Socata

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Stella Damianou
Incepator

Socata

Mesajde Stella Damianou » 29/04/2008 03:02

Salutare tuturor. Hristos a Inviat! Sper ca toata lumea a petrecut Sarbatorile de Paste alaturi de cei dragi. Va rog, daca stie cineva cum se prepara socata sa publice reteta aici. Multumiri anticipate.

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 29/04/2008 08:10

Iata o reteta pe care am facut-o de multe ori si buna zic eu!
-la 5 litri de apa pui 4-5 flori marisoare de soc
-500 gr zahar(eu pun si mai putin ca nu-mi place prea dulce)
-drojdie cat o bobita de strugure micuta(proaspata bineinteles)
-o lamaie taiata felii subtiri,dar mica sau poti pune un pic mai putin ca sa nu se amareasca
-si faci din 3 linguri de zahar un sirop caramel ca sa-i dai culoare
Pui apa in vasul de sticla sau de plastic zaharul ,lamaia ,socata ,drojdia si la urma siropul.Amesteci bine si lasi la macerat ,dar sa amesteci in fiecare zi cu o lingura si sa-l gusti (eu asa am facut,daca mi se parea prea acru mai scoteam din lamaie sau amar ,iar cu florile nu exagera ca poate sa-ti iasa si de la ele amar).Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi spor la lucru!se face foarte repede si apoi il poti pune la rece in sticle.....o bunatate
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

Stella Damianou
Incepator

Mesajde Stella Damianou » 01/05/2008 08:46

:flower: :flower: Multumesc tare mult Stefy. Am sa incerc reteta ta si iti voi spune cum a iesit. :cafea:

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 02/05/2008 12:32

Cu placere! :flower:
[img]http://

"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

tsilly
Incepator

Mesajde tsilly » 23/02/2010 04:35

si eu cautam reteta pentru socata ! .. ma bucur ca am gasit`o :buuun:

Înapoi la “Bauturi”