Retete de mancaruri gatite la aburi.

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 12/07/2008 09:12

Eu folosesc de ....hmm.. aproape un an "aburitorul" :P =)) :wink: si sunt destul de incantata de ce face :hug:

Starea lui e buna inca, desi e folosit destul de des.

Initial, nici eu nu prea stiam ce sa fac cu el... dar acum m-am fixat pe cateva chestii si astea ies bine :)

Cartofii nu-mi prea plac daca sunt amestecati cu morcovi.. (cred ca trebuie pusi pe etaje diferite).
Ceea ce nu-mi place la cartofi este ca ies un plic cleiosi.. nu stiu daca asta se intampla si la voi (poate e soiul de cartofi ciudat.. nu stiu.. sau poate am depasit eu un pic timpul specificat..)

Morcovii ies foarte fain: isi pastreaza gustul- asta e ce imi place cel mai mult!!! Morcovii subtiri si mici- foarte tineri :wink: spalati bine si lasati si cu un pic de verdeata, in caz ca au,- pentru aspectul estetic :wink: sunt un deliciu pe langa orice gratar.
Conopida se face foarte fain - se poate folosi ulterior si la conopida pane si la pasta de conopida.....
Preferatul meu este broccoli- sunt capabila sa mananc un broccoli singura- adica intre broccoli si orice altceva preparat la steamer prefer broccoli (se face in 15 minute!!)
:love:
Ciupercile ies si ele bine.

Dintre carnuri... am incercat vita- pe treapta de jos a steamer-ului- deasupra am pus legumele-
Vita a iesit cam uscata pe alocuri.. dar carnea s-a fiert infinit mai repede - am folosit-o partial pentru salata boeuf.

Dar ceea ce m-a convins ca aparatul asta face toti banii.. a fost pestele :hug: :love: :love: :love: Iese minunat!! Fileul de somon sau de orice alt peste- preparat 15 minute (maxim) iese delicios- pestele isi pastreaza savoarea- nu e compara cu cel fiert - e de o mie de ori mai bun!!!!
Eu nu am adaugat boabe de piper, felii de lamaie sau dafin sau alte minunatii .. dar se pot adauga in ce cantitate vreti- in special daca preparati peste intreg- burta pestelui se poate umple cu toate mirodeniile- crengute de busuioc sau rosmarin , piper, sau orice aroma va place..
Daca e un peste mai mare- cred ca trebuie lasat 20-22 minute in steamer si daca il vreti mai aromat il puteti cresta din loc in loc si puteti introduce felii de lamaie, boape de piper sau alte condimente- de preferinta verzi- dar, logic- si cele uscate isi fac treaba destul de bine
:wink:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 12/07/2008 01:00

Cara si eu am preparat la steamer destule inafara de carne sau peste...
in schimb am pus odata orez si paste nu amandoua odata si a durat foarte mult si tot nu am reusit sa le fac calumea asa ca altadata ma rezum la legume si carne.
citind postarea ta mi-ai mai dat cateva idei :wink:

antonella
Incepator

Re: Retete de mancaruri gatite la aburi.

Mesajde antonella » 08/02/2009 05:48

melianda scrie:Buna!
D curand mi-am achizitionat o masina de gatit la aburi Braun.Nu am facut decat cartofi la ea.Stiti cumva retete pentru aceasta masina?
eu am o carte cu retete de la aceasta masina dar sunt in italiana :( si nu inteleg chiar tot.
Va multumesc.

:) Ciao, Melianda!
Eu gatesc des, nu foarte divers...dar usor si bun!
Aparatul meu are 3 etaje, dar folosesc unul sau 2 max. Pt 2 pers.
In primul, deasupra apei, pun cartofii curatati, spalati si taiati in bucati (destul de mari), morcovi, unul sau doi, taiati in lungime (julien), patrunjel radacina (julien), pastarnac radacina daca am.. si continui cu ce gasesc prin casa ... Se poate pune conopida, brocolii, ...tot ce-ti place sa mananci. Apoi in cel de-al doilea recipient pun filetul de pui, deasupra presar o ceapa taiata felii, eu condimentez cu sare- piper, dar e optional, mai ales daca ti-i regim.
Conectez la 20-30 min si....gata!
Filetul de pui il poti inlocui cu peste.
Acest tip de gatit este foarte usor, practic si sanatos!
Succes!
O seara placuta, Antonella!
Habana

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 08/02/2009 07:32

Antonella iti multumesc pentru raspuns.
am sa incerc sa fac si eu numai ca separat pentru ca steamer-ul meu e numai pe un etaj :D

antonella
Incepator

Mesajde antonella » 09/02/2009 10:24

melianda scrie:Antonella iti multumesc pentru raspuns.
am sa incerc sa fac si eu numai ca separat pentru ca steamer-ul meu e numai pe un etaj :D

:) Buna dimineata!
pai tocmai asta iti spuneam, poate ca nu am fost destul de explicita, ca aparatul meu are 3 etaje si folosesc unul sau 2, dupa cantitate.
De obicei, pun 2 felii de carne (pui) si in jurul ei toate verdeturile si legumele taiate. nu-ti face nici un fel de probleme, se fac impreuna si e mai comod!...Asa ca ....Pofta buna! O zi buna, Antonella
Habana

ralucabran
Incepator

Re: Retete de mancaruri gatite la aburi.

Mesajde ralucabran » 16/05/2010 02:20

melianda scrie:Buna!
D curand mi-am achizitionat o masina de gatit la aburi Braun.Nu am facut decat cartofi la ea.Stiti cumva retete pentru aceasta masina?
eu am o carte cu retete de la aceasta masina dar sunt in italiana :( si nu inteleg chiar tot.
Va multumesc.
:D
buna ma numesc raluca si am si eu un aparat la aburi ai facut o alegere foarte buna . eu mananc in fiecare zii la aburi numai legume si cu peste numai soumon pentru ca soumonul are o grasime care te satura pt mult timp si nu s i grasimea care o elimina nu ingrasa deloc sau piept de pui brocolii conopida morcovi si aspergin le las 20 de minute si pun pe ele doar un pic de sare de mare si putina vegeta. e ff sanatos si eu am slabit deja mult cu asa ceva

teodora49
Incepator

Mesajde teodora49 » 08/09/2010 08:07

:hug: Bine v-am gasit, dragelor...sunt noua aici dar am postat pt acest subiect pt ca ma intereseaza f.mult retete pt dieta sotului meu, pentru scaderea colesterolului si a glicemiei precum si pt hepatita cronica...si din de am citit am observat ca majoritatea se fac la abur, fierte sau gratar...
Va rog sa ma ajutati cu un sfat : de unde pot achizitiona acest aparat cu abur ? pot comanda on-line? are cineva idee ??? va multumesc si va astept cu drag! :rugaciune:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 08/09/2010 08:49

depinde unde esti, Teodora. Daca est in Ro, cel mai bine este sa iei din magazin (Carrefour, MediaGalaxy, Real), ca sa ai si garantie. In Ro nu te sfatuiesc sa comanzi online.

teodora49
Incepator

Mesajde teodora49 » 08/09/2010 08:56

Multumesc, sunt din Constanta, RO :party:...voi cauta asa cum mi-ai spus sau imi voi ruga fetele sa caute in oras, noi stam la tzara...aproape de Constanta !

giulia81
Incepator

Mesajde giulia81 » 28/05/2012 12:12

se poate, daca va rog, sa mai postati niste retete aici cu mancaruri gatite la aburi? tocmai am primit cadou un astfel de aparat si nu are retetar inclus.
va multumesc :flower:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”