Video - Retete Culinare - O noua sectiune!

Fiti la curent cu anunturile noastre si participati la ĂŽmbunatatirea site-ului prin efectuarea unor sondaje de opinie privitoare la propunerile noastre.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, andrei, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 02/03/2009 08:20

Saptamana asta revine Pupi cu un filmulet deosebit: dupa ce nea-a prezentat cum sa facem testoasa din aluat, acum ne prezinta cum sa facem curcanasii

Imagine

Felicitari Pupi! Foarte interesant! =D> =D> =D> :master: :flower:
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 15/03/2009 02:59

Alina_i revine in sectiunea video cu un nou filmulet "Servetel pasarea Paradisului"

Imagine

Felicitari Alina! Datorita tie mesele noastre vor fi mult mai atragatoare! =D> =D> =D> :flower: :hug:
Ultima oară modificat 22/03/2009 01:49 de către adi, modificat de 2 ori în total.
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 22/03/2009 01:48

Alina_i continua seria Ornamente din servetele in sectiunea video cu un nou filmulet "Servetel Flacara"

Imagine

Felicitari Alina! Arata deosebit! Multumim ;) =D> :flower: :hug:
Imagine

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 22/03/2009 02:34

Alina,felicitarile mele! =D> =D> :flower: :flower:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

simonica37
Incepator

Mesajde simonica37 » 11/04/2009 06:13

Alincai o critica pe Leila ca prea se complica cu prepararea taiteilor pentru supa,ma refer la cei facuti pe spata ca sunt buni si cei facuti la masina.E adevarat dar daca ai minca odata din aia ti-ai schimba parerea.Sunt din aceeasi zona si la noi se folosesc foarte des atit in supa de carne cit si in papricas de pui sau si mai bun in bogracs(o mincare preluata de la unguri)sau chiar ca si garnitura la tocanite.Orice nunta care se respecta la noi nu se concepe fara aceste girtene.Daca nu ma crezi de diferenta de gust da-mi o adresa si iti trimit.Ai fi a 2-a persoana pe care as convinge-o dupa cumnatul meu care e din Cluj si pina sa vina la mine nu a mincat asa ceva iar acum nu mai vrea altfel de taitei in supa :P iar sora mea ma injura ca l-am invatat .

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 11/04/2009 09:55

Simonica , nu e critica la adresa mea :) , femeia si-a exprimat parerea :) Nu toata lumea are rabdare la asa ceva . A fost din contra, draguta si mi-a urat si spor :wink:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 17/06/2009 02:30

Dupa o mica pauza revenim cu un nou filmulet adugat la sectiunea video: Prajitura cu banane si ciocolata (pentru diabetici)

Imagine

sper sa va placa ...

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 17/06/2009 02:39

adi scrie:Dupa o mica pauza revenim cu un nou filmulet adugat la sectiunea video: Prajitura cu banane si ciocolata (pentru diabetici)

Imagine

sper sa va placa ...

Mie chiar imi place prajiturica, o idee super , am sa-i prepar sotului meu acest desert numai ca am o mica nelamurire...zaharul brun e indicat la diabetici? :?

admin
RC Admin
RC Admin

Mesajde admin » 17/06/2009 03:01

M-am informat si revin cu raspunsul:
Zaharul brun nu este mai indicat decat celelalte zaharuri simple pentru diabetici.

Insa, e imposibil de scos dintr-o dieta intraga cantitate de zahar (il iei din fructe, din panificatie etc.). Reteta e luata dintr-o carte de bucate pentru diabetici - de aici si valorile nutritionale care sa-i ajute pe cei ce-si supravegheaza dieta. Si in ea e inclus zaharul. In acea carte scria ca nu trebuie exclus in totalitate din dieta, ci trebuie inclus in alimente (sau combinat cu alimente) care sa nu determine o crestere brusca a glicemiei. Si, de asemenea, trebuie consumate cu moderatie.

Insa, zaharul poate fi inlocuit si cu indulcitori, daca e necesara o dieta mai stricta. (cantitatea de zahar inlocuita cu echivalentul ei in indulcitori).

Faza e ca, daca medicul a interzis complet consumul de zahar cuiva, atunci acea persoana cred ca ar trebui sa inlocuiasca zaharul cu un indulcitor recomandat. As vrea sa fiu mai explicit, dar ma depaseste si pe mine subiectul. Ce stiu sigur e ca reteta e dintr-o carte cu deserturi dedicate in mod special diabeticilor. Si ca la gust prajitura nu e chiar dulce :D. Si se face rapid :)

:hug: :flower:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 17/06/2009 03:04

Eu pentru sotul meu am inlocuit zaharul cu indulcitor in orice desert.
Probabil e interzis de tot zaharul la cei insulino-dependenti.
Parerile sunt impartite , oricum sigur voi face reteta :flower:

Înapoi la “Anunturi si propuneri”