Retete cu adevarat romanesti !

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adriana_in_bucatarie
Incepator

Retete cu adevarat romanesti !

Mesajde adriana_in_bucatarie » 12/03/2006 09:02

Am nevoie de ajutorul vostru ! Sunt studenta, acum studiez in Portugalia... Bineinteles interactionez cu o gramda de alti studenti straini... ne-am propus ca fiecare natiune sa gateasca mancarea lor traditionala... Duminica care vine, adica in 19 martie e randul romanilor...eu am cateva idei dar vreau sa fiu sigura ca ceea ce gatesc este romanesc... as fi foarte fericita daca m-ati ajuta cu cateva propuneri...trebuie sa gatesc o masa intreaga de la mancare rece pana la dulciuri...si toate trebuie sa fie romanesti... Sunt deschisa la propunerile voastre si eventual daca tot veti propune ceva va rog frumos sa scrieti si reteta !

Sincer vreau sa-i vad pe straini cum le curg balele la mancarea romaneasca ! Macar asa poate se vor intoarce in tarile lor cu o parere buna despre romani ! :D

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 12/03/2006 09:37

pai...sa ne gandim :?:

sarmale cu mamaliga

sau

mamaliga aceea in straturi si sunca si branza de burduf(varianta ardeleneasca)

legume(ardei, rosii) umplute cu salata de vinete(coapte* se coc si ardei si rosii si se pune si ceapa). + crengutze de patrunjel..

mici cu mustar

:hug:

placinta.......

cozonac

ma mai gandesc :pup:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 12/03/2006 09:51

Piftie pt. aperitiv.Este "f. romaneasca"
Asa cum a spus si cara-salata de vinete coapte si salata de ardei copti
Sarmale
Si tot in spiritul carei:ma mai gandesc :D fii linistita ca nu te lasam!

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 12/03/2006 09:56

Mai puteti face si mucenici copti sau fierti... retete gasesti in forum la Concurs... mamaliga cu branza si smantana... ciorba de legume cu taitei de casa si acrita cu bors sau zeama de varza acra... la aperitv caltabos, toba rosii umplute cu branza sarata, ardei gras rosu taiat fin si verdeata...placinta moldoveneasca... :) si cred ca mai sunt dar nu mai am eu inspiratie acum... :o
Ultima oară modificat 12/03/2006 09:57 de către Nally, modificat 1 dată în total.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 12/03/2006 09:57

ciorba de burta

salata de icre de crap(cu ceapa)

cornulete fragede cu nuca sau cu rahat(nu stiu daca-i reteta romaneasca)

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 12/03/2006 10:14

Ciorba de perisoare
Chiftelute (pt. aperitiv), dar si marinate
Fasole cu ciolan!
Fasole batuta
Saramura de peste
Saramura de pui
Ciulama de pui cu mamaliguta
Gogosi(cozonac fac si francezii:brioche)
Minciunele

adriana_in_bucatarie
Incepator

Mesajde adriana_in_bucatarie » 13/03/2006 12:54

Multumesc , multumesc ! Pentru cooperare si idei ! Daca o tineti tot asa o sa facem cea mai reusita masa ! O sa caut retele si o sa va si anunt ce o sa preparam pentru ca vreau consimtamantul vostru ! Daca mai stiti ceva obiceiuri romanesti atunci cand se ia masa puteti sa imi spuneti ! Vreau sa fie cat mai autentic ! Oricum daca vreti o sa va trimit si poze de la cina romaneasca !

Astept cu nerabdare cat mai multe sugestii.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 13/03/2006 06:29

Chiar vroiam sa-ti spun sa ne trimiti poze.
Doua zile (cel mult)voi lipsi de pe forum(duc PC-ul la "doctor).Dupa aceea promit tot ajutoru de care sunt capabila, de la distanta :)
Ultima oară modificat 16/03/2006 09:37 de către miha1950, modificat 1 dată în total.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 13/03/2006 06:04

oricum, adriana, inteleg ca trebuie sa va decideti la un meniu care sa cuprinda aperitiv, un fel principal, unul secundar si un desert.
bauturile ar trebui sa fie romanesti.
in functie de ingredientele pe care le puteti procura voi, sa ziceti la ce v-ati decis, ca sa va putem ajuta in continuare cu retete, sfaturi..

:pup:

adriana_in_bucatarie
Incepator

Mesajde adriana_in_bucatarie » 14/03/2006 02:42

Paine cu sare la intrare...tuica nu avem...
Rosii umplute cu vinete
Rosii umplute cu branza
Oua umplute
Ciorba de perisoare
O mancare care nus cum ii zice dar se face cam asa: untura intr o tava, carne de porc macinata condimentata si cu rosii taiate, varza calita peste, cartofi felii peste si cascaval si smantana deasupra... bagat la cuptor si gata...habar nu am cum ii zice dar eu stiu ca e buna si stiu sa o fac...si avem si ingrediente...

Mamaliga aia in straturi care nu stiu exact cum se face....
Cozonac, chiar daca au si francezii si lapte de pasare ca ne place noua la nebunie...
Bautura romaneasca nu avem o sa folosim vin rosu de porto...care e bun dar nu e romanesc...le explic eu ca avem vinuri medaliate cu aur de ex anul asta Rai de Murfatlar a luat medalie de aur si Lacrima lui Ovidiu medalia de argint...
Masa se va lua la lumina lumanarii, pe geamurile incaperii vor fi puse niste cartoane unde am scrsis despre cateva spirite rele din mitologia romaneasca: ielele, strigoii, moroii, samaca, cel din balta, pricolicii, etc.
Am pus accent pe castelul Bran si pe Vlad Tepes pentru ca e singurul lucru care il stiu ei despre noi...cu totul ca ei cred ca Transilvania e o alta tara...dar ii lamuresc eu...le-am pregatit si cateva filmulete despre Romania, poze si bineinteles va fi muzica romaneasca, folclor si muzika moderna...FARA manele...sper sa ii imbii la o hora dupa masa...
Daca aveti alte propuneri, obiectii sau sugestii va rog cu incredere sa scrieti. Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Înapoi la “Zona libera”