vopsea de oua

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ablodde
Incepator

vopsea de oua

Mesajde ablodde » 20/04/2011 12:38

Buna ziua tuturor,
Locuiesc in Franta si anul acesta as dori sa vopsesc cateva oua de Pasti, dar nu am gasit (sau nu am stiut unde sa caut) vopsea.
Acest mesaj se adreseaza deci altor persoane care locuiesc in Franta si care sunt mai descurcarete decat mine, sau care au idei si sugestii.
Va multumesc mult pentru ajutor.
Alexandra
Alex

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 20/04/2011 01:33

Sfaturi din Romania primesti :P

Daca nu gasesti vopsea si nici chef nu ai sa cauti, poti colora oua in mod natural: cu varza rosie pentru oua verzi, cu sfecla rosie pentru oua rosii/mov, cu coji de ceapa rosie pentru oua cacanii (pardon, nu m-am putut abtine - ouale fierte in coji de ceapa rosie iti ies de un castaniu - aramiu foarte frumos si naturell...)

Mai sunt solutii dar nu stiu daca le vrei asa sau tii mortis la vopsele de cumparat, asa ca ma opresc aci :hug:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 20/04/2011 02:17

Poti sa folosesti colorantii alimentari sau hartia creponata mai groasa si intens colorata
http://www.reteteculinare.ro/forum/post ... html#72665

M-am bagat si eu in vorba :blushing:
Chiar daca nu stau in Franta, sper sa-ti fie de ajutor :D
Ultima oară modificat 20/04/2011 07:49 de către alina_i, modificat 1 dată în total.
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

ablodde
Incepator

multumesc

Mesajde ablodde » 20/04/2011 02:56

pentru sfaturi; si eu tot la solutii naturale am ajuns, dar as fi vrut mai multe culori si sa fiu sincera, mai putina bataie de cap:)))) Deh, comoditatea asta!
Alex

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/04/2011 03:04

Sper sa iti raspunda si cineva din Franta caci eu te inteleg tare bine. Am suferit si eu de lipsa colorantilor mai demult, insa pe mine nu ma ajutau raspunsurile romanilor din Italia magazine si produse care se gasesc la Milano sau la Torino unde e plin de romani nu exiosta si prin zona mea . Acum cer din Ro abtibilde care se lipesc la fiert , speciale pentru oua , ocupa spatiu mic si se pot trimite inclusiv in plic .

Sunt frumoase ouale in culori naturale desi e multa munca la ele ( foi uscate de ceapa galbena /aurie .. ies oua culoarea lemnului deschis la culoare, mai galbioare spere ruginiu ), important la colorarea naturala mai intii sa faci fiertura de plante , minim 30 minute si apa sa scada iar la sfirsit adaugi putin otet cind apa e deja colorata pui ouale in ea si le fierbi ... cite este necesar ca sa ias acum iti plac tie

poti sa le vopsesti si cu coloranti alimentari

dar cel mai bine eu as cauta pe google.fr in limba franceza "oua colorate paste " imposibil sa nu gasesti indicatii despre magazine unde se gasesc culori . In Italia se gasesc la magazinele LIDL pentru ca vin din Germania , daca ai magazine romanesti, rusesti , grecesti si acolo gasesti multe produse asemanatoare cu cele din Ro. Cauta pe net daca exista asa ceva in zona ta.

ablodde
Incepator

pentru Crista

Mesajde ablodde » 20/04/2011 04:36

Mersi Crista pentru mesajul tau!
Eu locuiesc in Franta de multi ani, dar sunt mamica de 1 an jumatate si vreau sa prezint obiceiurile ramanesti pentru fiul meu. pana acum nu m-am ostenit cu respectul traditiilor romanesti, dar acum mi se pare important sa le practic.
In Franta nu am vazut oua colorate, in afara oualor de ciocolata! Si nici nu am vazut vreun raion destinat oualor de pasti! dar poate nu am fost eu destul de atenta!
In zona in care locuiesc nu prea sunt romani, doar 2-3 medici ajunsi de vreun an, si nu prea am legaturi cu o comunitate romaneasca! sunt destul de izolata, ca sa zic asa! Oraselul meu are 10000 de locuitori si nu sunt magazine cu specific romanesc sau macar cu specific Europa de est.
Dar am vazut sugestia cu hartia creponata si asa ceva am vazut pana si aici, iar coji de ceapa o sa gasesc eu :D
Va pup, si poate o sa reusesc sa gasesc si vopsea!
Alex

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/04/2011 07:47

Eu locuiesc in State, aceasi problema si aici...sant vopsele dar tare proaste calitativ...prefer cele naturale...asa cum au scris fetele inainte...coji de ceapa, frunze da varza rosie, sfecla rosie...pentru galben folosesc florile de papadie si pentru verde, spanacul. Nu sant culorile prea tari, chiar pot spune ca sant light, dar sant naturale, sanatoase.....fierb inainte frunzele in apa( destul de putina, ca sa pot avea o concentratie mai mare de pigment) apoi adaug otet, si pun ouale spalate si degresate si le fierb...mai scot din cand in cand cate un ou sa ii testez culoarea si cand consider ca e bine la scot la zvantat dupa care le ung cu putin ulei( un servetel imbibat in ulei ) ....am mai folosit food coloring( se gaseste la raoinul de dulciuri /esente) ies destul de bine ouale...sant sigura ca ai sa gasesti culori alimentare la orice magazin mai maricel...in orice oras sant cofetarii particulare, restaurante etc, ..astea toate se aprovizioneaza cu asa ceva.....spor la vopsit oua, sa revii , sa ne tii la curent :hug:

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 20/04/2011 08:20

Vreau sa va arat si experienta mea in materie de oua vopsite natural cu foite de ceapa rosie. Stiam ca am postat-o pe RC, insa nu o gasesc.

http://sabina-madalina.blogspot.com/201 ... oi-de.html

Culoarea rezultata chiar mi-a placut si anul acesta voi vopsi ouale tot cu foite de ceapa. Intensitatea culorii difera in functie de timpul cat stau ouale in apa rosie.

PS. nu stiu daca este permis sa mi pun link catre blog (Adi, te rog spune-mi)
Ultima oară modificat 20/04/2011 08:32 de către sabina1609, modificat de 2 ori în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/04/2011 08:28

Sabina ti-au iesit foarte frumoase ale mele anul trecut pareau de ciocolata =)) asa de inchisa era nuanta .

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 20/04/2011 08:30

crista scrie:Sabina ti-au iesit foarte frumoase ale mele anul trecut pareau de ciocolata =)) asa de inchisa era nuanta .

cat timp le-ai fiert?
eu cred ca depinde si de soiul de ceapa

mi-am propus anul acesta sa fac cateva si cu tumeric

Înapoi la “Zona libera”