Tutorial: Postare Reteta cu Poze in Cartea de Bucate

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Tutorial: Postare Reteta cu Poze in Cartea de Bucate

Mesajde adi » 05/06/2006 12:26

Cartea de bucate de pe site permite atribuirea de poze. Pentru aceasta trebuie sa fie indeplinite urmatoarele conditii:

1. Sa aveti deschisa deja o discutie pe forum in care sa aveti postate pozele pe care doriti sa le afisati.

2. Toate pozele din discutia respectiva vor fi afisate in cartea de bucate sub reteta dumneavoastra

3. Sa fiti logati in contul dumneavoastra.

PASI POSTARE RETETA (exemplificati prin poze)
------------------------------------------------------
Pas 1. - Sectiune Propune Reteta http://www.reteteculinare.ro/propune_reteta/

Pas 2. - Deschide o noua pagina in care sa fie forumul de discutii

Pas 3. - Accesare discutie in care se afla postate pozele pe forum

Pas 4. - Copiere link - din fereastra de navigare:
trebuie sa fie de forma:
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ti_ii-706/ (daca in noua fereastra nu sunteti logati)
sau:
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... umpluti_ii
(daca sunteti logati in noua fereastra)

Daca link-ul nu este corect reteta nu va fi postata. Daca nu introduceti nici un link, reteta va fi postata fara a avea atasate poze.

Daca nu reusiti - puteti sa precizati in fereastra Mentiuni Topicul (Titlul discutiei unde sunt postate pozele) si reteta va fi editata de catre administrator pentru a avea atasate pozele din discutia respectiva.
Fişiere ataşate
forum_step3.jpg
Pas 4. Copiere Link Discutie
forum_step3.jpg (41.63 KiB) Vizualizat de 19823 ori
forum_step2.jpg
Pas 3. Accesare Discutie Forum
forum_step2.jpg (40.02 KiB) Vizualizat de 19823 ori
forum_step1.jpg
Pas2. Deschidere Pagina Forum de Discutii
forum_step1.jpg (32.44 KiB) Vizualizat de 19823 ori
link_forum.jpg
Zona in care trebuie copiat link-ul spre discutia din forum
link_forum.jpg (40.45 KiB) Vizualizat de 19823 ori
propune_reteta.jpg
Pas 1. Propune Reteta (trebuie sa fiti logati in cont)
propune_reteta.jpg (37.38 KiB) Vizualizat de 19823 ori
Ultima oară modificat 15/03/2010 12:29 de către adi, modificat 1 dată în total.

Theodora
Bucatar in devenire

Mesajde Theodora » 21/09/2006 10:36

Daca nu e cu suparare,vin si eu cu o intrebare!
Cand cineva pune o reteta in carte,pozele nu e normal si firesc sa fie POZE PROPRII?
Adica oricine poate posta o reteta si sa "imprumute" pozele alcuiva"
Ca mai jos de ex:
http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/dulciuri/tarta_cu_fructe-378/
http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/dulciuri/tort_dobos-617/
Sau nu le "imprumuta" autorul ci administratia site-ului!
Oricum ar fi,eu va rog ca pozele mele sa fie scoase de acolo de unde nu eu sunt autorul...chiar daca nu e reteta mea,sunt pozele mele! :flower:
Imagine
Imagine
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 21/09/2006 10:49

Theodora - din pacate scriptul care preia pozele de pe forum e automat. Practic ia toate pozele dintr-o anumita discutie.

Daca o membra incepe o discutie pe forum - Tarta cu Fructe de exemplu - si posteaza poze cu ea, daca altcineva posteaza in acelasi subiect poze pentru reteta respetiva - ele sunt afisate tot acolo.

Deci nu este in nici un caz un furt - nu iti ia cineva pozele - pur si siplu sunt afisate toate pentru discuta respectiva.

Daca vrei pot fie sa incerc sa impart discutia in doua astfel incat sa mut raspunsul tau, fie sa iti stergi pozele din discutia respectiva.

Theodora
Bucatar in devenire

Mesajde Theodora » 21/09/2006 11:37

Nu,e ok...si imi cer scuze,nu am vrut sa supar...doar sa stiu ce si cum...oricum,atunci cand postam ceva pe net,nu mai e al nostru si oricum pozele au numele meu...deci e ok...ma luat valul,sorry! :flower:
Daca vrei poti sterge si mesajul meu scris aici si raspunsul tau...ca m-am lamurit...sa nu stricam topicul! :hug:
Imagine

Imagine

Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 18/12/2006 12:42

Theodora, o schimbare a procedurii de postare: - cand adugi o reteta in cartea de bucate si pui link spre discutia de pe forum - iti apar doar pozele postate de tine, deci daca au postat poze doua persoane, doar pozele persoanei care a adaugat retea vor fi afisate.

Astfel pot sa fie chiar mai multe retete in cartea de bucate care au legatura la aceeasi discutie ;)

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 18/12/2006 02:54

adi scrie:Theodora, o schimbare a procedurii de postare: - cand adugi o reteta in cartea de bucate si pui link spre discutia de pe forum - iti apar doar pozele postate de tine, deci daca au postat poze doua persoane, doar pozele persoanei care a adaugat retea vor fi afisate.

Astfel pot sa fie chiar mai multe retete in cartea de bucate care au legatura la aceeasi discutie ;)

In deplin acord cu tine Adi. Foarte bine ai/ati facut pentru ca altfel ar apare un fel de concurenta care nu pica totdeauna bine.

Adica vine o fata cu o idee, deschide un topic, se chinuie sa faca o reteta, pune poze..tot deranjul, ce mai. Si apoi vine altcineva, isi sufleca manecile, lustruieste pe ici pe colo si-i trage alte poze mai di'hai, pe aceeasi tema, ca si cum ar zice.. "las-o p'aia, sa ma vedeti pe mine, fetelor!". Nu ma refer aici la comentarii, pareri sau la informatii suplimentare, ci doar la poze.

Am inteles bine?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 14/11/2007 06:16

Adi, am postat azi la cartea de bucate o reteta de paste, am adaugat un link unde era poza si s-a intamplat ca mi-a aparut poza la alta reteta de-a mea (clatite cu mere) iar reteta de paste nu a aparut. Acum nu stiu ce sa fac cu poza de paste de la clatite... :D

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 14/11/2007 06:27

Elena - trebuie sa pui pozele pentru o reteta intr-o discutie separata - daca vrei sa fie afisate bine in cartea de bucate - faci un topic separat in Retete Ilustrate de ex - unde postezi reteta ta si poze/poza

De obicei in discutiile generale gen Ce am gatit azi etc - se prezinta cate o poza si link spre topicul unde e toata reteta si pozele ei ;)

Nu stiu daca am fost prea clar - mai simplu - daca precizezi o discutie cand postezi o reteta in cartea de bucate, toate pozele tale din acea discutie sunt afisate la reteta ta

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 14/11/2007 07:11

Adi sterge te rog poza cu paste de la clatite cu mere... Inseamna ca reteta de paste nu e in carte?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 15/11/2007 07:58

Ady, tot eu... Pe forum imi scrie ca am postat 3 retete dar de fapt sunt 2... Si ce sa fac cu poza de paste de la reteta de clatite?! :vis:

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”