Visine pentru prajituri sau cum le conservam

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 08/07/2014 10:19

pupi scrie:Claudia, nici in zona mea nu se prea gasesc visine. Mai sant unele ferme care au cirese si printre ciresi mai au si cate unul, doi visini. Trebuie sa fim pe faza cand apar.
Anul asta am avut noroc mare .
Cunostinta mea de la care cumpar ouale de casa are in curte doi visini si de la ea am cumparat .....poate gasesti si tu pe cineva cu un visin in curte si te pricopsesti cu cateva kg :) :hug: :hug: :pup:

Pupi, daca folosesc aspirina sub forma de pastile trebuie sa le pisez sau le pun intregi si se dizolva?Si mai am intrebare, ai folosit vreodata aspirina vegetala, un extract natural din salcie, la noi se numeste salix?

:flower: :flower: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 09/07/2014 12:45

:o Ce bine arata... si ce culoare minunata au! Poate la intoarcerea din vacanta voi fi si eu mai harnica (imi fac putin curaj si poate anul acesta pun pentru iarna ”bunatati de camara” de care sa ne bucuram mai tarziu). :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/07/2014 09:19

Mikirafaela, asa e , o reteta foarte veche si foarte bune....la noi se punea in borcane mereu, congelatorul pe vremuri era mai micut si mama pastra in el doar carne :P :P ...multumesc si sper sa ajungi sa faci reteta asta :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/07/2014 09:20

Dana draga, se fac usor si sant atre bune si asa cum ai subliniat spatiul in congelator se poate folosi pentru alte produse care nu se pot conserva....sper sa a jungi sa pregatesti reteta :hug: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/07/2014 09:23

Bia, raspund cu intarziere( e vacanta si la mine :wink: :P ) ....pastilele de aspirina mama mea le pisa.....despre aspirina nu pot sa iti spun nimic pentru ca nu am folosit niciodata....imi pare rau ca nu te pot ajuta :hug: :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/07/2014 09:24

Anto, te pup, multumesc si te astept sa revii cu forte noi, proaspete si cu cateva borcane de visine la borcan....curaj ai, asta o stiu eu prea bine dar cred ca marea problema este timpul :hug: :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Usor de gatit”