Retete cu adevarat romanesti !

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 14/03/2006 04:06

pentru mamaliga in straturi citeste:
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... c&start=10

de ce nu faceti si sarmalute cu varza? hm?
sigur exista si la voi magazine turcesti si acolo se gaseste varza murata(in vid)

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 14/03/2006 04:11

sau uite, exista si alta varianta de mamaligutza traditionala

la reteta poti pune sub mamaligutza si branza de burduf( e o idee pe care eu am pus-o in practica de mule ori si a fost absolut delicios)

http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... aria_arles

sau: pe "pat" de mamaligutza puneti bucatele de carne porc prajita, carnati prajiti, slanina prajita, costita prajita...un soi de tochitura +boia dulce+ usturoi..etc..
de jur imprejurul mamaligutzei sa puneti muraturi asortate
se poate inova :)

tot pe "pat" de mamaliga se pot pune sarmalute cu varza..

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 14/03/2006 04:27

in privintza cartoanelor puse pe ferestre(+iele, moroi..etc)..ma abtin.
de ce sa nu fie o atmosfera calda, luminoasa?
nu imi pot imagina ce hora o sa faceti voi la lumina lumanarilor..(o sa para un ritual satanic)
si..pana la urma..lumanari pe mese?? pai ce? noi romanii avem astfel de ambient cand cinam ?? sa fim seriosi..
poate ca decorul mai potrivit e cel cu stergare populare..ulcele din lut, lemn..(linguri.., fund de lemn..etc); v-ar trebui si o fatza de masa cu motive populare, ..ca sa nu mai discut de costumatie(ar trebui sa fie si ea..cat de cat..traditionala
daca totul se petrece seara..un foc..e cel mai potrivit(sigur, sa nu incendiati ceva)
era o idee sa faceti un gratar cu mici..tot undeva, afara..; mult fum, atmosfera destinsa, glume..mmm

ps: Vlad Tepes=Dracula.., hmmm, mitul asta ar trebui spulberat
e nereprezentativ
daca il veti perpetua.., o sa fie ca o gluma proasta repetata la infinit..
mai bine, fiti voi insiva..: o sa le ramaneti in memorie ca niste persoane siprituale, volubile, ospitaliere,care stiu sa petreaca si sa-si binedispuna oaspetii <- in fond, asa sunt romanii!

adriana_in_bucatarie
Incepator

Mesajde adriana_in_bucatarie » 14/03/2006 07:41

Sarmalele ies din discutie total, sunt turcesti si la cina vor veni multi turci...cat despre Vlad Tepes eu zic sa ne bucuram de singurul lucru care a facut Romania un interes turistic... stergare romanesti si alte lucruri 100% romanesti nu am de unde sa pun pe masa... mitologia romaneasca cred ca e super buna pun pariu ca 90% din romani nu o stiu si e Mitologie Romaneasca... ca vrem sau nu sa recunoastem noi romanii am avut obiceiuri mai obscure, de aceea poate avem 20 de spirite rele si 3 bune in toata mitologia... Eu le voi explica cum e cu Dracula si Vlad Tepes si ii voi invita la castelul Bran numai asa vor intra in Romania si doar vizitand Romania vor invata si altceva despre romani...Uite te si la multe cantece romanesti din folclor cat de obscure sunt :

Du-te bade, duce-te-ai
Unde-o sta apa sa stai
Sa fii hrana pestilor
Si rugina pietrelor
Sa te spanzuri de curele
La streasina casei mele
Sa te vada o lume intreaga
Ca ti-am fost odata draga

sau alta:

Tot asear' ţi-am luat mărgele
Şi-acum te văd fără ele
Cine ţi-o mai lua mărgele
Să stea spĂŽnzurat ca ele

Tot asear' ţi-am luat cercei
Şi-acum te văd fără ei
Cine ţi-o mai lua cercei
Să stea agăţat ca ei

mai sunt si alte exemple

Deci eu zic ca obscur e romanesc si chiar daca sincer as prefera o atmosfera mai calda doar cu cele de mai sus cina va avea un impact destul de mare asupra strainilor si pana la urma e romanesc...

O sa aprind becul la hora sa nu para un ritual satanic :D
in rest promit sa ne mai gandim si astept in continuare sa imi raspundeti cu aceeasi sinceritate pentru ca numai asa o sa iasa o cina frumoasa... :pup:

adriana_in_bucatarie
Incepator

Mesajde adriana_in_bucatarie » 14/03/2006 08:06

errrr....am uitat sa mentionez ca branza de burduf...nu am de unde aici...nu prea au portughezii astia multe...ce branza sa pun? au ceva de oaie, de capra de vaca, mai mult sub forma de cascaval nu proaspat...si ce e branza proaspata au un pret de faci infarct...branza de vaci o fac eu din laptele lor care e FOARTE slab...dar alte feluri mai greu...deci, ce substituent am pentru branza de burduf ?

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 14/03/2006 09:09

Incep cu sfarsitul:foloseste branza de oaie rasa.

De ce nu exploatati povestea martisorului, caci suntem in martie inca?Un decor alb/rosu, bucate ornate alb/rosu, povestea (chiar povestile caci sunt tot felul de variante) martisorului, a babei Dochia, etc.Poate ca asta ar fi un pic de mitologie romaneasca.Ar fi fost super sa aveti niste martisoare(macar faceti voi niste snururi) pe cae sa le oferiti...Ideea cu dracula nu-mi surade :?
Felul doi pe care-l descrii are cava comun cu musacaua...tot ceva turcesc!
de altfel se spune despre bucataria noastra ca nu exceleaza in originalitate, caci am fi un amestec de influente...(apud Radu Anton Roman).
Oricum mamaliga ne reprezinta.Eu as mai fi facut si racituri si de ce nu fasole batuta!

In urma cu cativa ani am facut si noi in Franta la o receptie(in Bretania) prajiturile dupa retetele noastre.Au avut mare trecere cele cu mere.

adriana_in_bucatarie
Incepator

Mesajde adriana_in_bucatarie » 15/03/2006 12:40

Martisorul e o poveste care le-am facut-o cunoscuta in 1 martie, am avut martisoare la noi si chiar le-am oferit unor fete, le-am spus si povestea martisorului si le-am povestit de multe obiceiuri romanesti si chiar le-au purtat dar pe langa martisor nu ai ce abera atata si trebuie sa recunoastem ca e mult mai interesant ce e mai obscur...chiar daca multi preferam ceva mai pur mai curat... reteta aia cu cartofi am mai facut-o odata si turcii m-au intrebat ce e...nu au asemanat-o cu musakaua ...mamaliga sigur o vom face, chiar daca si brazilienii o manca la greu...credeti-ma e destul de greu sa desparti bucatariile intre ele nu numai cea romaneasca...pana si limbajul poate fi asemanator...daca va inchipuiti ca avem cuvinte comune cu polonezii, cu turcii si nu mai zic cu tarile latine, avand si noi radacini clare latine...
Oricum eu sunt bucuroasa ca prin prezenta noastra aici le-am aratat strainilor ca romanii nu sunt niste hoti, tigani, tarfe, etc. ci suntem o natiune cu o cultura bogata si suntem niste oamnei cu o limba frumoasa, niste oameni descurcareti, glumeti si prietenosi si nu in ultimul rand cu o tara minunata. De fiecare data cand am ocazia le spun ceva frumos despre romani si despre Romania si reactia lor e: Wow!

Deci ce sa mai fac? Sa fie o seara excelenta ? Daca voi pune lumanari, ce ziceti sa le aleg in culorile tricolorului? Ce ziceti daca pun un tricolor pe masa?

De desert nu mi-ati zis nimic? placinta cu mere mi se pare prea universala, ma gandesc la americani cand aud placinta cu ceva fruct...poate gresesc... Daca fac cozonac cum e mai bine: cu nuca, cu mac, cu stafide...rahat nu am gasit aici...

Va pup si astept reactii...

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 15/03/2006 08:58

nu pune rahat in cozonac! ca si rahatul e tot turcesc :wink: =))

mai bine il faci cu cacao si nuca :) in interior si cu ceva mac deasupra si cateva jumatati de nuca(cam ca in poza pe care am s-o anexez<- e un cozonacel reminiscent..dintr-un rest de coca, pentru care a trebuit sa-mi sacrific o cratita =)) )
Fişiere ataşate
cozonac ianuarie 2006.jpg
cozonac ianuarie 2006.jpg (58.87 KiB) Vizualizat de 6816 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 15/03/2006 09:41

doinele de dor, jale..chiar si cele de catanie.., blestemele,superstitiile, magia alba, neagra, mda, sunt parti integrante ale folclorului romanesc..nu neg!
dar daca tu focalizezi numai pe superstitii crezi ca reusesti sa surprinzi mai bine "spiritul romanesc"?? s-apoi, nu cumva o sa recompui un spirit romanesc amputat, fantasmagoreic , arhaic si un pic elucubrant?? cum ramane cu spiritul romanesc contemporan? nu vreau sa va intristez amintindu-va de sloganuri de genul "avem o tara frumoasa si bogata..bla bla"..insa cu juma de slogan sunt de acord: avem o tara frumoasa..(poti sa le prezinti filmulete /fotografii cu voi parcurgand trasee montane..cu locuri in care merita sa mearga.., cu marea..)
era in abecedarul din care am invatzat eu ..o poezie idioata : tata canta pe tractor, mama cozonaci ne face.." (o alta emanatie pseudolirica a spiritului romanesc comunist)..m-am intrebat mereu de ce canta tata pe tractor si nu munceste..
ok, faceti cozonaci.., cozonacii romanesti sunt foarte gustosi..si au un ceva pe care nu-l intalnesti la cozonacii italienesti, de exemplu..

dar hai sa recapitulam: cartoane cu spirite pe pereti, semiobscuritate, lumanari tricolore, un drapel infipt intr-un cozonac-glumesc!
:wink: (intrebare: + sau - gaura???postdecembrist..ar trebui sa fie gaurit..)..o prezentare powerpoint a castelului bran.., muzica populara si o hora la lumina becului..
:?:

io zic sa culminati cu reiterarea mitului cosmogonic.. si implicit a ritualului de constructie..sacrificand un mesean ..prin moarte ritualica violenta..cu alte cuvinte il ziditi la temelia unei cladiri(romanesti), explicandu-i clar ca de fapt nu moare, ci doar imprumuta "viata" lui corpului arhitectonic ..iar el o sa traiasca etern la un alt nivel cosmic :rugaciune:
asa o sa-i puneti in contact direct cu mitologia romaneasca..
nu-i o idee geniala?? =))

ps: aaaaaaa, puteti implica in decor si o oaie..cu care sa conversati din cand in cand..pretinzand ca ii cereti sfaturi(asa or sa inteleaga si mitul "mioritei")..ca paranteza le puteti explica faptul ca n-ati avut de unde sa-i luati pe traian si dochia..ca sa fie clara si etnogeneza
:P

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 15/03/2006 08:00

Cara esti SUPER!!!!!!
martha

Înapoi la “Zona libera”