Retete pentru masina de paine

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 15/11/2009 06:47

Eu m-am indragostit de masina de facut paine :blushing:
O am de vreo 6 luni si de atunci nu mai cumpar paine de la brutarie decat accidental :paguba:
Fac tot felul de combinatii de fainuri, de seminte si sunt mereu incantata de rezultat :D
Niciodata nu avem acelasi fel de paine la masa :wink:
Aparatul meu de painie are trei optiuni pentru culoarea cojii:
alba, usor rumenita si rumena.
Ca sa nu ramana coaja tare, dupa ce o scot din aparat, umezesc toata painea cu palmele apoi o infasor intr-un servet gros de bumbac. O pastrez intotdeauna pe un blat de lemn si dupa ce tai prima felie, painea o tin sprijinita pe taietura - asa nu se va mai usca partea care este taiata :lol:

Masinaria asta e o minune :wink:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

lizpop75
Incepator

Nevoie de informatii

Mesajde lizpop75 » 27/11/2009 06:24

Buna seara,

Citesc mesajele de pe forum de doua ore in asteptarea linkului pentru activarea inscrierii....
De fapt, sunt o mare amatoare de paine de casa si tocmai am vazut zilele trecute o oferta Real de aparat de facut paine...
Stiu cate ceva despre un asemenea aparat doar din auzite... As vrea sa stiu daca merita luat, daca se poate coace in aparat, din ce am vazut, parerile sunt impartite.... De asemenea, as vrea sa stiu daca e mare consumator de curent.... si orice altceva m-ar putea ajuta in sensul acesta...
Va multumesc!

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/12/2009 08:38

Heeeelp! O reteta de panettone pt masina nu are nimeni?! :? :rugaciune:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/12/2009 09:11

Elena, panettone nu se face la masina de pine, este un proces mai aparte la cozonacul asta....daca ai sa primesti cumva vreo reteta,( poate cineva a facut modificari destul de substantiale la reteta) atunci poti sa fii sigura ca ala nu mai este panettone care ar trebui sa fie, ar putea fii numit o "ruda fo arte indepartata" a renumitului cozonac italienesc.
Eu am reteta de panettone, cred ca am vreo 5 in total, , daca vrei am sa ti le dau dar nu se pot face la masina.
Stiu ca cineva a mai intrebat mai demult pe aici de reteta, stiu ca am postat-o eu pe undeva , cu explicatiile de rigoare si ceva poze luate din cartea de bucate, dar nu il gasesc acuma, am sa caut si am sa iti pun linkul de la discutie, poate are sa te ajute...
nu e greu da facut , procesul e mai indelungat doar.....asta , desigur, daca vrei originalul si nu un surogat.
Am sa revin cu linkul , daca il gasesc

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/12/2009 09:24

Soacra mea avea in lista cu retete un panettone pt masina, sigur ca iesea un fel de cozonac dar nu conteaza,ideea e ca apierdut foaia si ma gandeam ca cineva cu masina de paine are o reteta asemanatoare... multumesc pentru raspuns oricum, poate voi incerca odat un panettone adevarat :)

zarana
Incepator

Mesajde zarana » 05/01/2010 12:04

cam cat de scumpa e masina de paine? e diferenta mare fata de un cuptor electric?

mika1802
Incepator

Mesajde mika1802 » 11/01/2010 11:22

buna,

sunt si eu fericita posesoare a unei masini de facut paine Klatronic. o am de vreo 2-3 ani, dar am avut mari probleme cu ea... si nu din cauza ca nu ar functiona corect, ci datorita faptului ca retele erau gresite.
prima data am incercat o reteta de "toast italiana" care avea trecut la ingrediente si "100 g malai grisat". bine inteles ca am trecut mai departe si am inlocuit malaiul cu faina, dar a iesit miezul cam translucid.
apoi am strigat :cry: pe softpedia si am primit urmatoarea reteta de paine. eu numai pe asta o fac si imi iese de fiecare data la fel de buna: pufoasa si ... :buuun:

300 ml apa
0,5 lingura ulei (masura cea mare de la masina)
1 lingurita sare (masura cea mica de la masina)
1 lingurita zahar
1 lingurita lapte praf (eu am pus mereu lapte praf pentru sugari)
180 g faina alba tip 000
340 g faina integrala tip 650
2/3 plic drojdie uscata

toate ingredientele (in ordinea trecuta mai sus) se pun in masina
se seteaza masina pe programul pentru paine alba

asta e ce-a mai ramas dintr-o paine de 1 kg

paine de secara

300 ml apa
0,5 lingura ulei (masura cea mare de la masina)
1 lingurita sare (masura cea mica de la masina)
1 lingurita zahar
1 lingurita lapte praf (eu am pus mereu lapte praf pentru sugari)
180 g faina alba tip 000
240 g faina integrala tip 650
100 g faina de secara
2/3 plic drojdie uscata

toate ingredientele (in ordinea trecuta mai sus) se pun in masina
se seteaza masina pe programul pentru paine alba
Fişiere ataşate
18.10.2008 020.jpg
18.10.2008 020.jpg (9.28 KiB) Vizualizat de 14949 ori
Imagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/01/2010 12:48

Fetelor am nevoie de o reteta de paine FARA faina alba, doar cu faina integrala, de secara etc si plus tarate, adica dietetica si fara gluten. Mersi! :hug:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/01/2010 05:58

elena.elena scrie:Fetelor am nevoie de o reteta de paine FARA faina alba, doar cu faina integrala, de secara etc si plus tarate, adica dietetica si fara gluten. Mersi! :hug:

Elena, am gasit ceva aici- http://www.cristianmargarit.ro/2009/06/ ... ra-gluten- nu stiu cat de mult te va ajuta, BAFTA !!!

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/01/2010 07:17

Mersi Thea ca ai cautat pt mine! :hug:

Înapoi la “Retete preferate”