Tort de ciocolata acoperit cu fondant

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 14/08/2007 11:58

Cand am mers acasa i-am promis mamei ca o invat cum sa faca decoratii din pasta asta de zahar, asa ca am facut doua tortulete cat ams tat la Valcea, spre bucuria prietenelor lui fiica-mea. Nu sunt finisate asa frumos ca nu am avut rabdare, si le-am facut unul de ciocolata ca mama a vrut sa guste tortul meu si apoi un blat de pandispan clasic pt. cel cu floricele.
Fişiere ataşate
tort fondant cu floricele.jpg
tort fondant cu floricele.jpg (23.03 KiB) Vizualizat de 4458 ori
tort fondant cu ursuleti 3.jpg
tort fondant cu ursuleti 3.jpg (22.83 KiB) Vizualizat de 4458 ori
tort fondant cu ursuleti 2.jpg
tort fondant cu ursuleti 2.jpg (21.16 KiB) Vizualizat de 4458 ori
tort fondant cu ursuleti.jpg
tort fondant cu ursuleti.jpg (22.57 KiB) Vizualizat de 4458 ori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 15/08/2007 12:22

mie imi place cel mai mult cel cu ursuletzi :love: :love: :love: si celalat e fain dar mai fain e cel cu ursuletzi :love: :love: :love: nici nu-l arat la Sonia ca o sa ma puna sa o duc la Valcea sa-ti ia ursuletzii de pe tort :D ; felicitari ! :flower: :flower: :flower:
Roxi... tu din Los angeles ai venit la Rm. Valcea ? :o sper sa nu te supere intrebarea mea :?

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 15/08/2007 12:30

Nu ma supar deloc Thea, da, am venit in vacanta acasa, nu i-am vazut pe ai mei de 2 ani din pacate si simteam ca nu mai pot amana. Eu de fel sunt din Valcea, asa ca am stat cu ei zilele astea care au trecut prea repede.
Si fiica-mii tot cel cu ursuleti i-a placut, celalalt a fost facut din resturi, si mama si Clara aveau niste idei marete, numai ca nu au pus mana sa le si execute, iar eu nu mai aveam chef.
Daca ar fi posibil, ti-as face tortul si ti l-as aduce acasa, numai de-am sta mai aproape, atat de mult imi place sa fac din astea. Cred ca o sa le pun pe toate la un loc intr-un subiect si cu tortuletul de la Pasti si cu ce oi mai face de aici inainte.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 15/08/2007 12:51

Sunt frumoase amandoua torturile si cred ca ai muncit mult de tot la ele; dupa 2 ani cred si eu ca ti-a fost foarte dor de parinti, rude si prieteni; cum iti pare acum Romania? ai impresia ca e schimbat ceva? noi care stam aici in tara nu ne dam seama de schimbari(care... dupa parerea mea nu sunt multe si nu sunt bune :x ) atunci cand ne intoarcem din concedii(noi ne petrecem concediile ,deocamdata, numai in afara tarii 8) ) atunci cand ne apropiem de tara ... deja ... la cativa km de granitza incepem sa ,,simtim" ca sosim acasa : muuuulte gropi :P si destul de multe, din nefericire, gunoaie pe marginea drumului :x

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 15/08/2007 09:54

Thea draga, mi s-a parut ca s-au schimbat lucrurile in mai bine fata de acu 2 ani. Ce am putut vedea eu repede si superficial in 2 saptamani. Mi s-a parut mai putina tiganeala, parca nu mai e asa dezastru cu tarabele, nici in Bucuresti, nici in Valcea ( ca prin alte orase mari nu am trecut). La tv nu am prea apucat sa ma uit, nu stiu ce sa-ti spun. M-a surpins placut comportamentul vanzatoarelor din magazine. A fost prima data cand nu am intalnit nici macar o persoana acra si nepoliticoasa, a fost taaare bine. Am ramas f. placut surprinsa de fetele tinere zambarete care intai dadeau buna ziua si care au fost deosebit de amabile, spre deosebire de acu' 2 ani cand m-a injurat una pt. ca am intrat in magazinul ei cand era ud pe jos si ii lasam urme, iar eu am ramas blocata si nu am fost in stare s-i zic nimic. M-a socat de nici nu am putut zice ceva.
Ce m-a mai impresionat acum au fost povestile despre invatamant ( tare trist ce se pare ca se intampla in scolile noastre acum) si despre miile de copii ramasi cu rudele pt. ca parintii lucreaza in afara, si felul in care fac saracii fata. Mi-a spus mama ca vazuse la stiri povesti ale unor copiii lasati cu ceva bunici si rude pe la tara care s-au sinucis, si mi s-a facut pielea gaina.
Si alta surpriza, ca foarte multi dintre cunoscutii mei au niste slujbe f. ingaduitoare. multi dintre fostii colegi sau verisorii mei din bucuresti au ajuns sa aiba niste salarii f. aproape de al meu aici, si cu beneficii de nu stiu cate ori mai bune. toti au ramas muti sa auda ca eu dupa 4 ani de munca de-abi am 2 saptamani vacanta si ca nu le pot lua decat la 6 luni distanta; ca nu am zile libere in afara de 4 iulie, ziua recunostintei, ziua muncii, ziua eroilor si 25 decembrie ( nu si 24 si 26) - astea daca pica in timpul saptamanii si nimic altceva. ( nu avem zile libere de Pasti, nimic in plus de craciun, nici de 1 ianuarie sau mai stiu eu care altele....) Vinerea la noi nu e scurta, si statul dupa program se intampla oricand e nevoie.
Nu stiu ce altceva sa mai zic acum, vezi ca am mai scris si la subiectul cu poze.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 22/09/2007 12:44

Am mai facut un tortulet din pandispan cu crema de unt+philadelphia+zahar si gem de zmeura, acoperit cu fondant portocaliu si un fel de sirop de zahar ( se cheama royal icing facut din o ceasca zahar pudra frecat cu o lingurita de lapte sau de zema de lamaie)
Felia vine maine, ca azi tinem post
Fişiere ataşate
tort potocaliu.jpg
tort potocaliu.jpg (26.08 KiB) Vizualizat de 4330 ori

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 22/09/2007 07:46

Uite si sectiunea, ca am taiat o bucata sa duca sora-mea colegilor de serviciu.
Fişiere ataşate
sectiune tort portocaliu.jpg
sectiune tort portocaliu.jpg (26.95 KiB) Vizualizat de 4312 ori

beius47
Bucatar in devenire

Mesajde beius47 » 23/09/2007 09:01

felicitari roxana, foarte frumoase torturile tale....
nadia

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 23/09/2007 12:30

Ce bine arata, Roxana!!! Felicitari! =D> =D> =D>

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 24/09/2007 10:38

Multumesc mult Beius si Maria. Cred ca asta e pasiunea mea, as vrea sa am mai mult timp si resurse sa fac asa ceva in fiecare zi.
Beius, ce mai faci, cum iti sunt prichindeii? Ati inceput si voi scoala, nu? Sa aveti un an bun si usor :hug: .

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”