Visine pentru prajituri sau cum le conservam

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Visine pentru prajituri sau cum le conservam

Mesajde pupi » 03/07/2014 10:29

Bunica , mama mea si soacra mea puneau visine la borcan special pentru a le folosi iarna, la prajituri sau pe post de garnitura/salata langa o friptura buna :roll: ..
Ani de zile am cautat visine prin zona mea si e foarte greu sa le gasesc ....anul asta am fost ultra super norocoasa si am cumparat 10 kg de visine :P :P ...

10 kg visine cu samburi
1,5 kg zahar
2 linguri scuturate de salicilat( sau aspirina sau ce conservant doriti)

Visinile se pun in vas cu apa rece si se spala bine de tot, se indeparteaza codita si samburii....un proces destul de neplacut si indelungat DAR rezultatul final merita tot efortul.
In general din 10 kg de visine necuratate dupa ce am indepartat samburii si coditele ne raman circa 6,5-7 kg .
Peste visinele curatate adaugam zaharul prevazut ( daca sant mai acre se poate mari cantitatea de zahar da nu mult pentru ca vor fi prea dulci si nu vrem asta) si cu o lingura de lemn amestecam sa patrunda bine zaharul peste tot, se acopera vasul si se pune la frigider peste noapte.
A doua zi mai amestecam odata sa vedem daca s-a topit tot zaharul si sa vedem cat lichid s-a format presaram salicilatul deasupra, amestecam sa intre bine peste tot dupa care incepem sa umplem borcanele curatate/sterilizate din timp.
Indesam visinele bine in borcan si dupa ce am terminat cu operatia asta incepem sa turnam cate putin din siropul de visine ramas in vas.
Borcanele le capsam si fierbem la baia de abur pentru 20 de minute. Avem grija cand punem borcanele in vase sa asezam un prosop pe fundul vasului dar si intre borcane ca in timpul fierberii sa nu se clatine borcanele si sa se loveasca unul de altul , sa pocneasca sau sa se fisureze.
Lasam la racit in apa ( vasul ramane acoperit) si a doua zi scoatem din apa, stergem si asezam in camara.
In vas va mai ramane sirop care s-a format din visinele scurse si zahar, el nu se arunca si se pune la foc si se fierbe cateva minute dupa care se trage la sticle si se consuma vara pe caldura pentru a face sirop de visine cu apa minerala
Iarna sant foarte bune la prajituri cu visine sau langa o friptura
Fişiere ataşate
034_vi_3752.jpg
034_vi_3752.jpg (64.69 KiB) Vizualizat de 3446 ori
011_vi.jpg
011_vi.jpg (78.58 KiB) Vizualizat de 3446 ori
012_vi.jpg
012_vi.jpg (117.62 KiB) Vizualizat de 3446 ori
013_vi.jpg
013_vi.jpg (98.02 KiB) Vizualizat de 3446 ori
014_vio.jpg
014_vio.jpg (81.5 KiB) Vizualizat de 3446 ori
015_vi.jpg
015_vi.jpg (116.57 KiB) Vizualizat de 3446 ori
016_vi.jpg
016_vi.jpg (75.63 KiB) Vizualizat de 3446 ori
017_vi.jpg
017_vi.jpg (73.99 KiB) Vizualizat de 3446 ori
034_vi_9929.jpg
034_vi_9929.jpg (64.69 KiB) Vizualizat de 3446 ori

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Visine pentru prajituri sau cum le conservam

Mesajde biaskitchen » 04/07/2014 07:39

Pupi, imi place reteta, mai ales ca ai pus putin zahar.
Cred ca iarna le poti manca si ca atare!!!!!!!!
:love: :master: :love:

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 04/07/2014 10:28

Pupi stiu si eu metoda asta .Aici se gasesc visine si sant doua feluri unele care apar acum mai devreme si sant mai deschise la culoare asa am luat si eu anul trecut si unele inchise care apar mai la sfarsitul luni iulie.Anul asta imi incerc norocul si le voi astepta pe cele mai tarzii .
hi

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 04/07/2014 11:24

Ce norocoasa aici nu se gasesc visine de cumparat doar daca are cineva un copac uitat de timp in gradina :) imi place mult reteta am sa o pastrez cine stie poate o sa am noroc :wink: =D> =D>
claudia

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 05/07/2014 10:07

Cunosc reteta de foarte mult timp. Pentru ca in trecut ai mei nu aveau spatiu in congelatorul frigiderului (tata, ca de altfel si sotul meu si poate ca multi alti barbati cred ca, congelatorul e doar pentru carnita) puneau pe iarna visine pentru placinta. Imi plac foarte mult si mie si inca mai avem noroc ca rudele au la tara cate un copacel roditor!
:flower: :flower: :flower:
:hug:
MIKI

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/07/2014 08:08

Multumesc de reteta :master: :master: :master: ...am auzit de ea,dar nu am incercat-o niciodata ....
Bunica mea le pregateste asemanator ,doar ca le pune in recipiente de plastic si le congeleaza :wink:
Imi place si acest mod de conservare al bunicii dumneavoastre, deoarece ramane mai mult loc in congelator :peace: :wink:

:hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/07/2014 07:19

Bia, daca mai ai visine sa incerci cateva borcanase, sant bune la prajituri , mult mai bune decat cele din compot sau se pot folosi garnitura langa fripturi( voi nu mancati carne dar totusi am pus si idea asta) dar se pot consuma si ca atare si sant la fel de bune, sant acrisoare, zaharul le da doar un procent mic de dulceata....sant nemaipomenite, deja imi lasa gura apa doar cand ma gandesc la ele si la iarna :P :P ...multumesc :hug: :love: :hug:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 07/07/2014 11:14

pupi scrie:Bia, daca mai ai visine sa incerci cateva borcanase, sant bune la prajituri , mult mai bune decat cele din compot sau se pot folosi garnitura langa fripturi( voi nu mancati carne dar totusi am pus si idea asta) dar se pot consuma si ca atare si sant la fel de bune, sant acrisoare, zaharul le da doar un procent mic de dulceata....sant nemaipomenite, deja imi lasa gura apa doar cand ma gandesc la ele si la iarna :P :P ...multumesc :hug: :love: :hug:

Mai sunt visine pe la noi, mai greu cu curatuldar merit efortul.Cred ca fac sambata si reteta aceasta, cu 5 kg , ma i-a ameteala numai cand ma gandesc la 10 kg de curat.Apoi ma gandesc ca asta iarna imi trebuiau niste visine pt o reteta si am platit 6 dolari pt 100 g visine confiate ,cam cat platesc acum pt 4 kg de visine si parca imi vine cheful sa le conserv.
Foarte utila si reteta asta.
:love: :hug: :love:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 08/07/2014 07:00

Mara stiu ca la voi sant visine mult mai multe decat in partea noastra. Am fost acolo la Niagara-on -the- Lake, am vazut foarte multe livezi de visini si toti producatorii aveau contract cu firma aia americana Delmonte.....aici nu sant cautate visinele si nu pot sa imi dau seama de ce ....sper sa ii dai o sansa anul asta fructului astuia...e nemaipomenit de bun.
Eram sigura ca si tu cunosti reteta asta, in zona nopastra se folosea des modul asta de a conserva visinele pentru iarna :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 08/07/2014 07:03

Claudia, nici in zona mea nu se prea gasesc visine. Mai sant unele ferme care au cirese si printre ciresi mai au si cate unul, doi visini. Trebuie sa fim pe faza cand apar.
Anul asta am avut noroc mare .
Cunostinta mea de la care cumpar ouale de casa are in curte doi visini si de la ea am cumparat .....poate gasesti si tu pe cineva cu un visin in curte si te pricopsesti cu cateva kg :) :hug: :hug: :pup:

Înapoi la “Usor de gatit”