Sala de lectura (II)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/07/2007 09:05

crista, din pacate eu nu am auzit de ai tai, dar as vrea tare mult sa caut sa vad ce gasesc ca putem sa ne dam cu parerea la o lectura comuna ( mi se mai deschide si mie creierasul)
Eu am recitit "The Remains of The Day" de Kazuo Ishiguro (cartea dupa care s-a facut si filmul cu Anthony Hopkins si Emma Thompson), imi place atat de mult cum e scrisa. Apoi am citit "The Bookseller of Kabul" de Asne Seierstad ( o carte minunata pt. cum iti deschide ochii la cultura si viata in Afghanistan) - am vazut ca a fost tradusa in 17 limbi, vezi daca o gasesti si la voi, eu ti-o recomand din toata inima.
Am mai citit o prostie, nici nu retin titlul (dupa 3 luni), o carte scrisa de tipa care a scris cartea "Bridget Jones' Diary", nici nu pot sa-ti spun ce pierdere de timp.
Acum citesc Sense & Sensibility de Jane Austen, pt. ca sunt fan (dusa cu pluta se poate spune pt. Madrie & Prejudecata si Emma).
altfel, mi-e dor sa citesc La Medeleni si am rugat-o pe mama sa mi-o trimita si mie cand se intoarce Clara si sora-mea mi-a adus aminte de Lorelei. Si tare mult as mai citi niste Camil petrescu ( nu stiu ce mi-o fi venit, dar m-a lovit acum).

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 04/07/2007 07:27

Roxi, Hosseini e de-al tau ca traieste in california ... tinerel (n.1965), medic, afgan de origine ... a scris The kite runner in 2001 si a fost tradusa pina si in romaneste .. zeci de editii si in Italia-.. anul asta a mai scos o carte in care vorbeste despre 2 fete ( femei) ... si el tot cu viata din Afganistan de la caderea monarhiei, intrarea rusilor, sosirea alebanilor si chiar 11 septembrie.... pe fundalul asta e o poveste plina de tristete, obiceiuri si multe prejudecati ... Eu am citit-o in 1 sapt si e o carte grosuta ...avantajul meu e ca le iau de la biblioteca si dc nu imi plac macar nu am dat bani pe ele 8) si dezavantaj in acelasi timp ca nu gasesc chiar tot ce e la librarie deci tb sa tin minte in viitor ...

Acum citesc Scarile levantului (LES ECHELLES DU LEVANT, 1996 )... de Amin Maalouf ( libanez de origine ) in engleza a fost tradus : Ports of Call

o sa caut si eu "The Bookseller of Kabul" dc e ff noua insa nu am sanse prea curind

:pup:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 04/07/2007 09:35

Crista, si cartea mea e scrisa in 2002. Si eu am facut abonament la biblioteca, si de-abia astept sa dau o fuga sambata. O sa caut sa vad ce gasesc.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/07/2007 07:56

o sa o caut si eu .. intreb bibliotecara ca la noi e o biblio micuta si poate citeste careva cartea aia sau poate nu o are .... o sa tb sa ma orientez spre alta biblioteca mai departe de casa mea dar mai mare ...

Înapoi la “Zona libera”