Uraganul Catrina - Ce nu au reusit teroristi ...

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Alinuta
Incepator

Uraganul Catrina - Ce nu au reusit teroristi ...

Mesajde Alinuta » 06/09/2005 02:03

Inteleg ca poate americanii au fost surprinsi de uraganul Catrina si ca a fost mai mult decat se asteptau, dar ce nu inteleg e cum o tara atat de dezvoltata a reactionat asa de greu la efectele uraganului. Cum de oamenii erau nevoiti sa se ascunda de cei care trebuiau sa ii ajute (politisti, militari) pentru a putea lua o gura de apa minerala. Pana si la noi in Romania ajungeau ajutoare cu apa minerala la timp cat de cat.

Cred ca e totusi o problema de mentalitate, daca comparam pe englezi cu americanii, pastrand proportiile bineinteles - in ceea ce priveste cum au reactionat in conditii de criza - englezii in fata atentatelor teroriste si americanii la cele ale naturii - se vede clar o diferenta. Eu cred ca daca se intampla ceva similar si in Anglia, probabil ca oamenii s-ar fi asezat linistiti in ordine la magazinele distruse si nu ar fi aparut bande inarmate ci grupuri de oameni care impreuna cu autoritatile sa caute supravietuitori.

Deci pana la urma sa-i ridicam in slavi pe americani si cultura lor, sau sa ne tinem de cultura noastra "inapoiata" cu 100 de ani ...

Pana la urma sa le dea minte americanilor sa gandeasca mai bine cand isi aleg conducatorii - si sa se gandeasca mai mult la viata si mai putin la bani ...

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 12/09/2005 02:11

Pana la urma nu cred ca e vorba de caracterul americanilor si de cultura lor, pur si simplu nu cred ca au reusit inca sa gaseasca o modalitate de a contracara eficient terorismul. Dupa ani de pregatiri militare pentru un razboi direct purtat de la distanta, cred ca au fost loviti in modul in care nu se asteptau, atat de evenimentele de la 11 septembrie cat si de natura.

Cred ca urmatoarele decenii vor fi marcate atat de lupta impotriva terorismului cat si de cea impotriva naturii. Si nu cred ca e vorba aici numai de SUA; si Europa se izbeste de fenomene naturale care nu erau obisnute in aceasta zona, si mai mult chiar si atacurile teroriste s-au reorientat spre o izolare a Americii de aliati printr-un nou razboi rece. Dupa cortina de fier se pare ca urmeaza o cortina a terorii cel putin pentru marile orase ale lumii.

De la ce se intampla acuma in lume pan la pacea mondiala este cale foarte lunga ...

ioanabr
Incepator

Mesajde ioanabr » 13/09/2005 12:25

Nu stiu ce poate fi mai evident ca al 3-lea razboi mondial a inceput?
Nu spune nimeni ca el trebuie sa fie dat pe un teren unde sa se infrunte 2 armate bine definite, cu un numar X de oameni si un numar y de arme si munitii.
Razboiul intre teroristi si lumea civilizata ( ca sa fim sinceri i-i cam zgandara ) cred ca e al 3- lea si va tine mult. Sper sa nu se inchida cu sfarsitul lumii.
Sa speram ca la noi va fi aceeasi liniste usor de cumparat. Pentru ca , pana la urma, sincer e mai bine sa traiesti intr-o tara unde oamenii nu se omoara ci se vand .

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 15/09/2005 01:41

Apropo de ales conducatori, nu e greu sa iasa Bush cata vreme are o masina de vot in spate. Si ,dupa cum spunea CTP acum ceva vreme " principala calitate pentru a fi presedintele Americii e sa fii analfabet" , se pare ca data asta au dat peste candidatul perfect.
Dar problemele noastre sunt cu totul altele decat cine-i conduce pe americani, unde de altfel nici nu conteaza pentru ca tara merge bine de la sine, ci mai degraba cum e la noi.
Aici problema devine mai interesanta cand , in loc sa avem liniste si pace macar dupa ce s-au impartit toate locurile aducatoare de venituri, avem si certuri intre Presedinte si Prim Ministru.
Fie ele chiar si de fatada iar ei colaborand foarte bine in realitate, acestea nu dau bine din punct de vedere international si aici ar fi interesant de auzit parerile colegilor de forum care sunt stabiliti in afara. Cum e vazuta Romania acum? Sperante pe 2007 ? Ne mai asteapta cineva sa ne bagam mintile in cap?

Înapoi la “Zona libera”