Retete de Craciun

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 20/12/2006 03:03

Eu incerc sa combin cele doua bucatarii, adica de aperitiv o sa pun ceva jamon (jambon), si tot felul de salamuri taiate feliute subtiri (penru cei ce cunosc cate ceva din bucataria spaniola inteleg ce sunt: salchichon iberico, chorizo iberico, jamon de bellota,etc.), branzeturi de multe feluri. Apoi salata noastra de beuf, crevetii lor facuti la gratar, somon afumat umplut cu salata de ananas (de asta o sa va spun mai multe dupa ce o fac si pun si poze), sarmalele noastre (gasesc tot ce am nevoie la un magazin romanesc), miel la cuptor (dupa traditia casei lor), tortul nostru diplomat, si fursecurile lor.

De baut, ca aperitiv pentru barbati coniac, whiskey, iar pentru femei lichoruri sau creme de mai multe feluri, dupa preferinta. Mie imi place foarte mult un coctail din un pic de lichior de coacaze(cam un deget), peste care se pune 100ml de vin alb rece sau sampanie alba, seaca, intr-o cupa glazurata. Reteta o am de la o frantuzoaica si nu imi amintesc cum se numeste aceasta combinatie, dar merita incercata.
La masa vin alb, rosu, sampanie (am pastrat cateva sticle de cand am fost in Franta), dar mie imi place mai mult cea valenciana, dulce, semidulce sau sec, dupa preferinta.

Sper sa imi iasa totul. Pana atunci, va doresc spor la pregatiri.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 22/12/2006 12:10

La sarbatori intotdeauna am incercat sa fac si ceva romaneste.Drept sa spun ,de multe ori,este sotul meu(italian)care ma roaga sa fac ceva romaneste.Nu numai acum de sarbatori,in tot restul anului.Singurul lucru care nu-i place este piftia.De multe ori renunt sa fac deoarece mananc doar eu.Dar de Craciunul asta am mare pofta,imi voi face doar pt.mine

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 22/12/2006 06:33

Nicoleta, la min e este invers: fata mea si cu mine nu mancam piftia( eu o mai gust totusi, dar ea nici atat) , in schimb o savureaza ceilalti. Asa ca o fac.

lore07
Incepator

retete pentru sarbatori

Mesajde lore07 » 12/12/2007 06:28

buna tuturor,numele meu este loredana si aseara am intrat prima data pe acest forum.am o rugaminte pentru voi,cine ma poate ajuta u niste retete de salate si prajituri cu crema fara unt pt seara de craciun si revelion

lore07
Incepator

retete pentru sarbatori

Mesajde lore07 » 12/12/2007 06:31

am observat ca multe dintre voi sunt din italia,ma poate ajuta cineva cu reteta de pannetone cu ciocolata?am mancat de curand la cineva si a fost delicios

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/12/2007 08:31

Buna Loredana

bine ai venit :flower:

vezi ca retete sunt pe aici destule si or sa mai apara prajiturele dar spre Craciun.. oricum daca intri sa citesti din urma sigur vei gasi ceva pe plac . Dulciurile sunt la capitolul de dulciuri ( :lol: ) si salatele nu cred ca sunt prea multe dar sigur ceva vei gasi . In plus mai gasesti retete la capitolul de retete pt sarbatori dar cauta in urma caci acum pt sarbatori inca nu s-a apucat nimeni de gatit ...si retete fara poze nu prea obisnuim sa scriem.

Despre panettone tocmai am tradus citeva retete fara ciocolata ... nu stiu cum era cel pe care l-ai mincat tu cu bucatele de ciocolata sau cu bile de crema de ciocolata ? oricum tu citeste retetele traditionale deja traduse si adauga ciocolata ... insa dureaza 3 zile sa faci un panettone ... de cind te apuci prima oara sa il framinti si pina il coci... e multa munca ... iti mai trebuie si hirtia speciala in are se coace ... nu stiu dc se gaseste in Ro dar o poti face tu din hirtie de copt e un cilindru ca o oala din hirtie ...

spor la citit !!

looqpool
Incepator

Re: Retete de Craciun

Mesajde looqpool » 02/10/2009 07:08

andrei scrie:Sunt foarte curios ce mananca lumea de Craciun. La noi e traditia taierii porcului asa ca orice aliment cunoasteti din carne de porc se poate gasi pe o masa in apropiere :) Cum e in alte zone, voi ce puneti pe masa de Craciun ?

si la noi se taie porcul de craciun.
Bye, bye BB

cristi00005
Incepator

Mesajde cristi00005 » 27/12/2011 09:43

de Craciun am facut ciorba de burta la ceaun , putin frig dar merita si nu se compara cu cea facuta pe aragaz

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”