebuie sa fie in mare majoritate gatite, adica fierte, aburite, unabusite pentru ca altfel produce dereglari (sunt prea reci); fructele cu o jumatate de ora inainte de masa sau 1-2 dupa masa; nu uita fibrele;
3- gasimile sunt esentiale pentru ca 60% din creierul nostru este format din grasimi.. deci cateva picaturi de ulei vegetal (masline, soia), Omega 3-6-9 si /sau ulei de peste (se gasesc capsule care sunt ok) uleiul din ficat de cod este bun pentru ca iti va face o piele ca nimeni alta (trebuie luat ani de zile fara intrerupere..un adaos permanent.. vei arata si bine si vei fi si grozav desteapta.. pe viata)

in rest ce sa-ti spun, citeste, cauta si cauta sa iti faci un regim de viata fara exagerari, de nici un fel.. armonia este de baza; daca simti o durere pe undeva inseamna ca undeva nu este bine si mai ajustezi.. mai vorbim..

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 07/02/2007 03:37

cineva tocmai mi-a zis k ingrasha destul de mult din cauza k sunt prajiti .. adik au ulei vegetal :cry: :cry: are dreptate ?!?

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/02/2007 03:51

Theo scrie:cineva tocmai mi-a zis k ingrasha destul de mult din cauza k sunt prajiti .. adik au ulei vegetal :cry: :cry: are dreptate ?!?

pai daca jumatate din amarata ai de suta de grame este ulei..or ingrasa, nu zic nu..

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/02/2007 03:52

Theo scrie:cineva tocmai mi-a zis k ingrasha destul de mult din cauza k sunt prajiti .. adik au ulei vegetal :cry: :cry: are dreptate ?!?

pai daca jumatate din amarata ai de suta de grame ar fi ulei..or ingrasa, nu zic nu.. eu as zice ca in loc de 7 pungi sa iei 1-2 si-ti faci pofta.. o data pe saptamana sau cand vrei sa-ti ridici moralul

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 07/02/2007 03:52

e clar , m-am chinuit atata sa tin cura k sa ma ingrash acum de la 10 pungi de pufuleti :cry: asta este chiar aiurea !!

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 07/02/2007 03:59

dak am luat azi 10 pungi ... macar sa nu mint ... insa de o luna nu am mai luat zahar deloc (si nu mint) si in continuarea am renuntat la zahar ... e vreo sansa sa se vada modificarea de la pufuletii astia idioti ?1 :cry: :cry: am continuat sa mananc numai legume congelate , portocale si iaurt 0,1% grasime ... deci ?!?!?!

Înapoi la “Cure de slabire”