Soia - cum o preparam?

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 30/03/2006 03:58

In indarjirea anti-soia este 90% prejudecata.
Ma bucur nally ca ti-a placut.Incearca si snitelele. :pup:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 30/03/2006 04:10

Stiu ca snitele de soia sunt foarte bune! Din acestea am facut mai des.. numai ca ieri mi s-a nazarit sa fac drob :D ... nu am mai facut niciodata si nici nu mai mancasem pe undeva ... nu eram eu prea sigura ce o sa imi iasa. ... dar a iesit foarte gustos!

Mie nu imi lipsesc din camara pungile de soia! Consider ca e foarte buna mancarea cu soia si sanatoasa! De aceea cand termin... pun la loc :D ... nu mai ajung sa micsorez la poze .... am facut si sarmale cu soia... pot sa zic ca am facut mai tot ce se poate face sin soia... Secretul sta si in ce codimente o fierbi...am desoperit o combinatie tare faina de codimente (sunt un amestec pentru friptura de pui) care imi place ce gust ii dau! :buuun:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 30/03/2006 04:39

miha1950 scrie:In indarjirea anti-soia este 90% prejudecata.
Ma bucur nally ca ti-a placut.Incearca si snitelele. :pup:

miha, nici vorba de prejudecata. nu mi-a placut salamul cu soia cand eram copil/adolescenta. imi dadeam seama imediat daca are soia sau nu. stiu ca nu-mi place, am mancat(fac diferentza). la mama acasa se mananca soia( ai mei cumpara si o prepara in diferite feluri). e chestie de gust. asa cum depinde de gustul olfactiv, de exemplu, parfumul pe care il alegi. cuiva ii poate placea un anume parfum, care mie sa-mi intoarca stomacul pe dos. nu e o reactie pe care o poti controla rational. nu-mi programez/propun sa-mi fie rau de la soia. sigur e un produs sanatos si inainte ca cineva sa decida daca ii place sau nu trebuie sa il guste. e o conditie sine qua non. :wink:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 30/03/2006 06:02

Si cum am avut stare sa stau sa scriu si sa si micsorez pozele de la drob ... l-am si postat la Retete Ilustrate :clipocit: !

Drob de soia si ciuperci
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Antonela72
Incepator

mai multe detatalii va rog

Mesajde Antonela72 » 02/05/2006 12:38

Buna, vreau si eu mai multe detalii despre toate mancarurile pe baza de soia, poate ar fi mai bine sa fie o pagina numai cu retete cu soia!!! :)
Pe de alta parte cum suntem siguri ca soia pe care o mancam nu este modificata genetic???? Desi scrie pe pachetele de mancare... unele guri spun ca toata soia este modificata genetic!!!

elaida
Incepator

Mesajde elaida » 05/05/2006 12:17

soia este intr-adevar un aliment sanatos. Dar nu trbuie sa exagerati cu ...consumul acesteia. Puteti deveni alergici! Orice exces este daunator. Este geresit sa consideram ca soia poate inlocui 100% carnea. E o alternativa mai sanatoasa. Atat.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 05/05/2006 08:22

Bineinteles.Nici o ezagerare nu face bine.

loredana laura
Incepator

Mesajde loredana laura » 20/06/2006 11:15

Soia intr-adevar e buna,dar nu in exagerare. Eu o prajesc dupa care o mananc alaturi de o salata de verdeturi care sa contina: salata verde, rosii, ardei, etc. In functie de preferinta fiecaruia se pot face combinatii. Dar eu va sugerez sa incercati nautul. Este foarte sanatos. Si acesta se poate adauga in orice salata. Am observat ca la noi in tara nu prea se foloseste nautul, lintea, meiul. Cel putin in zona tarii unde locuiesc eu nu prea am auzit de retete cu asa ceva.
loredana

Lucian
Incepator

Chiftelute de soia delicioase

Mesajde Lucian » 24/06/2006 09:44

Chiftele de post

Eu le reusesc destul de bine.
La inceput am folosit praful pentru chiftele din soia care se gaseste in comert.
Ulterior am trecut la soia macinata in bucatarie.

Reteta cu praf semipreparat.

La un pachet pentru patru portii, asa cum se gaseste in comert adaug urmatoarele:
O ceapa mare,
o maciulie de usturoi,
un sfert de paine mai putin proaspata,
doi cartofi mari,
patrunjel verde,
sare,
piper.

Pun painea sa se inmoaie intr-o cratita cu apa.
Cele de mai sus le trec prin masina de tocat carne.
Painea o storc bine de apa, inainte de a o trece prin masina.
Presar apoi si praful de chiftele, patrunjelul maruntit, sarea si piperul
si amestec totul intr-un castron.
Prajite in ulei ies delicioase.

Daca vrei sa gatesti cu soia preparata in bucatarie, inlocuiesti semipreparatul
cu crema din boabe de soia.

Un kg de boabe de soia spalate bine
si fierte intr-o oala sub presiune.
Boabele se maruntesc cu robotul de bucatarie
sau cu masina de tocat (cu robotul este mai usor si iese o pasta mai fina).
Crema astfel obtinuta se amesteca bine cu putina faina, si apoi
se adauga la preparatul de mai sus, inlocuind produsul procesat industrial.

Incercati si scrieti daca a fost bun.
Lucian

thea
Bucatar de elita

retete de post

Mesajde thea » 14/02/2007 11:04

carnaciori din naut

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”