Tutorial: Editare Imagini folosind Pixia

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

marion
Incepator

Mesajde marion » 11/10/2007 01:31

Offf si eu ma chinui de ceva timp si nu reusesc sa folosesc acest program...Offfffff si cu incepatoriii astia =)) ... mereu imi spune ca pozele contin prea mult spatiu...nu reusesc sa le reduc pixelii astia...in puii mei :x

marion
Incepator

Mesajde marion » 11/10/2007 01:38

cum pot reduce numarul de pixelii pentru a putea atasa o poza?
:x :rugaciune:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 11/10/2007 03:02

marion scrie:cum pot reduce numarul de pixelii pentru a putea atasa o poza?
:x :rugaciune:

Marion, eu folosesc programul picasa2, l-am descarcat de pe google si este extrem de simplu de folosit! Cu programul dat de Adi, pixia nu prea m-am descurcat pentru lacunele care le am cu engleza in schimb picasa e in italiana!Te poti juca cu fotografiile cum vrei le poti taia sau corecta si daca vrei sa reduci nr. de pixeli trebuie sa faci click pe "exporta" si-i zici tu de cati pixeli vrei sa fie poza :)

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 04/02/2008 02:31

Vreau sa decupez o parte dintr-o fotografie si nu stiu cum sa fac. ma puteti ajuta? :flower:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 06/02/2008 09:43

elena.elena scrie:Vreau sa decupez o parte dintr-o fotografie si nu stiu cum sa fac. ma puteti ajuta? :flower:

Elena , pe bara de stare de la pixia ai o iconita cu un patrat, este situatat langa iconita cu creionul; click pe iconita patrata -SELECTIN BOX-
selectezi ceea ce doresti , apoi ai o optine pe bara - SELECTION- deschizi si acolo alta optiune- TRIM SELECTION - apesi TRIM SELECTION si gata , ai decupat imaginea dorita . Mult succes

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/02/2008 09:56

thea scrie:
elena.elena scrie:Vreau sa decupez o parte dintr-o fotografie si nu stiu cum sa fac. ma puteti ajuta? :flower:

Elena , pe bara de stare de la pixia ai o iconita cu un patrat, este situatat langa iconita cu creionul; click pe iconita patrata -SELECTIN BOX-
selectezi ceea ce doresti , apoi ai o optine pe bara - SELECTION- deschizi si acolo alta optiune- TRIM SELECTION - apesi TRIM SELECTION si gata , ai decupat imaginea dorita . Mult succes

Tot tu ma ajuti Thea...cred ca trebuie sa iti dau o bere cand vin in Tm :D

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 06/12/2013 07:14

Am schimbat calculatorul si nu mai am pixia. Am incercat link-urile si nu merg pentru mine. De unde pot sa il iau?

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”