Uscaturi de toate felurile

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

qadrianaq
Incepator

Mesajde qadrianaq » 11/07/2010 03:21

asteptam !!

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 15/07/2010 01:42

Si eu astept minunea !
:o :o :o
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 15/07/2010 03:49

:( Fetelor, n-am nici o minune de aratat; in timp ce zugravul sta pe pereti, sotia din dotare sta pe langa mine...
Si vazand ea jumatatile de caise frumos uscate a inceput a le da tarcoale pana cand ei i s-au terminat tarcoalele si mie caisele (...i le-am daruit :clipocit: )

Dar fac eu altele si nu e de fapt nici o minune: se fac la fel ca rosiile, ciumpercile si ce v-am mai aratat pe-aici :hug: :pup:
Ultima oară modificat 16/07/2010 02:25 de către iuliajewel, modificat 1 dată în total.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 16/07/2010 12:29

iuliajewel scrie::( Fetelor, n-am nici o minune de aratat; in timp ce zugravul sta pe pereti, sotia din dotare sta pe langa mine...
Si vazand ea jumatatile de caise frumos uscate a inceput a le da tarcoale pana cand ei i s-au terminat tarcoalele si mie caisele (i le-am daruit :clipocit: )

Dar fac eu altele si nu e de fapt nici o minune: se fac la fel ca rosiile, ciumpercile si ce v-am mai aratat pe-aici :hug: :pup:

=)) =)) =)) foarte tare !!!

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/07/2010 03:09

thea scrie:
iuliajewel scrie::( Fetelor, n-am nici o minune de aratat; in timp ce zugravul sta pe pereti, sotia din dotare sta pe langa mine...
Si vazand ea jumatatile de caise frumos uscate a inceput a le da tarcoale pana cand ei i s-au terminat tarcoalele si mie caisele (i le-am daruit :clipocit: )

=)) =)) =)) foarte tare !!!

Da, foarte tare, intr-adevar. Da'n-o pacalesc eu in WE? Ca tot poporul are liber :lol: si eu imi fac de cap cu niste visine :D
Fişiere ataşate
P7070146.JPG
P7070146.JPG (36.2 KiB) Vizualizat de 1602 ori
P7070140.JPG
P7070140.JPG (57.8 KiB) Vizualizat de 1602 ori
P7070148.JPG
P7070148.JPG (34.53 KiB) Vizualizat de 1602 ori
P7070139.JPG
P7070139.JPG (54.78 KiB) Vizualizat de 1602 ori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 17/07/2010 12:49

Am uitat sa va spun, fetele, sa nu aruncati coditele si frunzele visinelor, dupa spalare (ba daca aveti un visin in curte sau prin preajma, agonisiti cateva crengute: avand mult tanin, sunt bune la orice conservati peste iarna, fie ele muraturi, legume pt. ciorbe sau varza la butoi :)

Dar pe langa tanin, dau un gust deosebit oricarui aliment ce-i sta in brate; chiar si borsul facut in casa are nevoie de-o creanga de visin.

Probabil ca stiti toate astea dar asa am lamurit ce cauta ultimul sertar al masinii de uscat, plin de frunzulite si codite...fiindca nu am visin in curte :(

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/07/2010 10:24

Iulia, mai intru si eu asa cate putin pe aici ca nu prea am acces la calculator....spune-mi nu face galagie uscatorul tau de fructe?....al meu facea o bazaiala enervanta si l-am dus inapoi la magazin ( nu am fost multumita nici de produsul final :cry: )...fructele /legumele, se uscau la suprafata bine , dar in interior unele ramaneau mai umede si se cam stricau in timp :cry: .....grosimea feliilor de rosii de exemplu , a fost uniforma, nu se suprapuneau, aerul cald avea destul loc sa circule prin uscator, vreau sa spun ca am tinut cont cu strictete de instructiunile de folosire, dar rezultatul ..... :cry: , asa cum am mai scris, cam nesatisfacator....ce faci tu in plus fata de indicatile din brosurica masinii? :hug:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 20/07/2010 01:15

pupi scrie:Iulia, mai intru si eu asa cate putin pe aici ca nu prea am acces la calculator....spune-mi nu face galagie uscatorul tau de fructe?....al meu facea o bazaiala enervanta si l-am dus inapoi la magazin ( nu am fost multumita nici de produsul final :cry: )...fructele /legumele, se uscau la suprafata bine , dar in interior unele ramaneau mai umede si se cam stricau in timp :cry: .....grosimea feliilor de rosii de exemplu , a fost uniforma, nu se suprapuneau, aerul cald avea destul loc sa circule prin uscator, vreau sa spun ca am tinut cont cu strictete de instructiunile de folosire, dar rezultatul ..... :cry: , asa cum am mai scris, cam nesatisfacator....ce faci tu in plus fata de indicatile din brosurica masinii? :hug:

:hug: Pupi draga, am scris ce fac eu cu produsele uscate de masina, dupa ce le scot - dar lista de asteptare a "Cartii de bucate" e lunga cat o zi de post; am scris de rosii, de ciuperci...sa mai scriu o data?
Daca-i voie, mai scriu o data (citind ca nu ai acces la calc prea mult - apropos - masina nu face mai mult zgomot decat cooler-ul unitatii centrale al Majestatii Sale Computer 8) )

Daca nu esti acum la calc poate-mi raspunde altcineva, mai familiarizat in cutumele site-ului si-ti scriu inca o data pasii de urmat dupa uscare (ce nu sunt in manualul de instructiuni :lol: )

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”