Retete cu soia - MULTUMESC PUPI!

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Retete cu soia - MULTUMESC PUPI!

Mesajde elena.elena » 17/03/2010 11:17

Draga noastra Pupi ,care este intotdeauna atat de generoasa, mi-a cautat cateva retete cu faina de soia(pt ca am cumparat si eram curioasa la ce se poate folosi) si mi le-a trimis in engleza iar eu am tradus o parte din ele cu ajutorul prietenului google. Daca observati greseli va rog sa le sesizati !
Sper ca aceste retete vor fi incercate si gustate cat mai repede, promit sa fiu prima, deocamdata le postez aici si ii doresc mult sanatate lui Pupi si ii multumesc! :hug: :pup:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/03/2010 11:18

Clatite cu ovaz si banane
• l / 2 ceaşcă laminate? ovăz
• l / 2 ceaşcă de făină nealbita?
• 1 / 4 pahar de făină de soia
• 1 linguriţă praf de copt
• 1 1 / 2 cesti lapte de soia simplu
• 2 banane, tăiate în felii subţiri
Într-un castron mare, combina ovazul, faina, făină de soia, si praful de copt. Se adaugă lapte de soia si amestecati cu miscari rapide?. Puneti si feliile de banane.
Puneti 1 / 4 pahar de aluat intr-o tigaie care nu se lipeste. Coaceti timp de aproximativ 2 minute sau până când bulele apar la suprafaţă. Intoarceti clatita si mai lasati 1 minut.
Serviti clatitele cu sirop de arĹŁar, bucatele de fructe sau sos de mere.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/03/2010 11:22

Paine de soia cu mar si scortisoara
• Pentru masina de paine
• 3 cesti Faina de paine
• 1 / 3 ceasca de faina de soia
• 3 linguri de zahar
• 1 1 / 2 linguriţă scortisoara
• 1 1 / 2 linguriţă de sare
• 1 1 / 2l-ri Margarină
• 2 / 3 ceasca fulgi de ovăz
• 1 cană cu mere taiate cu coaja cu tot
• 3 ¾ cana lapte de soia cu vanulie
• 1 / 2 pahar sos de mere
• 2 linguriţe Drojdie
Adauga ingrediente la maşina de pâine în conformitate cu instrucţiunile producătorului.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/03/2010 03:00

Briose cu soia

85g făină obisnuita
55g făină de soia
2 / 3 linguriţă praf de copt
5 oua
140g zahăr pudra (am redus la 110g)
80ml de apă
1 linguriţă esenţă de vanilie
70g unt topit

1. Amestecati ambele tipuri de făină şi praf de copt într-un castron
2. Bateti ouăle şi zahărul într-un alt castron pana devine deschis la culoare si pufos (aproximativ 15 minute). Se adaugă apă şi esenţă de vanilie in amestecul de ou.
3. Turnati în amestecul de faina, apoi untul topit şi amestecati bine.
4. Ungeti 6-8 forme mici de briose. UmpleĹŁi fiecare forma cu aluat pana la 3 / 4. (ĂŽn conformitate cu reteta originala)
5. Coaceti Într-un cuptor preÎncălzit la 180 ° C timp de 17 minute sau până când un băţ introdus În centrul iese curat.
6. Scoateţi din cuptor şi se pun pe un gratar să se răcească înainte de servire.
Notă: Aceasta este o cantitate destul de mare ,luati in considerare Înjumătăţirea aceasta, dacă nu vreti sa faceti multe sau cuptorul dvs. nu este destul de mare. Eu nu as recomanda sa se coaca in ture diferite pt ca aerul din ouăle bătute va Începe să se dezumfle daca sta În temperatura camerei pentru prea mult timp. Au iesit 44 de briose mici.

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 17/03/2010 03:36

Pupi & Elena,va multumesc mult :hug: Nu aveam nici eu multe retete in care sa pot folosi faina de soia. :hug: :hug: :hug: :flower: :flower: :flower: :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/03/2010 03:42

Alina, la tine m-am gandit prima :) Cred ca noi 2 o sa le incercam primele, sa vedem daca ne mai acompaniaza cineva, poate dupa ce postam niste poze :D

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/03/2010 07:22

Elena.elena, mersi de traducere si de postare :hug: ..... sper sa foloseasca fetelor....sa sti ca eu am facut clatitele cu ovaz si banane....sant bune
La reteta asta vreau sa spun ca termenul de laminat nu e , cred , cel potrivit....fulgi de ovaz sant de 2 feluri boabe si presati....la reteta asta se foloseste ovazul presat....in rest e bine tradus :hug: :pup: si poti sa incerci reteta ca e foarte buna

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/03/2010 01:27

Atunci fulgi de ovaz, aici n-am vazut boabe, e clar... :D

menes57
Incepator

lapte de soia

Mesajde menes57 » 19/03/2010 06:51

salut! sunt noua aici si am o mare rugaminte daca stie cineva reteta de lapte de soia din faina de soia ca nu o gasesc pe net :cry: si am mare nevoie.Nu stiu cantitatile.
va rog mult! :(

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”