Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura? (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Nally
Bucatar

Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura? (2)

Mesajde Nally » 21/04/2006 08:46

''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALATURA?

Mesajde Simosymo » 22/04/2006 11:00

Bună tuturor şi UN PAŞTE FERICIT!
Îmi cer scuze pt. ca unora de aici nu le-am răspuns până acum dar am fost foarte ocupată ĂŽn ultimul timp şi nu am m-ai intrat deloc pe net.
Părerea mea este că slăbeşti făcând sport şi dacă nu mănânci nimic după ora 18.00 (cel puţin la mine ĂŽn 2 luni de mers la sală - zilnic, am slăbit 4 kg fără să ţin nici o dietă).
Alin, ID-ul meu este simosymo. Daca vrei vorbim acolo, pt.a nu crea neplăceri, sau a ĂŽncălca regulile de aici.
Simona.

Allysa151
Incepator

Mesajde Allysa151 » 23/04/2006 09:40

buna tuturor.Hristos a inviat!! vedeti sa nu mancati prea mult de Paste..nu faceti k mine:))

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALATURA?

Mesajde Simosymo » 26/04/2006 04:38

Buna Allysa
Adevarat ca a inviat!
Majoritatea oamenilor in perioada asta fac unele abuzuri alimentare si nu e bine deloc. Eu de sarbatorile astea insa am fost la regim. Atat eu cat si sotul si copii am fost bolnavi (greturi, varsaturi, febra, etc.)inca inainte de Pasti asa ca...nici nu am prea gustat macar din bunatatile pe care, totusi le-am pregatit.

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 06/02/2007 03:12

Se pare ca nimeni nu mai e la dieta...Simosymo de la tine am vazut site-ul.Intr-o zi am postat pe google ''vreau sa slabesc'' si a aparut forumul si ceea ce ai postat tu despre asta.Mi-a pacut cum ai incurajat mai multe persoane .Felicitari :) :flower:
Ultima oară modificat 07/02/2007 07:49 de către doareu23, modificat 1 dată în total.
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc.

Mesajde Simosymo » 06/02/2007 06:10

Multumesc. La vremea respectiva eram foarte preocupata de acest aspect. Nu ca acum nu as fi insa fiind somera de cateva luni, fiind mai tot timpul pe acasa am mai pus cateva kg de care nu sunt mandra deloc. :cry: Acum prioritar pentru mine este gasirea unui loc de munca, ceea ce nu este usor deloc in oraselul in care locuiesc eu.
Se spune ca de la o anumita varsta este tot mai greu sa ai vointa si sa slabesti, iar eu cum ma apropii vertiginos de 40 se pare ca este adevarat. Sa fie oare asa? Imi amintesc ce ambitie aveam anii trecuti cand ma trezeam la ora 5 dimineata pentru a face gimnastica si masaj, iar apoi mergeam la servici iar acum... m-am facut o mare lenesa. Acum trebuie sa imi gasesc eu pe cineva care sa ma incurajeze sa tin din nou diete si sa fac sport. :rugaciune: Gasesc si eu oare pe cineva care sa-mi fie alaturi?

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 07/02/2007 07:52

Daca te pot ajuta cu mare placere.Eu merg la servici dar si acolo stau jos toata ziua.deci ce-mi ramane este sa fac sport cand ajung acasa.Asta am si facut .Incearca sa te incurajezi,pune o poza a ta in care erai multumita cum aratai si da-i bice sa redevii la fel.Multa bafta
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

MariaB
Incepator

Re: Vreau sa slabesc.

Mesajde MariaB » 15/02/2007 10:09

Simosymo scrie:Multumesc. La vremea respectiva eram foarte preocupata de acest aspect. Nu ca acum nu as fi insa fiind somera de cateva luni, fiind mai tot timpul pe acasa am mai pus cateva kg de care nu sunt mandra deloc. :cry: Acum prioritar pentru mine este gasirea unui loc de munca, ceea ce nu este usor deloc in oraselul in care locuiesc eu.
Se spune ca de la o anumita varsta este tot mai greu sa ai vointa si sa slabesti, iar eu cum ma apropii vertiginos de 40 se pare ca este adevarat. Sa fie oare asa? Imi amintesc ce ambitie aveam anii trecuti cand ma trezeam la ora 5 dimineata pentru a face gimnastica si masaj, iar apoi mergeam la servici iar acum... m-am facut o mare lenesa. Acum trebuie sa imi gasesc eu pe cineva care sa ma incurajeze sa tin din nou diete si sa fac sport. :rugaciune: Gasesc si eu oare pe cineva care sa-mi fie alaturi?

Te ajut eu. Sunt noua pe acest forum si am 26 de ani. M-am lasat de fumat de cateva zile si acum vreau sa merg la sala si sa mai dau jos. Vreau sa incep un regim sanatos. Nu neaparat o dieta stricta, ci un regim de viata sanatos. Astept cu drag sa iti impartasesc din experienta mea. Poate asa ne va fi mai usor sa scapam de "neplaceri". :flower:

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc

Mesajde Simosymo » 16/02/2007 10:34

Va multumesc amandurora pentru incurajari.:hug:
Problema mea acum este cautarea unui loc de munca si asta imi ocupa o mare parte din timp. Si eu mi-am propus sa merg la aerobic dar inca nu am ajuns.
Saptamana asta mi-am facut ciorba de varza dar nu am tinut cum trebuie regimul cu ea. Bineinteles ca nu am dat nici un kg jos. Am acasa aparat de vibromasaj si in fiecare zi imi spun ca voi incepe sa fac macar masaj dar... adevarul este ca m-am facut o mare lenesa.
Astazi merg la un interviu la Cluj pentru un job la o banca si daca reusesc sa ma angajez acolo va trebui sa fac naveta zilnic la 30 de km si nu voi mai avea timp nici atat. Poate voi slabi fiind plecata toata ziua de acasa si facand naveta.

soothe
Bucatar in devenire

Re: Vreau sa slabesc

Mesajde soothe » 16/02/2007 03:10

Simosymo scrie:Va multumesc amandurora pentru incurajari.:hug:
Problema mea acum este cautarea unui loc de munca si asta imi ocupa o mare parte din timp. Si eu mi-am propus sa merg la aerobic dar inca nu am ajuns.
Saptamana asta mi-am facut ciorba de varza dar nu am tinut cum trebuie regimul cu ea. Bineinteles ca nu am dat nici un kg jos. Am acasa aparat de vibromasaj si in fiecare zi imi spun ca voi incepe sa fac macar masaj dar... adevarul este ca m-am facut o mare lenesa.
Astazi merg la un interviu la Cluj pentru un job la o banca si daca reusesc sa ma angajez acolo va trebui sa fac naveta zilnic la 30 de km si nu voi mai avea timp nici atat. Poate voi slabi fiind plecata toata ziua de acasa si facand naveta.

sper ca ai facut bine la interviu si iti urez sa te angajezi cat mai repede; de fapt e bine sa nu astepti cate ceva important ca sa incepi sa faci ceva pentru tine;

stiu ca este greu sa ne ocupam de noi.. . ne ocupam de toate si ne facem un titlu de glorie in a neglija la fiecare pas si de a "vrea" sa facem cate ceva, dar nu facem..

am spus mai demult pe forum, ca am o pacienta care are cancer de plamani (+oase..+ + +) faza IV; merg la ea saptamanal sau la doua saptamani; vad ca isi traieste frumos si cu sete fiecare clipa si cand vorbesti cu ea, chiar daca mai varsa cate o lacrima, vezi ca vorbeste de parca ar avea de gand sa traiasac 100 de aani..
este un exemplu de buna dispozitie si de ..un nu stiu cum pozitiv in tot ce face si tot ce spune

ieri de exemplu cand m-a auzit despre filmul The Secret (un film motivational.. s-a dat gratis pe google si am dat la vremea respectiva linkul) s-a si grabit sa-l comande pe amazon..

iti spun toate aste ca sa vezi ce norocoasa esti ca esti sanatoasa indiferent daca ai cateva kg in plus;

despre slabit as putea sa-ti spun ca o poti face daca urmezi o logica simpla si esti disciplinata in a urmari un program decent de a manca si a te ocupa de tine; mai intai ar trebui sa:

- identifici ce constitutie ai, ce exces sau deficienta ai in organism (vezi un acupuncturist bun care stie sa-ti puna un diagnostic si daca mai stie si putina nutritie orientala, te-ai ajuns);
- vezi ce grupa de sange ai si cauta sa frunzaresti cartea lui D'Adamo... Eat right 4 your blood type.. s-a tradus si in romaneste, caut-o;
- vezi teoria de a evita sa mananci proteine laolalata cu carbohidrati.. vezi ca este o carte a lui Michel Montignac parca, un tip istet care face putina lumina in senul asta;
- din toate cele de mai sus cauta sa intelegi de unde vine si unde se duce corpul si metabolismul tau.. fa-ti propria ta dieta de care sa te tii in permanenta... nu exagera in nici un fel, nici sa te infometezi si nici sa n-ai limita... trebuie sa traim si trebuie sa traim frumos... asta nu e teorie, asa trebuie sa facem toti
- cauta sa nu mananaci dupa 6 seara ...deloc;
- bea lichide suficienta (de preferinta apa);
- cauta sa-ti rezolvi problemele emotionale.. asta ingrasa cel mai tare; am mai spus si o repet.. stresul si nefericirea fac creierul sa nu mai primeasca toti nutrientii si de aici apare o foame permanenta;
- cand mergi in vizita respecta regimul tau indiferent daca superi pe cineva;
- poarta-te ca o doamna cu tine, ai grija de tine in toate privintele .. esti cel mai pretios bun pe care il ai..iubeste-te sincer, fara narcisisme, ca sa poti sa fii iubita.. altfel vorbim discutii..
- precum vezi, este bine sa schimbi ceva modul tau de viata.. incepe cu putin, cu cate putin si cand organismul s-a invatat cu o schimbare treci la cealalalta; ca un exemplu renunta la a manca paine cand mananci proteine, sau mananca o felie doua de paine integrala dimineata.. si tine-o asa cateva saptamani (cel putin 3).. apoi incet elimini dulciurile, sau invers, sau cum ti-ai stabilit stategia... de orice fel.. poti manca dulciuri doar de pofta o data pe saptamana..si tot asa pana ajungi unde iti doresti.. ai gresit undeva, corecteaza, ia-o de la capat, invata din greseala si mai urca o treapta.. merita deranjul.. asta face parte din devenirea ta ca om

in rest, toate dietele nu fac nici un sens dupa parerea mea.. trebuie sa traiesti, si dupa ce termini dieta vine un mare fas, ca te ingrasi din nou..

iar despre 40 de ani, este o varsta extraordinara.. stii cine esti, stii ce vrei.. traieste din plin pentru oricum ar fi timpul trece.. ai sa vezi ca la 50 ai sa gandesti.. ce n-as da sa am 40!...

fii fericita, si multumeste lui Dumnezeu pentru ce ai.. si pentru ai resit sa te trezesti dimineata, ca ai putut sa bei cafeaua, ca azi nu e polei (sau ca e si ai motiv sa nu mergi la serviciu), ca ai 40 de ani, ca esti TU..

chiar si pentru randurile astea; daca n-ar fi fost sa ajunga la tine, nu ajungeau

Înapoi la “Cure de slabire”