Traditii Culinare

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 02/03/2006 02:11

Asta este Ioana, pe langa ca suntem destul de putini care o facem, financiar nu suntem sprijiniti.Si este f. greu.Noi mai facem cate o serata de Dragobete, cu concursuri, etc.Dar sponsorizarea este din buzunarele noastre!
Si este foarte greu sa rezisti cu mijloace proprii avalansei de inimioare, stelute, ursuleti si fetite dezbracate.....este mult nai tentant.
Eu sunt suparata pe cultuenicii nostri ca nu uzeaza de unicitatea martisorului la noi!se puteau face lucruri extrordinare, dar am lasat Valentine's day sa ne ocupe spatiul spiritual.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 02/03/2006 02:14

Si in zona Olteniei se aleg Babe intre 1-9 martie.Apoi vin Mosii care se zice ca sunt mai ingaduitori...gantlemani, ce vrei! :D
Baba mea va fi luni, pe 6 martie.Sunt nascuta lunea.

Manu
Incepator

Mesajde Manu » 02/03/2006 02:21

Da si in Oltenia se aleg babe ca si eu vin de pe acolo .Altii aleg babe pe zilele de nastere.Barbatii sint cei mai fericiti ca treb sa bea 40 de pahare de vin de sf.Mucenici.
Trai si viata atunci. :o

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 02/03/2006 04:51

miha, am predat si eu un an jumate la un liceu in cluj si problema profesorilor acolo era sa-si tina elevii la ore. dar sa-i faci sa te si asculte..

am auzit ca euro-observatorii nostri din Bruxelles vor imparti martisoare si flori doamnelor si domnisoarelor ca sa faca cunoscuta traditia in europa. un pas bun, dar mai incape.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 02/03/2006 05:33

Am auzit si eu de actiunea de la Bruxelles.este laudabila, dar exista o multime de legende care ar fi putut fi traduse , tiparite si distribuite cu aceasta ocazie.si inca multe alte idei ar mai fi, dar la noi se pierde muuuuulta vreme cu discutii sterile si cu tot felul de initiative de prost gust.Cat despre interesul pe care -l acorda societatea si guvernantii educatiei m-am lamurit.Chiar azi la scoala am avut o discutie cu directoarea si cu viceprimarul(am facut receptia salii in care va functiona Centrul de Documentare si Informare) si le-am zis:Eu ichiar ma intreb:noi mai avem ministru?Ca nu s-aude nu se vede......

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 03/03/2006 07:58

in Italia in aceasta perioada de inceput de post este sarbatorita cu un mare carnaval,care e diferit de la oras la oras dupa modul de desfasurare ,eu am sa va spun cate ceva despre carnavalul de la Milano,care se numeste :<Carnevale Ambrosiano> de la patronul orasului San Ambrogio
Carnavalul dureaza 4 zile si este unul dintre cele mai lungi ,in aceste zile multe scoli isi inchid portile in acest fel copii se pot bucura mai bine de sarbatoare
Cuvantul carnevale isi are originea de la Carne Levare (italiano vulgare) care in traducere ar fi ;sa luam carnea!Prima zi de carnaval e in functie de calendarul catolic si se sarbatoreste de la miercurea dinainte de prima duminica din post!
Se sarbatoreste cu cortee de masti ,glume,jocuri dansuri si parade de caruri imponente
Inainte de 1400 clerul aproba aceste sarbatori cu toate ca erau destul de grosolane,dar dupa inchizitie clerul a incercat sa opreasca aceste sarbatori de origine pagana in care se manca in cantitate enorma si profitand de faptul ca erau de nerecunoscut datorita mastilor aveau loc multe acte de hotie,talharie ....
Cu timpul carnavalul a a juns un motiv de jocuri intre diferite cartiere ,sau categorii de meseriasi,iar castigatorii erau respectati pe durata intregului an...
In aceste zile se obisnuieste sa se manince tot felul de placintute,minciunele si alte dulciuri specifice
Fişiere ataşate
3445.jpg
fritelle
3445.jpg (3.85 KiB) Vizualizat de 6301 ori
images34.jpg
chiacchere
images34.jpg (2.41 KiB) Vizualizat de 6301 ori
images.jpg
images.jpg (2.68 KiB) Vizualizat de 6301 ori
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 03/03/2006 01:49

Acest carnaval se intalneste in mai multe tari occidentale, inainte de Lasatul seculi de Paste.Francezii il ncep in saptamana premergatoare dumonicii de lasatul secului, martea:mardi gras.

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 09/03/2006 06:21

Traditii?Explica-ti la fata :clipocit: daca pe 9 sunt 40 mucenici..de unde 44 pahare :vis: nu ca ar fi mare diferenta(4) dar????Serios acum care este legatura?Nu neaparat 40-44 dar treaba cu.. paharele :rusine:
martha

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 10/03/2006 04:00

Ca in foarte multe alte situatii sacrul se impleteste cu profanul.Si tot ca in multe situatii profanul tinde sa se generalizeze.Ce sa-i faci, oameni suntem :D

In traditia populara mucenicii pazeau interdictia lucrului.Tot ei intervin si in ritmul sosirii primverii..In credintele populare, Sfintii bat cu batele in pamant si gonesc inghetul, dand drumul primaverii.
Batranii spun si astazi ca daca ploua in aceasta zi, ploua si de Paste, vara va fi roditoare,iar daca tuna inainte de 9 martie,nu va fi.Tot in aceasta zi se crede ca vin berzele(dar cum clima s- schimbat cred ca trebuie cautata o alta zi...)
Se mai credea ca este bine ca in aceasta zi cei care au livada sau vie sa bea 40 de paharele(de vin sau tuica),in livada sau vie, si sa verse putin din fiecare paharel in dreptul plantelor respective, ca plantelor respective sa le mearga bine tot anul! Dupa cum se vede, in timp, paharelele au devenit pahare, iar livezile si podgoriile sunt udate si de cei care au doar balcoane :D

Singurul lucru permis pt. aceasta zi era ca femeile sa semene usturoi, ceapa si varza.Erau singurele semanaturi care facute in aceastazi nu aveau sa fie atacate de ganganii.si cresteau bine fara a putrezi!Inainte insa de aceasta actiune, femeile tebuia sa bata 40 de matanii sa faca 40 de colacei(mucenicii) pe care trbuia sa-i dea de pomana cu 40 de lumanari.

Documentare: Alex. Reinhardt -"Povetele maicii Sofronia"

Sunt sigura ca circula si alte povesti in legatura cu obiceiul, care mai de care mai fermecatoare :)

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 10/03/2006 07:21

Multumesc mult de tot!Foarte interesanta povestea..dar este prima data cand aflu ceva legat de cele 40 de pahare(paharele),despre mucenici stiam..multumesc :master:
martha

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”