Valencia in Fallas

In aceasta zona sunt publicate articole realizate de catre membrii clubului editorial, si reprezinta si o modalitate de a sugera teme idei pentru newsletter.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, Moderatori

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/03/2007 04:40

o sarbatoare superba!multumim de excursie si mai ales de explicatii,esti un ghid f. bun.
strazile luminate m-au impresionat cel mai mult,o intreaga arhitectura!caruri monumentale am vazut si pe la noi dar asa starzi superb luminate inca nu! :hug: :pup:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 19/03/2007 04:40

Superbe poze !!!

Nici eu nu am vazut articolul pina acum si cum discutiile la cafea nu le vad era sa il pierd :cry: ...

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 19/03/2007 05:01

Fetelor, in aceasta noapte toate aceste monumente se ard. Incepand cu ora 10 (ora Spaniei) se inepe cu cele mici (infantile), apoi cu cele mari.

http://www.rtvv.es intrand in aceasta adresa puteti vedea timp de mai bine de 2-3 ore Valencia in "flacari". Imaginile sunt de nedescris, mai ales ca sunt multe transmisii din elicopter.

Puteti vedea emotiile participantilor si rauri de lacrimi ale fetelor-fallere. Cu aceasta ocazie, inceteaza pentru ele perioada de reinat. Pentru anul urmator, vor fi alese alte "regine" ale acestei frumoase sarbatori.

Ma bucur mult ca v-au placut. Imaginati-va ca in aceasta perioada nu exista loc la hoteluri, ca s-a dublat numarul locuitorilor prin afluienta de turisti din toata lumea. Asa ca cine doreste sa vada totul "pe viu" trebuiesc facute rezervari cat mai curand. Promit sa va insotesc pe toate :hug: si sa va invit la o ciocolata calda cu porras :buuun:

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 19/03/2007 08:46

Maria, superb articol, superba traditie, ma face sa tinjesc si mai mult dupa Europa si Romania!
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Si ce frumos scrii, ati putea sa incepeti un ziar tu si cu Cara, Soothe, Mona SP, Roxana si toti care aveti talent literar aici si stiti voi cine sinteti, ar fi de mare succes, un ziar pentru romanii de pretutindeni! ( eu as pune niste poze sa va mai agasez pe toti un picut :D )
Sper sa fiu acasa la ora 10 pm ora ta sa ma uit la spectacol, pacat ca noi nu o sa putem calatori niciodata in Martie, copii au scoala, mai trebuie sa asteptam 14 ani, pina pleaca ultima la facultate! :D

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 19/03/2007 09:17

Simona3 scrie:Maria, superb articol, superba traditie, ma face sa tinjesc si mai mult dupa Europa si Romania!
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Si ce frumos scrii, ati putea sa incepeti un ziar tu si cu Cara, Soothe, Mona SP, Roxana si toti care aveti talent literar aici si stiti voi cine sinteti, ar fi de mare succes, un ziar pentru romanii de pretutindeni! ( eu as pune niste poze sa va mai agasez pe toti un picut :D )
Sper sa fiu acasa la ora 10 pm ora ta sa ma uit la spectacol, pacat ca noi nu o sa putem calatori niciodata in Martie, copii au scoala, mai trebuie sa asteptam 14 ani, pina pleaca ultima la facultate! :D

Simona, asta incercam sa facem in cadrul clubului. Sa scriem pentru toti cei care ne viziteaza si sa incercam sa antrenam pe toata lumea sa se amineze sa scrie. Nu stiu daca am talent sau nu, dar imi place sa scriu (am inceput la 5 ani si nu m-am oprit). :P

Scriu spontan, de multe ori nici nu recitesc, dar sunt convinsa ca sunt multe/multi care au talent si nu stiu. Important este sa se scrie. :wink:

Eu ii multumesc foarte mult Carei pentru ca, poate fara sa stie, mi-a dat impuls si incredere in mine sa scriu aici, la club. :master:

Cred ca daca incerci si tu vei putea sa scrii ceva frumos langa pozele tale minunate care nu incanta privirea si sufletul :clipocit:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/03/2007 09:38

:party: maria :hug: cred ca o sa aveti o seara de vis! mi-ar placea sa vad totul 'pe viu' dar anul asta o sa ma multumesc cu transmisia tv ( :pup: bine ca ne-ai dat linkul ca sa putem vedea in direct; sa speram ca o sa functioneze bine :? ) daca o sa ne placa mult mult mult ce vedem in seara asta, poate la anu`o sa organizam o intalnire in valencia :hug: facem rezervarile la hotel cu jumatate de an mai devreme :P imi place ca e caldutz si in perioada asta a anului.. (nu ca in alte zone..unde e cand ploaie, cand grindina, cand vant, cand toate la un loc :x :(

e o sarbatoare frumoasa si , din ceea ce ne-ai povestit, intuiesc ca e o experienta deosebita!! nu trebuie sa pierdem asa ceva :hug: :party: :flower:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 21/03/2007 01:50

Am sa va pun cateva poze de la Catedrala sa vedeti cum au "imbracat" Fecioara acest an. In fiecare an are haine "diferite".
Fişiere ataşate
Manta.JPG
Totul doar de garoafe
Manta.JPG (72.86 KiB) Vizualizat de 3558 ori
Lateral.JPG
Lateral.JPG (81.17 KiB) Vizualizat de 3558 ori
La Virgen de los Desamparados - Patroana Valenciei.JPG
In calendarul catolic sunt o multime de Virgen (Fecioare)
La Virgen de los Desamparados - Patroana Valenciei.JPG (76.32 KiB) Vizualizat de 3558 ori
Virgen.JPG
Ochii plini de blandete, foarte expresivi
Virgen.JPG (75.45 KiB) Vizualizat de 3558 ori
Rosu, mult rosu....JPG
A fost azi un vant si un frig de parca vine iar iarna.
Rosu, mult rosu....JPG (92.48 KiB) Vizualizat de 3558 ori
O parte din florile aduse ca ofranda.JPG
O parte din florile aduse ca ofranda.JPG (112.05 KiB) Vizualizat de 3558 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 21/03/2007 08:40

ce de flori!! ce frumusete! :hug: e o traditie deosebita si merita sa venim, sa facem poze si sa vedem 'pe viu' totul :) numai sanatosi sa fim :hug:

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 21/03/2007 10:26

Maria, este incredibil de frumos, odata in viata tot o sa ajung sa vad pe viu frumusetile festivalului si Valenciei!

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 21/03/2007 11:43

Va astept cu drag pe toate/toti :hug:

Înapoi la “Articole Club Editorial”