Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura? (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

oana1979
Incepator

Mesajde oana1979 » 12/09/2008 03:32

lala60 scrie:tot ispitind prin dreapta si prin stanga despre cele mai noi ... tendinte (sa zicem) in ale slabitului am dat peste un "exercitiu" contra colaceilor de pe burtica ce mi-a fost recomandat cu ... zambete ... dar si cu mare incredere (persoana in cauza il foloseste cam de o saptamana si zice ca deja se vede)
si atunci, m-am gandit ca nu trebuie sa rup lantul si ma grabesc sa vi-l recomand si voua: sa nu radeti - incercati si de n-o fi bun, sa aruncati cu ... :cafea: in mine (dar sa nu fie prea fierbinte, va rog, si...n-o vreau dulce ) - n-am gasit alt "zambet " mai potrivit
*Deci: se ia o cutie plina cu chibrituri si se imprastie betele pe covor, apoi te apleci dupa fiecare betisor in parte pana reusesti sa umpli cutia la loc.
Eeeei, abia acum am motiv sa iau masuratoarea din cui si de azi (joi) intr-o saptamana va voi anunta rezultatele. Cine incearca impreuna cu mine? :D
si eu vreau sa slabesc :( dar sa ma aplec pt fiecare betisor de chibrit in parte pare cam greu nu?? :cry: dar am sa incerc totusi
OANA 1979

lala60
Incepator

Mesajde lala60 » 12/09/2008 08:10

*stiu ca e greu, oana, dar daca te gandesti bine, orice inceput e mai ... GREU ... dar cand vezi ca in magazin gasesti numai marimi mici, ca urci treptele spre casa din ce in ce mai greu, ca bluza se cracaneaza si nasturii aproape zboara si muuuuuulte altele, lasi la o parte totul si te mai gandesti SI LA TINE !!!!!!
*folosesc si eu metoda galateei de multi ani si in absolut orice moment - mergand pe strada, la tv, la calculator, ... oricand si daca esti perseverent, se cunoaste
*am fost la medicul nutritionist si mi-a indicat dieta cu 1200 calorii/zi (si fara nimic intre mese) dupa ce mi-a masurat masa de grasime cu diferite aparatzele, sforicele si alte ... ele ... am inceput sa mananc dimineata si parca nu mai simt peste zi asa de mult nevoia de mancare ... am interdictii la dulce :( ... grasimi :( ... salamuri :( ...
*si ca o gluma - sotul meu ma sustine (in felul lui): este incantat sa manance mai mult mancare fara prajeli, grasimi si alte alea si atunci cand m-am plans de bucatile mici pe care trebuie sa mi le pun in farfurie, a zis sa fac mancare in cantitate normala, eu sa mananc doar suta de grame, iar el va manca restul ... :cry:

oana1979
Incepator

Mesajde oana1979 » 13/09/2008 03:12

lala60 scrie:*stiu ca e greu, oana, dar daca te gandesti bine, orice inceput e mai ... GREU ... dar cand vezi ca in magazin gasesti numai marimi mici, ca urci treptele spre casa din ce in ce mai greu, ca bluza se cracaneaza si nasturii aproape zboara si muuuuuulte altele, lasi la o parte totul si te mai gandesti SI LA TINE !!!!!!
*folosesc si eu metoda galateei de multi ani si in absolut orice moment - mergand pe strada, la tv, la calculator, ... oricand si daca esti perseverent, se cunoaste
*am fost la medicul nutritionist si mi-a indicat dieta cu 1200 calorii/zi (si fara nimic intre mese) dupa ce mi-a masurat masa de grasime cu diferite aparatzele, sforicele si alte ... ele ... am inceput sa mananc dimineata si parca nu mai simt peste zi asa de mult nevoia de mancare ... am interdictii la dulce :( ... grasimi :( ... salamuri :( ...
*si ca o gluma - sotul meu ma sustine (in felul lui): este incantat sa manance mai mult mancare fara prajeli, grasimi si alte alea si atunci cand m-am plans de bucatile mici pe care trebuie sa mi le pun in farfurie, a zis sa fac mancare in cantitate normala, eu sa mananc doar suta de grame, iar el va manca restul ... :cry:
lala abia acum am vazut ca esti din botosani si eu tot de acolo sunt vai ce ma bucur. la ce scoala esti invatatoare? eu am facut generala la nr 8
OANA 1979

lala60
Incepator

Mesajde lala60 » 13/09/2008 02:53

*sunt la scoala 7
* ma bucur si eu foarte mult de cunostinta - deci se adevereste chestia cu "munte cu munte se intalneste ..." - si-apoi nu e prima data cand am intalnit prin vre-un colt de europa niste persoane din botosani pe care nu le mai vazusem de o perioada buna de timp
* si daca tot suntem concitadine, atunci cu atat mai mult trebuie sa ne sustinem in lupta contra kg

lala60
Incepator

Mesajde lala60 » 13/09/2008 02:59

*lacra, oricine are ceva impotriva kilogramelor in plus este aliatul nostru - esti binevenita si speram sa rezolvam impreuna problemele
*am si eu o dilema si va cer ajutorul - cand cantarim alimentele? in stare cruda sau preparata? si daca mananc un bol de supa, ciorba sau bors, cum socotesc caloriile? :? de parca nu aveam destule griji, acu mai trebuie sa umblu si cu cantarelul dupa mine... VAI MIEEEEE!!!!! ... dar trecem noi si peste asta ... asa-i, fetelor (si domnilor - cu toate ca pe ei nu prea i-am "auzit" plangandu-se) ?

suricata_2007
Incepator

Mesajde suricata_2007 » 16/09/2008 03:11

bun venit tuturor celor care lupta cu kilogramele!!! cu cit suntem mai multe, sper sa ne incurajam mai puternic............ din nefericire eu am lasat-o mai moale cu restrictiile din cauze de medic. am o anemie severa care necesita inca investigatii, si medicii spun sa nu ma prostesc acum, ca cea mai importanta e sanatatea........... asa ca mai trec si pe la un dulce si pe la paste si orez......... sper sa treaca totul cu bine, :( :( :( ori cum nu am renuniat la adunat bete, iar pe cea cu suptul burtii si numaratul nu o stiam.... multumesc de idee :hug: am s- o pun in practica cit astept pe holurile spitalelor =)) ...... in rest, toate bune................

lala60
Incepator

Mesajde lala60 » 16/09/2008 05:55

* suricata, iti doresc sanatate muuulta, muuulta
* nu vorbi de dulce, de orez :cry: si paste :cry: ca ... imi vine foamea iar ... tin dieta de o saptamana si parca mai tare am pus pe mine ... aseara am si plans de foame (mai mult de pofta), am lasat dieta deoparte si am inhatat painea si ce mai era prin frigider (normal, din cele interzise) si am papat asa cum stiu eu ... peste noapte n-am dormit, am avut mustrari de ... stomac si azi m-am intooors spasita la lista si la cantar ... oooof!
* si ca un facut, mi-am luat cantar electronic ... l-am pus in baie, aveam 80,6 ... l-am pus in camera, aveam 81 ... in hol 80,9 ... si asa m-am plimbaaat toata casa cu cantarul dupa mine, doar-doar oi gasi un loc pentru kilogramele mele reale ... a mai ramas sa incerc la vecini :cry:

suricata_2007
Incepator

Mesajde suricata_2007 » 22/09/2008 12:30

n-am mai scris de mult............ buna lala, din experienta mea, cind ai pofta de ceva, iei o gura, ca altfel ramii cu obsesia........... si chiar nu mai dormi,! eu aveam momente cind imi doream o bucata de piine, nu luam, ma tot, gindeam si cind ma hotaram si muscam din piine, ma treceau toate transpiratiile .......... foarte ciudat. si doctora mea care e o inteleapta a zis, ca cu o BUCATICAdin ce ti-e pofta, nu faci un rau major....... :D dar sa fie O BUCATICA :wink: n-am mai scris pentru ca am fost la control la endocrinolog si colac peste anemie, am si probleme cu glanda................. =)) sa vad cum o rezolv... ca trebuie sa-mi iau tratamentul, si la dieta inteleg ca ce spune endocrinologul se bate cap in cap cu ce spune hematologul....................... :mrgreen: cind incep trat. voi incepe sa fac si un jurnal al meselor,sa vad ce iese............. :hug:

suricata_2007
Incepator

Mesajde suricata_2007 » 22/09/2008 12:37

LALA, si eu am cintar electronic, am aceiasi problema si cred ca am gasit rezolvarea. in locul cel mai comod pt. tine te cintaresti,iei de bun si de acolo pleci cu socotelile, dar mereu in acelasi loc si cam la fel imbracara............... eu asa fac, dimineata inainte de dus,dar dupa folosirea tualetei.......... :wink: :pup: multa sanatate si curaj cu regimul =D> :blushing: =D>

Înapoi la “Cure de slabire”