Retete din cartile de bucate primite de la RC

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

jiustina
Incepator

Retete din cartile de bucate primite de la RC

Mesajde jiustina » 01/04/2011 09:21

Deschid acest topic, in care sa impartasim rete pe care le-am incercat din cartile minunate de la RC.

Eu incep cu o reteta de Falafel, din cartea lui Ainsley Harriot, Mancaruri rapide cu grasimi putine.

Pentru 4 portii avem nevoie de:

225g naut uscat, inmuiat peste noapte
1lingurita sare
1lingurita seminte de chimen
1lingurita coriandru macinat
1/2 lingurita piper Cayenne
1 catel usturoi zdrobit
2 linguri patrunjel proaspat tocat
zeama de la jumatate de lamaie
1 ou

Pentru servit:
4 lipii
salata verde
iaurt
rosii cherry

Nautul se fierbe 20 de minute si se scurge de apa. Eu am fost lenesa, si am folosit naut din conserva :d . Se pun toate ingredientele in robot si se mixeaza pana cand s-au maruntit toate ingredientele, fara sa se transforme intr-un piure. Daca aveti timp, lasati sa stea 2 ore amestecul sa se patrunda aromele.
Formati din compozitie 16 bile, care se aplatizeaza sub forma unor chiftele subtiri.
Eu aici am intampinat o problema, amestecul nu avea consistenta necesara, asa ca am adaugat 2 linguri de pesmet in compozitie. Deasemenea, am trecut prin pesmet fiecare chifetluta. In reteta originala se spune doar sa se stropeasca cu ulei.
Le-am pus in tava, pe hartie de copt, si am copt aproximativ 20 minute.
Se aseaza cate 4 falafel in fiecare lipie si se servesc cu salata si iaurt.
Eu am adaugat in iaurt o lingura de ulei de masline, menta si sare, iar pe langa salata verde si rosii am pus ridichi si ceapa verde (doar e primavara! :D )
Foarte bun a fost, va invit sa incercati! :clipocit:
Fişiere ataşate
IMG_2432c.jpg
IMG_2432c.jpg (66.85 KiB) Vizualizat de 4097 ori
IMG_2437c.jpg
IMG_2437c.jpg (60.95 KiB) Vizualizat de 4097 ori
IMG_2443c.jpg
IMG_2443c.jpg (54.95 KiB) Vizualizat de 4097 ori
IMG_2429c.jpg
IMG_2429c.jpg (56.1 KiB) Vizualizat de 4100 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/04/2011 09:25

Se gasesc de cumparat lipii sau le-ai facut???
Ceva asemanator fac si eu

In loc de falafele eu pun fasole....intr-adevar sant bune...cand se aduna tineretul pe aici pe la noi pe acasa uneori mai le fac ceva de genul asta...bun, rapid, hranitor :wink: :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2011 09:26

jiustina :master: :master: :master:
am scris eu ca de nu pui retete de la Anshley ma supar =)) Il urmaresc si imi place iar reteta asta e extraordinara! Nu mai gasesc naut nu stiu ce se intampla dar nu ma las, tu de unde l-ai luat? Merci ca ai us reteta! :hug: :pup:

jiustina
Incepator

Mesajde jiustina » 02/04/2011 04:41

pupi scrie:Se gasesc de cumparat lipii sau le-ai facut???
Ceva asemanator fac si eu

In loc de falafele eu pun fasole....intr-adevar sant bune...cand se aduna tineretul pe aici pe la noi pe acasa uneori mai le fac ceva de genul asta...bun, rapid, hranitor :wink: :flower:

Lipiile le-am facut dupa reteta postata de Angelique. Ceva totusi imi scapa, mi-au iesit prea rigide. Nu stiu ce ar tb sa le fac sa iasa mai elastice.
Se gasesc si de cumparat, dar nu sunt extraordinare. Niste lipii foarte bune am luat din magazinul cu produse suedeze de la Ikea. Daca stie cineva reteta lor, pls share :D

Este in cartea lui Ainsley si o reteta de burgeri de fasole. O voi incerca cat de curand si o postez :lol:
Ultima oară modificat 02/04/2011 04:47 de către jiustina, modificat 1 dată în total.

jiustina
Incepator

Mesajde jiustina » 02/04/2011 04:45

elena.elena scrie:jiustina :master: :master: :master:
am scris eu ca de nu pui retete de la Anshley ma supar =)) Il urmaresc si imi place iar reteta asta e extraordinara! Nu mai gasesc naut nu stiu ce se intampla dar nu ma las, tu de unde l-ai luat? Merci ca ai us reteta! :hug: :pup:

Cu mare placere, sper sa apuc sa gatesc si sa postez cat mai multe :flower:
Naut nu am gasit nici eu boabe in market, si nu am apucat sa umblu pe la magazinele cu produse naturiste/eco. Acolo sigur sunt. Din acest motiv am folosit naut la conserva, luat din supermarket.

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 02/04/2011 05:42

elena.elena scrie:jiustina :master: :master: :master:

eu am gasit naut la magazinul bio.
super reteta,si mie imi place de el.
http://cartederetete.ro

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2011 05:57

Am luat si eu azi naut uscat,acum e la fiert! :party:
Cu ocazia asta mai fac si un humus ca tare-mi place :buuun: :buuun:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2011 08:04

Ce emisiune credeti ca urmaresc acum? Ainsley Harriot, Mancaruri rapide cu grasimi putine. =)) a,face ceva pui la abur, bok choi si ciuperci marinate, vai ce minunatie! :buuun:
asta in timp ce nautul meu fierbe...si fierbe...si fierbe... :?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/04/2011 09:08

Jiustina, lipiile de casa nu ai sa le ai moi niciodata...sant moi atunci cand le prepari dar lasate putin ele se intaresc....lipiile astea sant specifice mexicaniulor , spaniolilor ( cel putin pe aici pe unde stau eu) nu ii bate nimeni la lipii de toate neamurile si culorile, gusturile si marimile....am colega mexicana de la ea am tot invatat fel de fel de trucuri , ea mi-a recomandat o faina din care se prepara lipiile astea....iese mult mai elastica si mai moale decat din faina normala, dar si astea se intaresc dupa cateva ore....se pregatesc doar cate se mananca odata si gata..... iti pun aici faina care o folosesc eu ( si cei de pe aici) la prepararea lipiilor....reteta pe care ai folosit-o este reteta pe care o foloseste toata lumea ( de baza cum ar veni_), asa pregatesc si eu doar faina este diferita....subliniez din nou, face diferenta dar nu asa de mare
Fişiere ataşate
002 faina.jpg
002 faina.jpg (93.7 KiB) Vizualizat de 3962 ori

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 02/04/2011 09:51

se pot congela lipiile? banuiesc ca sunt tortillas nu? am avut si eu o prietena mexicana,gatea ca nimeni altcineva. Si de facea numai oua fierte moi si erau speciale :D
http://cartederetete.ro

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”